Suroviny
- jablka (odřezky z jablek) 400 g
- třtinový cukr (hnědý ) 500 g
- voda 1 litr
- Jablečný ocet patří k těm nejzdravějším druhům. Obsahuje mnoho vitamínů, enzymů a minerálů, lidové léčitelství mu připisuje i antibakteriální účinky.
- Samotná výroba je až podezřele jednoduchá. Ocet se v podstatě udělá sám od sebe, když mu dáte dobré podmínky. Náročný nijak není, potřebuje trochu denního světla, občas zamíchat, a je hotovo.
- Hodí se do řady receptů, například do dresinků či marinád. Domácí jablečný ocet bude vonět po jablkách a chutnat nasládle, proto z něj můžete připravit také osvěžující domácí limonádu. Stačí malé množství rozmíchat v perlivé vodě a přidat čerstvé nebo mražené ovoce.
Postup přípravy
- Použijte slupky a jádřince ze zdravých plodů, například co vám zbyde po pečení štrúdlu nebo přípravě jablečného kompotu. Nahnilé a červivé plody vyhoďte, ty by ocet zkazily. Nehodí se ani stopky a zbytky kalichu, lidově zvané "bubák".
- Jablkové odřezky nakrájejte a dejte do větší sklenice. Pokud byste používali celá jablka, nastrouhejte na nahrubo. Převařte litr vody, rozpusťte v něm cukr a nalijte do sterilizované sklenice. Hrdlo přetáhněte gázou nebo čistým plátýnkem, aby ocet mohl dýchat a zároveň se k němu neslétaly mušky. Upevněte provázkem nebo gumičkou.
- Sklenici umístěte na světlé místo při pokojové teplotě. Následujících 10 dní aspoň jednou denně promíchejte čistou lžící. Tím se podpoří kvašení. Tekutina začne postupně tmavnout a na povrchu se může objevit rosolovitý povlak. To je v pořádku.
- Po uplynutí 10 dní skočí hlavní kvašení. Přeceďte ocet do čisté láhve a jablečnou drť vyhoďte. Znovu zakryjte plátnem nebo papírovým ubrouskem nechte ještě zhruba 3 týdny stát v temnu. Hotový ocet přeceďte přes plátýnko do lahví a zazátkujte. Pokud se na dně objeví zákal, není to na závadu. Postupným dalším zráním bude ocet nabývat na síle a kyselosti.
Vyrobte si domácí ocet z jablečných slupek Zdroj: Kuchařka pro moderní babičku