Michal Hugo Hromas

Uzený pstruh na větvi

Moje hodnocení
8x

Ulovte rybu, posypte ji solí, cukrem a kořením, nasbírejte dostatek chvojí a vyuďte ji do lahodné jemnosti. A pokud si s prutem nerozumíte nebo zrovna neberou, kupte si dobrou rybu z české řeky či sádek. Dlouhé marinování ve směsi cukru a soli připomíná techniku gravlax, která ho konzervuje a suší, takže maso je pak pevné a zároveň měkké, jako by vyuzené. V tomto případě několikadenní marinování nahradí zahřátí nad ohněm a následné uzení.

2 porce
90 minut

Suroviny

Postup přípravy

  1. Pstruha zbavte šupin a vyfiletujte ho, ale ponechte kůži. Filety položte kůží dolů do pekáče nebo na alobal. Sůl, cukr a jalovčinky promíchejte a směsí posypte rybí filety. Zakryjte a nechte několik hodin odležet.
  2. Marinovaného pstruha opláchněte a filety položte na rošt dostatečně vysoko nad nízkou vrstvou bílého uhlí, stačí ho opravdu málo. Ryba se spíš ohřívá, než peče. Ryba by se měla prohřát zhruba na 60 °C – když na ni položíte ruku, měla by být horká, ale jen tak, abyste ji na ní udrželi, než napočítáte do pěti. Nechte takto rybu prohřívat alespoň 10 minut.
  3. Teplou rybu sejměte z roštu a naskládejte na něj jedlové chvojí. Položte na něj rybu a rychle ji přiklopte velkou pánví, aby se ryba udila ve vznikajícím hustém a voňavém dýmu. Rošt musí být dost vysoko nad uhlím, aby chvojí nechytilo plamenem, ale jen kouřilo. Jakmile jehličí vzplane, musí ryba z ohně, spálila by se. Pokud však naskládáte chvojí dost vysoko, můžete udit poměrně dlouho.
  4. Ze zauzeného pstruha stáhněte kůži a rybu podávejte například s pečeným květákem nebo jinou jemnější zeleninou, aby chuť ryby vynikala.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Michal Hugo Hromas

Knižní klub Michal Hugo Hromas

Obliba venkovního vaření spadá do poloviny minulého století, kdy lidé začali mít tolik volného času, že ho rádi trávili s přáteli u grilu, který obsluhoval zpravidla muž a pekl na něm maso. Grilování zdomácnělo dávno i u nás, nejnovějším světovým trendem je však vaření na otevřeném ohni. Kuchař Michal Hugo Hromas je jeho velkým fanouškem a nad plameny připravoval maso a zeleninu už v době, kdy gastronomii vládla molekulární kuchyně. Ve své první kuchařce se s vámi podělí o své osvědčené recepty na jídla zeleninová, masová, ale i sladká. Na ohni totiž upečete pečivo, velký kus masa, ryby, drobné špízy i ovoce a zeleninu. Prozradí vám také, jak oheň založit, udržovat i využít jeho potenciálu na maximum střídáním různých technik a vybavení – roštu, kotlíku, tažínu a dalších, které láskyplně nazývá „můj plechový cirkus.“ Od první do poslední stránky z knihy sálá vášeň, voní kouř a stoupá dým, takže i když venku prší, máte si co číst.

Vydalo nakladatelství Euromedia Group.


Přečtěte si také

Recepty