Zázrak jménem pomalý hrnec: Vařte s ním zdravěji, chutně a s minimem námahy

O pomalém hrnci jste už jistě slyšeli. Dáte do něj suroviny, zapnete ho a jdete do práce, s rodinou na výlet nebo třeba s pejskem na procházku. Po návratu už servírujete hotové jídlo, které si uchovalo maximum důležitých živin a zdraví prospěšných látek. Že to zní až příliš dobře, aby to mohla být pravda? Čtěte dál a posuďte sami.

Klasický způsob vaření vyžaduje spoustu času stráveného v kuchyni. Od sporáku se prakticky nehnete, jídlo musíte míchat, podlévat a hlídat, aby se nepřipálilo. Když máte uvařeno, čeká vás halda špinavého nádobí. Jak tedy skloubit snahu o poctivou a zároveň zdravější domácí kuchyni a přitom chodit do práce a mít čas i na rodinu a svoje koníčky? Snadná pomoc. Pořiďte si pomalý hrnec a nechte ho, ať vykouzlí vynikající jídla za vás. Budete s ním vařit chutně, zdravěji a s minimem námahy.

Co je pomalý hrnec a kde se vzal

Jedná se o elektrický hrnec s vyjímatelnou nádobou a poklicí. Připravují se v něm jídla takzvaně „v jednom hrnci“, dlouho, při nižších teplotách a bez nutnosti na celý proces jakkoli dohlížet. Díky nízké teplotě pod bodem varu a minimálnímu odpařování tekutin se jídlo nespálí, je šťavnaté a zároveň si zachová více minerálů a vitamínů, zejména těch ve vodě rozpustných.

Pomalý hrnec se k nám dostal z Ameriky, kde byl jeho vynález patentován už v roce 1940. Velký boom pomalého vaření tam nastal v 70. letech. To už byl pomalý hrnec běžnou součástí většiny amerických domácností. Pracující ženy si ho tehdy velmi oblíbily díky úspoře času a energie (spotřeboval za hodinu jako jediná žárovka).

V dnešní době je vaření v pomalém hrnci opět trendy. Lidé se stále více zajímají o zdravý způsob života a s tím i o kvalitu a výživovou hodnotu svých jídel. A protože do pomalého hrnce nemusíte přidávat žádný tuk a jídlo se připravuje při nižších teplotách, tedy šetrně, zažívá tento způsob úpravy pokrmů svou renesanci.

Jak funguje pomalý hrnec

Princip vaření v pomalém hrnci je jednoduchý. Vložíte do něj všechny suroviny, nastavíte teplotu, resp. stupeň vaření, čas a jdete si po svém. Jídlo se připravuje samo, pomalu (obvykle 4 až 8 hodin, jen vývary táhnete déle) a při teplotě 90–95 °C. Většina výrobků na trhu už má časovač a po dovaření se tak hrnec sám vypne, resp. přepne na ohřev jídla.

Výhody pomalého vaření

  1. Úspora času. Pomalý hrnec vaří za vás. Vy připravíte jen ingredience, vložíte je do hrnce, případně zamícháte, hrnec zapnete a jdete se věnovat něčemu jinému.
  2. Jíte zdravěji. V pomalém hrnci vaříte bez tuků a při nižších teplotách, tedy šetrně se zachováním většího množství vitamínů a minerálů v hotovém pokrmu.
  3. Jídla jsou plná chuti. Při pomalém vaření se úžasně propojí chutě všech ingrediencí a jídlo zůstane krásně šťavnaté.
  4. Šetří peníze. Pomalý hrnec má oproti elektrické troubě nebo varné desce velmi nízký příkon, průměrně 220 W, a tak vás hodina vaření vyjde jen asi na 1 Kč (v závislosti na typu hrnce a poskytovateli energie). Přestože vaření v něm trvá déle, vychází provoz pomalého hrnce jednoznačně nejlevněji. Zkuste si to porovnat třeba s vařením na plynovém sporáku, kde za hodinu můžete propálit až 10 Kč, a to mluvíme jen o jedné varné zóně.
  5. Navíc je pomalý hrnec přímo ideální na přípravu tužších druhů mas, která nakoupíte levněji.
  6. Jednoduchost. Vaříte v jednom hrnci, maximálně připravíte zvlášť přílohu, a zvládne to i začátečník.

Co vařit v pomalém hrnci

Pomalý hrnec je všestranný pomocník. Hodí se na přípravu masa, zeleniny, příloh a omáček. Přímo ideální je pak na tažení vývarů, ale zvládnete v něm upéct i buchtu, vyškvařit sádlo, připravit marmeládu či povidla nebo přepustit máslo.

Z masa volte nejlépe to tužší, šlachovité s vyšším obsahem kolagenu. Takové maso je nutné připravovat dlouho a výsledek z pomalého hrnce je nepřekonatelný. Kolagen má dostatek času se rozpustit a vy si pochutnáte na křehoučkém mase, co se na jazyku jen rozpadá. Vhodné je i prorostlejší vepřové, jehněčí a tučnější části drůbeže.

Ideální druhy masa do pomalého hrnce jsou:

• hovězí kližka, krk, plec, líčka, hrudí i žebra • tučnější části vepřového (koleno, plec, bůček, žebra, krkovice apod.) • jehněčí krk, kolínka • kuřecí a krůtí stehna, kachna Velmi libová masa a ryby si naopak nechte na minutkové úpravy.

Nejlepší jídla z pomalého hrnce

  • Guláše a perkelty všeho druhu
  • Dušená masa na zelenině
  • Trhaná masa
  • Závitky a rolády (španělské ptáčky jsou bezkonkurenční)
  • Drůbeží stehna a špalíčky
  • Papriky a zelné či kapustové listy plněné mletým masem
  • Husté polévky (gulášovka, boršč, čočková apod.) a vývary
  • Omáčky všeho druhu (koprová, rajská, svíčková…)

PRIMA TIP: Spolu s masem a zeleninou můžete v pomalém hrnci vařit i brambory.

Jak vybrat pomalý hrnec

  • Objem

Objem nádoby je při výběru pomalého hrnce základním parametrem, který je třeba zohlednit. Vaříte běžně pro větší rodinu? Pak zvolte hrnec s nádobou o objemu kolem 6 l. Pro dvoučlennou domácnost postačí menší 3,5 litrový hrnec.

  • Materiál

Dalším faktorem, který může při výběru sehrát svou roli, je materiál vnitřní nádoby. Má vliv na finální cenu výrobku i na všestrannost použití. U pomalých hrnců se můžete setkat s nádobami z keramiky, teflonu, litého hliníku a kameniny. Keramické vnitřní nádoby bývají levnější, kamenina, která lépe odolává vysokým teplotám a skvěle akumuluje teplo, se naopak objevuje u dražších modelů. Teflon vyniká vysokou nepřilnavostí, bývá ale dražší a také je náchylnější k poškození. Na kovové náčiní hned zapomeňte, povrch nádoby by se poškrábal a ztratil svoje vlastnosti. Vnitřní nádoby z litého hliníku můžete použít i na plynový a sklokeramický sporák, kameninu pouze do trouby např. k dopečení kůrky na bůčku.

  • Funkce časovače

Dražší modely pomalých hrnců disponují časovačem, tedy nastavením doby přípravy pokrmu. Po doběhnutí času se hrnec automaticky přepne do režimu ohřevu.

  • Příkon

Příkon ovlivňuje spotřebu energie a neměl by zůstat bez povšimnutí. Začíná na hodnotě kolem 200 wattů a roste v závislosti na objemu a přídavných funkcí pomalého hrnce.

  • Cena

Pomalý hrnec se dá pořídit už za cenu kolem 600 Kč. Očekávejte ale nejmenší objem nádoby a jen základní funkci nastavení výkonu, resp. stupně vaření. V pomalých hrncích s cenovkou kolem 2 000 Kč už uvaříte pro větší počet strávníků a najdete u nich i velmi praktický časovač. Dražší výrobky pak disponují nejen velkým objemem, ale i displejem a podle materiálu nádoby je lze použít třeba i na indukční sporáky.

Praktické rady na závěr

Než se pustíte do vaření v pomalém hrnci a začnete zkoušet první recepty, máme tu pro vás pár tipů a pravidel, která je potřeba dodržovat.

  1. Správné vrstvení ingrediencí je základ. Myslete na to, že u dna a po obvodu pomalého hrnce se suroviny vaří nejrychleji. Jako první vložte na dno a ke stranám ingredience, které se připravují nejdéle. Pokud vaříte zeleninu s masem dohromady, většinou trvá zelenině změknutí déle, proto ji dávejte do hrnce jako první a teprve na ni doprostřed maso. Stejně tak dávejte do hrnce nejprve větší kusy zeleniny a ty menší až nahoru.
  2. Maso můžete připravovat v celku. Pokud se chystáte na guláš, nakrájejte maso na stejně velké kostky o hraně cca 3 cm, ať se uvaří rovnoměrně. U plátků volte sílu asi 1 cm a lehce je naklepejte.
  3. Cibuli do gulášů a perkeltů není třeba předem nijak upravovat. Nakrájenou nadrobno ji přidejte do hrnce spolu s masem. Stejně tak papriku stačí nasypat přímo na maso a promíchat.
  4. Hrnec naplňte surovinami vždy alespoň do poloviny, ale maximálně do tří čtvrtin objemu hrnce. Moc málo surovin by mohlo zapříčinit rozvařený, vysušený nebo dokonce připálený výsledek. Pokud hrnec přeplníte, jídlo se nemusí dobře provařit.
  5. Není třeba podlévat, suroviny si pustí vlastní šťávu. Při pomalém vaření se tekutiny neodpařují, a tedy neredukují. Pokud nějaké tekutiny přidáváte na omáčku, stačí jich až o polovinu méně. Takže vody, vývaru, piva, vína či smetany dejte jen tolik, aby maso bylo potopené.
  6. Do pomalého hrnce jsou ideální prorostlejší masa s přirozeně vyšším obsahem tuku. Žádný další tuk není potřeba přidávat. Pokud pečete v pomalém hrnci buchtu či koláč, dno a stěny nádoby předem vymažte.
  7. Kořením i solí šetřete. Při pomalém vaření získává jídlo intenzivnější chuť i vůni a s kořením i solí to není třeba přehánět. Lépe je v závěru jídlo případně dochutit. Čerstvé bylinky přidávejte až na konec, než se chystáte servírovat.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty