zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Užijte si masopust!
Autor: iStock Užijte si masopust!

Užijte si masopust! Svátek bujarého veselí, tance a dobrého jídla

Maškary, hudba, pálenka a hromady výborného, i když ne právě dietního jídla. To jsou neoddělitelné součásti tradičního masopustu, jednoho z mála lidových zvyků, které se dodnes uchovaly, i když už jsou k vidění převážně jen na vesnicích a malých městech.
klaram , 30.01.2018

reklama

V českých zemích se masopust slaví dle dochovaných zdrojů od 13. století, ale jeho původ sahá až do starověku! Masopust začíná 6. ledna na Tři krále a končí Popeleční středou, která vždy připadá na 40. den před Květnou nedělí. Letos bude 14. února.

I když výraz masopust může někoho zmást, ve skutečnosti to není období, kdy se lidé oprostí od masa, ale právě naopak. Je to jakási příprava na 40denní půst, který předchází Velikonocům. Lidé by se proto měli v těchto dnech dosyta najíst a pobavit. Dodržoval se jak v Čechách, tak na Moravě, jen s malými rozdíly v tradicích. Třeba ve Strání tančili mladíci s dřevěnými šavlemi, na Uherskobrodsku podobně bobkovníci a masopustní průvod s maskami na Hlinecku se zachoval v tak autentické podobě, že jsou i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ve všech regionech si ale pochutnali na vesměs stejném jídle, liší se snad jen příprava zelí, kdy na Moravě je zahuštěné, zatímco v Čechách lehčí.

Užijte si masopust! 2 Foto:

Užijte si masopust! 3 Foto:

Zajímavostí je, že masopust není ryze českou záležitostí, ale slaví se například i v Německu, Španělsku a v Itálii, kde se v Benátkách pořádá slavný masopustní karneval. To má pravděpodobně za příčinu skutečnost, že masopust souvisí se starověkými slavnostmi - luperkálie či bakchanálie. Ty byly oslavami vína, jídla a zpěvu!

Nejdůležitějšími jsou poslední dny masopustu, tehdy se hoduje a veselí nejvíc. Začíná se Tučným čtvrtkem, kdy by se lidé měli ládovat co možná nejvíc a co možná nejtučněji. „Samozřejmostí byly dříve domácí zabijačky, na které se pozvala rodina, přátelé, sousedé, vepřové hody si prostě užila celá ves. Kdo nemohl přijet, dostal výslužku. Jitrnice, jelita, škvarky, ovar nebo třeba huspeninu“ říká Vít Morkus z Pražského řeznictví. Hodovat se začalo polévkou, pokračovalo přes tzv. předehru, směs masa a drobů, po vrabce, tedy pečené maso z plece a bůčku, a smažené řízky. Vrcholem bylo tradiční vepřo, knedlo, zelo zapité nezbytným pivem. Zelí dodalo vitamíny a pivo pomáhalo trávit, ideální pomoc i pro dnešní dobu. „Právě takovou hostinu můžete v českých domácnostech vidět i dnes“, dodává Morkus.

Naši předci si užili i sladkou tečku a to v podobě křupavých, v másle smažených koblih. Posypané cukrem smíchaným se vzácnou pravou vanilkou nádherně voněly, a skvěle chutnaly díky náplni z ovocné zavařeniny. Napíchnuté na hůlce je pak valašskými vesnicemi nesl tzv. pohřebenář, jedna z postav masopustu. „I dnes masopustní koblihy hospodyňky chystají a tajnou zbraní je prý kvalitní džem, kterým se koblížky plní, jahodové jsou prý nejlepší“, radí Kristýna Pecinová z magazínu Receptyschuti.cz

O masopustní neděli a pondělí byla ve vsi muzika, tančilo se, jedlo a pilo do pozdních hodin. Úterý pak patřilo maskám a kostýmům. Ze Znojemska je třeba známý převlek medvěda, z Klatovska Bakchus, polobůh vína a veselí, a z Vysočiny slaměník, oblečen do úboru ze slámy. Maškary chodily po vsi a vybíraly nejrůznější dobroty včetně uzenin a pálenky, které pak chasa dosyta konzumovala při závěrečném večerním veselí. Slavnosti utnul až o půlnoci ponocný zatroubením na roh.

Masopust si s námi můžete oslavit i vy. Vyzkoušejte recept na masopustní koblihy!

Masopustní koblihy Foto: Masopustní koblihy, Foto: Receptyschuti.cz

NA 10-12 KOBLIH:

Ingredience:

Užijte si masopust! 6 Foto:

• 1 vejce

• balíček sušeného droždí

• 3 hrnky hladké mouky

• ½ balíčku prášku do pečiva

• 3 lžíce cukru

• lžíce citronové kůry

• hrnek teplé vody

• 1 ½ lžíce oleje + na smažení

• lžíce rumu

• ½ lžičky soli

• Extra Jam Hamé jahoda

• sáček k zamrazení (1 l)

• cukr moučka na pocukrování

Postup:

1. Do litrového zipového sáčku vsypte droždí, teplou vodu, cukr, rum, citronovou kůru, olej, vejce a mouku. Zavřete a pořádně promíchejte. Sáček dejte do mísy s teplou vodou a nechte kynout zhruba hodinu.

2. Těsto vyklopte ze sáčku na pomoučněný vál a vypracujte nelepkavé těsto.

3. Vyválejte placku o tloušťce jeden centimetr a pomocí sklenice vykrojte budoucí koblihy. Přikryjte je utěrkou a nechte ještě 30 minut odpočívat.

4. Hrnec naplňte olejem (do výšky cca 5 cm) a dejte na rozehřátou plotýnku. Jakmile je olej dost horký, začněte smažit koblihy. Z každé strany 1-2 minuty.

5. Nechte koblihy vychladnout. Džem rozmixujte ručním mixérem, naplňte jím plničku a s její pomocí vstříkněte džem do středu všech koblih. Hotové koblihy pocukrujte.

TZ, (klam)

reklama

Související témata: zabíjačka , koblihy , Masopust , české tradice , masopustní veselí , recept na koblihy

reklama

Přečtěte si také