Bao s vepřo zelo

Moje hodnocení
2x

Jsou tak populární po celém světě, že byste o ně váš knedlíkový repertoár měli také rozšířit. Obzvlášť se nám zalíbila tahle verze knedlíkového sendviče. Jako náplň se v Číně používá nejčastěji pečené nebo grilované vepřové maso a namarinovaná zelenina (viz Prima tip), ale my jsme si řekli, že čínského chlapce adoptujeme a doplníme ho českými sourozenci, vepřovkou a sladkokyselým zelím. Globální inspirace se specificky místním vyústěním.

1 porce
60 minut
asijská

Suroviny

 • hladká mouka 525 g + na poprášení
 • cukr krupice 1,5 lžičky
 • sušené droždí 1 lžička
 • mléko 50 ml
 • slunečnicový olej 1 lžíce + na potírání
 • rýžový ocet 1 lžíce
 • kypřicí prášek 1 lžička

Náplň

 • zbylá vepřová pečeně nakrájená na plátky
 • zbylé dušené zelí

Postup přípravy

 1. Ve velké míse promíchejte mouku, cukr a ½ lžičky soli. Droždí se špetkou cukru nechte rozpustit v 1 lžíci teplé vody a pak ho přidejte k mouce spolu s mlékem, olejem, octem a 200 ml vody. Spojte do těsta, případně přidejte trochu vody.
 2. Těsto vyklopte na lehce pomoučenou pracovní plochu a hněťte ho 10 až 15 minut nebo až bude hladké. Vložte ho do olejem potřené mísy, přikryjte ji a těsto nechte na teplém místě kynout 2 hodiny nebo až zdvojnásobí objem.
 3. Vykynuté těsto vyklopte na čistou pracovní plochu a vybouchejte z něj vzduch. Rukama ho zploštěte, poprašte práškem do pečiva a pak 5 minut hněťte.
 4. Těsto vyválejte do válečku asi 3 cm silného a ten rozdělte na 18 kousků. Každý kousek rozválejte na ovál asi 3 až 4 mm silný a potřete ho trochou oleje. Vezměte si jídelní tyčinku a potřete ji také olejem. Položte ji doprostřed oválu těsta, ten přes ni přehněte a tyčinku vytáhněte.
 5. Složené ovály klaďte na plech vyložený papírem na pečení, přikryjte je čistu utěrkou nebo olejem potřenou fólií a nechte na teplém místě 1,5 hodiny kynout nebo až zdvojnásobí objem.
 6. Připravte si velký napařovák do hrnce s vodou, uveďte ji do varu a placky napařujte asi 8 minut, až vyběhnou (vařte po částech). Pak je rozevřete a plňte.

PRIMA TIP: Knedlíky bao jsou v Číně populárním způsobem, jak zhodnotit různé zbylé suroviny. Jako náplň je obzvlášť oblíbené pečené nebo grilované vepřové maso promíchané s typickými omáčkami (po 1 lžíci sójové, ústřicové, hoisin), svařenými se lžičkou namočeného škrobu a trochou cukru. Drobně nakrájené ochucené maso se dá také uzavřít dovnitř knedlíků a ty pak uvařit v páře nebo upéct. Dále můžete použít jakoukoliv pevnější zeleninu – mrkev, cuketu, bílou ředkev apod. – a nakrájenou na dlouhé sirky ji nechat krátce namarinovat v nálevu z octa (rýžového), soli a cukru. Zatímco knedlíky jsou v chuti jemné a neutrální, náplň by měla být ostřejší a pikantní, což nakonec platí i pro „českou“ variantu.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty