zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Kávový dort s kardamonem, ořechy a karamelem
Autor: Kuchařinka.cz Kávový dort s kardamonem, ořechy a karamelem

Kávový dort s kardamomem, ořechy a karamelem

Hodnoceno: 2x
Tenhle dort je naprosto luxusní a jistě se stane zlatým hřebem vaší oslavy. Nejenže krásně vypadá, ale i skvěle chutná.
do 2 hodin
12–16 porcí

reklama

Suroviny (12–16 porcí)

Na tekutý karamel:

Postup

  1. Ořechy opražte v troubě vyhřáté zhruba na 160 stupňů na pečicím papíře. Opékejte zhruba 10 minut. Jakmile začnou vonět, vyndejte je a nechte vychladnout.
  2. Mezitím si v robotu ušlehejte změklé máslo, přidejte ⅔ cukru a kávu. Pak přidejte vajíčka, mandle a kardamon. Nakonec přimíchejte polovinu rozsekaných ořechů. Dejte si pozor na přešlehání těsta. Já jsem v druhém pokusu dělala těsto s olejem a dopadlo také dobře. Zdá se mi to jako lehčí varianta.
  3. Hotové těsto nalijte do formy a dejte péct zhruba na 50 minut na 180 stupňů. Kontrolujte klasicky špejlí.
  4. Mezitím co se dort peče, připravte si ořechy v karamelu. Na pánvi nechte rozpustit zbytek třtinového cukru, jakmile bude tekutý, hoďte do něj druhou polovinu ořechů, obalte a přesypte na pečicí papír. Nechte vychladnout.
  5. Poslední fáze je krém. Ušlehejte šlehačku, přidejte mascarpone.
  6. Na páře pomalu rozpusťte bílou čokoládu, přidejte kardamon, nechte ji chviličku vychladnout a vlite ji do krému. Okamžitě ho dejte vychladnout do lednice.
  7. Poslední fáze – tekutý karamel. Rozpusťte opět cukr, přidejte opatrně máslo a nakonec teplou smetanu. Odstavte a opět nechte vychladnout.
  8. Teď už jen dát všechny části dortu dohromady.
  9. Jakmile korpus i krém vychladnou, dort rozkrájejte a naplňte. Každou vrstvu korpusu nejdříve polijte karamelem, pak navrstvěte krém. Vrch dortu potřete krémem a posypte ořechy v karamelu.

Kávový dort s kardamonem, ořechy a karamelem Foto:

Kávový dort s kardamonem, ořechy a karamelem                                                      Foto: Kuchařinka.cz

Kuchařinka IISeznamte se s Kuchařinkou

Jmenuji se Petra Novotná a přiznávám, že nejsem vyučená kuchařka, ale jsem osoba s láskou k vaření. Jsem ale i máma, grafička a teď už i blogerka a mám neodolatelnou touhu vám ukázat, že vaření není tak těžké, jak se někomu může zdát a že používání základních surovin, kvalitního masa, zeleniny a trochu i hlavy může nakonec vést k tomu, že se budete cítit ještě o něco lépe...

… takže vařím, peču a třeba griluju . A přesně to, na co mám chuť já, moje děti nebo můj muž. Někdy jen proto, že se potřebuju trochu zrelaxovat nebo vyzkoušet něco nového. Své výtvory pravidelně sdílím na blogu Kuchařinka.cz.

reklama