zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Rizoto z trouby s pikantní cibulí
Autor: Marek Kučera Rizoto z trouby s pikantní cibulí

Rizoto z trouby s pikantní cibulí

Hodnoceno: 0x
Ať už jsou naše vzpomínky na školní jídelnu dobré, nebo špatné, často vzpomínáme třeba na rizoto. Když ho připravíme, jak se má, vzpomínat budeme jen v dobrém.
do 1 hodiny
4–6 porce

reklama

Postup

  1. Troubu předehřejte na 180 °C. V silnostěnném kastrolu, který se dá dát do trouby, rozehřejte olej. Vsypte slaninu nakrájenou na drobné kostičky a nechte vyškvařit tuk. Pak přidejte cibuli, pórek a mrkev a na středním stupni ještě chvíli smažte, aby chytily barvu. Vsypte rýži a dobře promíchejte, aby se obalila v tuku se zeleninou. Vmíchejte hrášek.
  2. Do kastrolu vlijte horký vývar, vše promíchejte a pak kastrolem potřeste, aby se rýže urovnala. Osolte, opepřete a kastrol přikryjte a dejte do trouby. Nechte dusit asi 20 minut, až se všechen vývar vsákne a rýže bude měkká. Podávejte se strouhaným sýrem a s různými chuťovkami, například s pikantní cibulí.
  3. Na tu nakrájejte oloupanou cibuli na tenké kroužky. Dejte vařit asi půl litru vody. Do vysterilizované sklenice dejte cukr, sůl a ocet, případně koření. Promíchejte, až se cukr a sůl rozpustí.
  4. Cibuli dejte do cedníku a pomalu ji prolijte vroucí vodou z konvice. Nechte dobře okapat, pak dejte do sklenice a zlehka promíchejte, aby se chutě promísily. Sklenici uzavřete. Cibule bude lehce namarinovaná už za půl hodiny, ale chuť bude výraznější po delší době. V ledničce vydrží několik týdnů, ale nejlepší je během prvního týdne.
PRIMA TIP: Rizoto patří k levným, rychlým a útěšným jídlům, která se dají připravovat vícero způsoby a z nekonečného množství surovin. V různých podobách se objevuje snad ve všech kuchyních světa (i když ta školní česká je myslíme si světovým unikátem). Nic vám nebrání použít různé kombinace zeleniny a dochucení, uplatnit můžete zbylé kousky i tuk z pečeného masa (skvělé je rizoto ze zbylého pečeného kuřete) a koneckonců nic se nestane, když směs připravíte i ze zbylé vařené rýže – po osmažení všech surovin přidejte jen trochu vody nebo vývaru, promíchejte, navrch položte kousek másla a rizoto nechte chvíli prohřát v troubě.
Rizoto z trouby s pikantní cibulí
Autor: Marek Kučera Rizoto z trouby s pikantní cibulí

reklama

Související témata: rizoto , Hlavní jídla