Suroviny
- lososový pstruh (nebo 3 pstruzi potoční cca po 300 g/ks) 1 ks
- cukr krupice 1 hrst
- jalovec 1 lžička jalovčinek
- bylinky (čerstvé jedlové chvojí, skvělá je douglaska)
- sůl 1 hrst
Postup přípravy
- Pstruha zbavte šupin a vyfiletujte ho, ale ponechte kůži. Filety položte kůží dolů do pekáče nebo na alobal. Sůl, cukr a jalovčinky promíchejte a směsí posypte rybí filety. Zakryjte a nechte několik hodin odležet.
- Marinovaného pstruha opláchněte a filety položte na rošt dostatečně vysoko nad nízkou vrstvou bílého uhlí, stačí ho opravdu málo. Ryba se spíš ohřívá, než peče. Ryba by se měla prohřát zhruba na 60 °C – když na ni položíte ruku, měla by být horká, ale jen tak, abyste ji na ní udrželi, než napočítáte do pěti. Nechte takto rybu prohřívat alespoň 10 minut.
- Teplou rybu sejměte z roštu a naskládejte na něj jedlové chvojí. Položte na něj rybu a rychle ji přiklopte velkou pánví, aby se ryba udila ve vznikajícím hustém a voňavém dýmu. Rošt musí být dost vysoko nad uhlím, aby chvojí nechytilo plamenem, ale jen kouřilo. Jakmile jehličí vzplane, musí ryba z ohně, spálila by se. Pokud však naskládáte chvojí dost vysoko, můžete udit poměrně dlouho.
- Ze zauzeného pstruha stáhněte kůži a rybu podávejte například s pečeným květákem nebo jinou jemnější zeleninou, aby chuť ryby vynikala.
Uzený pstruh na větvi Zdroj: Oheň a dým