Mořský vlk à la bakalar

Moje hodnocení
7x

V Dalmácii se k štědrovečerní večeři nejčastěji podává „treska na bílo“ (bakalar na bijelo). Jde o hustou polévku z brambor a sušené tresky, která má výraznou chuť a specifické aroma. Varianta s mořským vlkem je jemnější, ale stejně chuťově bohatá a lahodná. 

4 porce
60 minut
chorvatská

Suroviny

Na českou vánoční tabuli patří kapr, ale pokud člověk touží po malé změně a holduje mořským plodům a rybám, existuje řešení. Kdo jiný než šéfkuchař z přímořského státu by měl znát ověřené recepty, které budou mít bezpochyby úspěch.

Chorvatský šéfkuchař Marko přichází s recepty, které se vaří o Vánocích na pobřeží Jadranu a přináší tím kousek toho přímořského adventu do Čech. Výborná polévka, mořský vlk à la bakalar, která se v Dalmácii podává jako „treska na bílo“, bude mít jistě úspěch i u nás! Servíruje se s opečeným bílým pečivem.

Chcete ochutnat rybí speciality od Marka? Zajděte do nové restaurace nebo na nějakou speciální akci, které najdete po celé republice.

Více informací: www.maare.cz

Postup přípravy

  1. Vlka nejprve filetujte, filety stáhněte z kůže.
  2. Z hlavy, kostí a kůže uvařte silný vývar, který později použijete při přípravě pokrmu. Rybí vývar se vaří cca 35–45 min (záleží na velikosti ryb), přičemž množství vody se rovná váze ryb (v tomto případě kostí = cca 500 g). To znamená, že na 500 g ryb se použije 500 ml vody. Použijte kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer). Vařte na mírném ohni pod pokličkou. Hotový vývar přeceďte.
  3. Na polovině olivového oleje dosklovata osmahněte cibuli. Přidejte sekaný česnek, hrst sekané zelené petrželky, mrkev nakrájenou na kolečka a bobkový list. Zalijte trochou vody a pod pokličkou duste do změknutí mrkve a rozpuštění cibule.
  4. Dolijte vývar a bílé víno a přidejte oloupané brambory (varný typ A) nakrájené na plátky, osolte a vařte do změknutí.
  5. Na posledních cca 5 minut přidejte filety nakrájené na větší kusy. Nemíchejte, aby se nerozpadly, pouze občas jemně zatřeste hrncem.
  6. Dochuťte čerstvě mletým pepřem, sekanou petrželkou a trochou olivového oleje.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty