návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Mořský vlk à la bakalar

Hodnoceno: 0x
4 porce
do 1 hodiny
Mořský vlk a la bakalar
Autor: archiv Maare Mořský vlk a la bakalar
V Dalmácii se k štědrovečerní večeři nejčastěji podává „treska na bílo“ (bakalar na bijelo). Jde o hustou polévku z brambor a sušené tresky, která má výraznou chuť a specifické aroma. Varianta s mořským vlkem je jemnější, ale stejně chuťově bohatá a lahodná. 

Na českou vánoční tabuli patří kapr, ale pokud člověk touží po malé změně a holduje mořským plodům a rybám, existuje řešení. Kdo jiný než šéfkuchař z přímořského státu by měl znát ověřené recepty, které budou mít bezpochyby úspěch.

Chorvatský šéfkuchař Marko přichází s recepty, které se vaří o Vánocích na pobřeží Jadranu a přináší tím kousek toho přímořského adventu do Čech. Výborná polévka, mořský vlk à la bakalar, která se v Dalmácii podává jako „treska na bílo“, bude mít jistě úspěch i u nás! Servíruje se s opečeným bílým pečivem. 

Chcete ochutnat rybí speciality od Marka? Zajděte do nové restaurace nebo na nějakou speciální akci, které najdete po celé republice.

Více informací: www.maare.cz

Suroviny (4 porce)

Postup

  1. Vlka nejprve filetujte, filety stáhněte z kůže. 
  2. Z hlavy, kostí a kůže uvařte silný vývar, který později použijete při přípravě pokrmu. Rybí vývar se vaří cca 35–45 min (záleží na velikosti ryb), přičemž množství vody se rovná váze ryb (v tomto případě kostí = cca 500 g). To znamená, že na 500 g ryb se použije 500 ml vody. Použijte kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer). Vařte na mírném ohni pod pokličkou. Hotový vývar přeceďte.
  3. Na polovině olivového oleje dosklovata osmahněte cibuli. Přidejte sekaný česnek, hrst sekané zelené petrželky, mrkev nakrájenou na kolečka a bobkový list. Zalijte trochou vody a pod pokličkou duste do změknutí mrkve a rozpuštění cibule. 
  4. Dolijte vývar a bílé víno a přidejte oloupané brambory (varný typ A) nakrájené na plátky, osolte a vařte do změknutí.
  5. Na posledních cca 5 minut přidejte filety nakrájené na větší kusy. Nemíchejte, aby se nerozpadly, pouze občas jemně zatřeste hrncem. 
  6. Dochuťte čerstvě mletým pepřem, sekanou petrželkou a trochou olivového oleje.
Mořský vlk a la bakalar
Autor: archiv Maare Mořský vlk a la bakalar