zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Čokoládový dortík s červenou řepou a kávou
Autor: Resort Valachy Čokoládový dortík s červenou řepou a kávou

Čokoládový dortík s červenou řepou a kávou

Hodnoceno: 2x
Když se řekne červená řepa, leckomu z nás se vybaví jen nudný salát ze školních jídelen. Omyl! Tahle skvělá zelenina má v kuchyni mnohem zajímavější využití. Vyzkoušejte třeba recept na lahodný dezert, který si Tomáš Kunovský, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, přivezl ze Skotska.
do 1 hodiny
1 dort porce

„Červená řepa patří k nejzdravějším druhům zeleniny používaných v kuchyni. A zdaleka nemusí sloužit jen pro tu slanou. Zkuste ji využít například při přípravě dezertů, jimž navíc dodá jedinečný šmrnc svým nádechem šarlatu,“ dává tip na originální dezert Tomáš Kunovský, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích na Valašsku, který patnáct let působil jako kuchař a cukrář ve špičkových hotelech ve Skotsku. Odtud si také přivezl tento chutný recept.

reklama

Postup

  1. Červenou řepu rozmixujte, až vznikne hladké pyré.
  2. Čokoládu rozpusťte s máslem. „Nejvhodnější je postup, kdy obě suroviny vložíte do mísy, kterou umístíte nad hrnec s probublávající horkou vodou, a necháte je povolit pouze působením horké páry. Odborně se tento způsob vodní lázně označuje Bain Marie. Takto zajistíte, že se suroviny rozpustí pozvolna a nepřipálí se,“ doporučuje Tomáš Kunovský. 
  3. Vajíčka ušlehejte s cukrem do pěny. Tuto vaječnou pěnu pak přidejte do rozpuštěné čokolády s máslem a zlehka promíchejte. 
  4. Mouku (může být i GF – bezlepková) smíchejte s kakaem a přidejte k čokoládovému základu. Opět promíchejte.
  5. Přilijte šálek vychladlé silnější kávy a pyré z řepy. Nyní těsto zpracujte, až je hladké. Formu (může být tradiční kulatá, nebo pro ozvláštnění zvolte formu ve tvaru obdélníku) vymažte změklým máslem pomocí cukrářské metličky a vysypejte hrubou moukou. Pak do ní těsto opatrně nalijte. 
  6. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C 30 minut. Poté zkontrolujte, formu otočte o 180°a pečte ještě dalších 10 minut. 
  7. Po vychladnutí zdobte dle vlastního vkusu. 

PRIMA TIP: Na moučníku vypadají hezky drcené oříšky, mandle, čokoládový krém a kandovaná řepa (uvařená v cukrovém rozvaru).

Čokoládový dortík s červenou řepou a kávou
Autor: Resort Valachy Čokoládový dortík s červenou řepou a kávou

reklama

Související témata: čokoládový dort , čokoláda , červená řepa , káva , Sladké