zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Pečená vánoční šunka v Coca-Cole podle Nigelly Lawson
Autor: Marek Kučera Pečená vánoční šunka v Coca-Cole podle Nigelly Lawson

Pečená vánoční šunka v Coca-Cole podle Nigelly Lawson

Hodnoceno: 3x
Šunka (respektive uzené) pečená nasladko je starý tradiční způsob slavnostní, zejména vánoční úpravy tohoto masa z amerického jihu. Často se peče třeba s ananasem připíchnutým hřebíčky, ozdobená kandovanými třešněmi – je to takové lehce kýčovité retro, na které zbytek kulinárního světa hledívá s mírně povýšeným úsměvem. Opět se ale dostala ke slovu Nigella Lawson, která americký přízvuk pečené šunky přitvrdila ještě Coca-Colou – a co se stalo? Inetrnetová síť se rozvibrovala nadšením a ještě se nepřestala chvět.
nad 2 hodiny
8–12 porcí

reklama

Postup

  1. Máte-li uzené maso, bývá obvykle dost slané. V hrnci ho zalijte studenou vodou, uveďte do varu, vařte asi 5 minut a pak vodu vylijte. Maso opláchněte studenou vodou a osušte ho. U šunky můžete odsolovací předvaření vynechat.
  2. Maso dejte do hrnce spolu s cibulí, zalijte coca colou, uveďte do varu, pak snižte teplotu a zčásti přikryté vařte asi 2 až 2½ hodiny (podle váhy masa, počítejte s hodinou varu na jedno kilo, začínáte-li s vařením masa pokojové teploty. Pokud bylo do poslední chvíle v ledničce, přidejte ještě 15 minut.)
  3. Troubu předehřejte na 240 °C. Uvařenou šunku (uzené) nechte vychladnout. Je-li na ní vrstva kůže s tukem, odstraňte je, ale tenounkou vrstvičku tuku ponechte. Tuk nakrájejte šikmými řezy do kosočtverců a doprostřed každého můžete zapíchnout hřebíček.
  4. Šunku teď opatrně potřete melasou, aby se hřebíčky neuvolnily, a zlehka naneste směs hořčičného prášku a cukru. Pekáč vyložte alobalem, položte na něj šunku a zapékejte v předehřáté troubě asi 10 minut, až se na mase vytvoří hezká lesklá kůrčička.
Pečená vánoční šunka v Coca-Cole podle Nigelly Lawson
Autor: Marek Kučera Pečená vánoční šunka v Coca-Cole podle Nigelly Lawson

Další slavné recepty, které otřásly internetem, najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH: 

Časopis Prima FRESH Vánoce 2020

Užijte si svátky plné pohody a skvělého jídla s novým číslem časopisu Prima FRESH!

reklama