Uzený pstruh na větvi
Zdroj: Oheň a dým
Uzený pstruh na větvi
Zdroj:
Oheň a dým
Ulovte rybu, posypte ji solí, cukrem a kořením, nasbírejte dostatek chvojí a vyuďte ji do lahodné jemnosti. A pokud si s prutem nerozumíte nebo zrovna neberou, kupte si dobrou rybu z české řeky či sádek. Dlouhé marinování ve směsi cukru a soli připomíná techniku gravlax, která ho konzervuje a suší, takže maso je pak pevné a zároveň měkké, jako by vyuzené. V tomto případě několikadenní marinování nahradí zahřátí nad ohněm a následné uzení.
Postup přípravy
-
Pstruha zbavte šupin a vyfiletujte ho, ale ponechte kůži. Filety položte kůží dolů do pekáče nebo na alobal. Sůl, cukr a jalovčinky promíchejte a směsí posypte rybí filety. Zakryjte a nechte několik hodin odležet.
-
Marinovaného pstruha opláchněte a filety položte na rošt dostatečně vysoko nad nízkou vrstvou bílého uhlí, stačí ho opravdu málo. Ryba se spíš ohřívá, než peče. Ryba by se měla prohřát zhruba na 60 °C – když na ni položíte ruku, měla by být horká, ale jen tak, abyste ji na ní udrželi, než napočítáte do pěti. Nechte takto rybu prohřívat alespoň 10 minut.
-
Teplou rybu sejměte z roštu a naskládejte na něj jedlové chvojí. Položte na něj rybu a rychle ji přiklopte velkou pánví, aby se ryba udila ve vznikajícím hustém a voňavém dýmu. Rošt musí být dost vysoko nad uhlím, aby chvojí nechytilo plamenem, ale jen kouřilo. Jakmile jehličí vzplane, musí ryba z ohně, spálila by se. Pokud však naskládáte chvojí dost vysoko, můžete udit poměrně dlouho.
-
Ze zauzeného pstruha stáhněte kůži a rybu podávejte například s pečeným květákem nebo jinou jemnější zeleninou, aby chuť ryby vynikala.
Uzený pstruh na větvi
Zdroj: Oheň a dým
Uzený pstruh na větvi
Zdroj:
Oheň a dým