zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jednoduchý celozrnný chléb
Autor: kuchařka Chléb Jednoduchý celozrnný chléb

Jednoduchý celozrnný chléb

Hodnoceno: 2x
Tento vícezrnný chléb je přesně to pravé pro všechny, kdo s pečením chleba teprve začínají, protože se snadno peče. Při jeho přípravě se navíc obejdete bez všech pomocných prostředků, dokonce i bez kvásku. Nepotřebujete ani mixér, protože těsto se mísí lžící. Určitě se vám podaří!
do 2 hodin
1 chléb porce

reklama

Postup

  1. Omyjte klíčky a nechte je dobře okapat. Ohřejte podmáslí s řepným sirupem. Ve vlažné směsi pak rozpusťte droždí. V misce smíchejte oba druhy šrotu, mouku, lněná semínka, sezam a slunečnicová semínka. Přidejte směs podmáslí, sirupu a droždí a na závěr sůl a koření. Vše dobře promíchejte lžící tak, aby vzniklo relativně řídké těsto. Na závěr vmíchejte klíčky.
  2. Těsto nechte minimálně 1 hodinu kynout při pokojové teplotě.
  3. Mezitím troubu předehřejte na 220 °C (horkovzdušné pečení se nedoporučuje). V troubě současně ohřívejte pečicí plech pokropený vodou. Pečicí formu vymastěte a vysypte ovesnými vločkami. Do formy nalijte těsto a povrch posypte zbylými ovesnými vločkami.
  4. Plech s vodou vyjměte z trouby a do horké trouby (doprostřed) vložte chléb. Pečte 15 minut, pak teplotu snížte na 200 °C. Chléb dopékejte 1 hodinu 15 minut. Když se začne připalovat, přikryjte ho pečicím papírem. 
  5. Varianta: Když si připravíte hned dvojnásobné množství těsta, můžete každému chlebu dodat odlišnou chuť, jestliže do poloviny těsta přidáte výhonky a do druhé poloviny 250 g rozinek. 
  6. PRIMA TIP:Tento chléb se dá dobře zmrazit, a tak jej můžete upéct do zásoby. Když chléb po rozmrazení (při pokojové teplotě) znovu vložíte na 10 minut do trouby předehřáté na 180 °C, bude chutnat jako čerstvě upečený.

Jednoduchý celozrnný chléb Foto: kuchařka Chléb

Jednoduchý celozrnný chléb. Foto: kuchařka Chléb

 

Chléb - kuchařkaChléb v hlavní roli

Bernd Armbrust

Pusťte se do pečení! V nové kuchařce Chléb najdete 70 receptů od mistra pekaře, jež potěší tělo i duši každého, kdo miluje čerstvý křupavý chléb.

Můžete si připravit klasické bochníky z různých koutů světa, sladké snídaňové chleby a rafinovaně plněné speciality. Mistr nabízí základní recepty na hranatý bílý chléb, rychlý žitný chléb a na přípravu vlastního kvásku, spoustu vědomostí a informací souvisejících s pečením chleba a podrobná vyobrazení postupů krok za krokem.

Vydalo nakladatelství IKAR, 2014

reklama