Obalované vepřové řízky s lyonskými bramborami

Moje hodnocení
4x

Město Lyon je známé svými bouchony, prostými restauracemi, které s hrdostí předkládají tradiční lyonské jídlo. Vzniklo v 16. století, když královna Kateřina Medicejská přivedla na svůj dvůr florentské kuchaře, kteří začali vařit z francouzských surovin. Lyonská kuchyně využívá zvěřinu, hovězí i vepřové maso a sezonní zeleninu a ovoce a nešetří máslem. Veškeré snažení kuchařů směřuje k jedinému cíli – potěšit hosta. Při přípravě lyonských brambor přesně dodržte postup a množství másla, to je klíčové pro oslnivě jemnou chuť.

2 porce
60 minut
francouzská

Maso

Brambory

Postup přípravy

  1. Brambory oloupejte a v celku vařte 10 minut ve vroucí vodě. Slijte je, nechte zchladnout a nakrájejte na 5mm plátky.
  2. Cibuli oloupejte a nakrájejte na plátky. V těžké pánvi rozehřejte olej, vsypte cibuli a 1–2 minuty ji opékejte doměkka. Přidejte brambory a máslo, osolte, opepřete, zamíchejte a za občasného míchání opékejte 10 minut.
  3. Mezitím připravte maso. Nakrájejte ho na 5cm plátky, zakryjte je potravinářskou fólií a rozválejte je na výšku 5 mm. Vedle sebe postavte tři hluboké talíře. Do prvního nasypte mouku, osolte ji, opepřete a promíchejte. V druhém prošlehejte vejce a do třetího vsypte strouhanku. Maso obalte v trojobalu – v mouce, vejcích a strouhance.
  4. Ve velké pánvi rozehřejte máslo a olej. Do horkého tuku vložte dva až tři řízky tak, aby se nedotýkaly a smažte je na středním stupni dozlatova, zhruba 2 minuty z každé strany. Odkládejte je na talíř do trouby předehřáté na 50 °C a stejným způsobem osmažte zbylé maso.
  5. K měkkým bramborům vlijte vývar, zvyšte teplotu, aby se vařil, povařte 2 minuty, vmíchejte nadrobno nasekanou petrželku a podávejte k řízkům.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty