Palačinkový den ohlašuje příchod Velikonoc. Užijte si poslední den před začátkem postního období

Pancake Day započal svou historii v Anglii – nejstarší zmínka pochází z 15. století a je pevně spjata s Velikonocemi. A jelikož jsou Velikonoce klouzavým svátkem, ani Palačinkový den nemá pevně stanovené datum. Vždy se ale oslavuje v úterý, které předchází Popeleční středě, začátku 40denního postního období, letos to vychází na 21. února.

Palačinky i lívance svým tvarem a zlatavou barvou symbolizují slunce, vy tak do svých domovů přinesete příslib jarní nálady už v únoru. Tradičně ale hospodyňky díky palačinkám a lívancům zpracovaly zbytky z lednice či spíže, především máslo a vejce, které by se během půstu jinak zkazily. Běžně je i dnes Palačinkový den doprovázený celou škálou společenských akcí, rozhodně se tedy v tomto období nebudete nudit.

Nejznámější aktivitou je proslulý palačinkový běh. Tradice se zrodila roku 1445 v městečku Olney v anglickém hrabství Buckinghamshire. Jedno úterý před Popeleční středou žena opékala palačinky, když zaslechla kostelní zvony. Ty právě svolávaly k bohoslužbě. Ona pohroužena do přípravy jídla zapomněla na čas, dala se do běhu v kuchyňské zástěře i s pánví a palačinkou, kterou nechtěla spálit. Takto ustrojená utíkala rychle až ke kostelu. Stala se tak historicky první palačinkovou závodnicí, aniž by o tom zatím věděla. Skutečně tak založila tradici proslulého palačinkového běhu, který se od té doby stal nedílnou součástí tohoto dne.

Palačinkové běhy lze potkat téměř v každém anglickém městě. A své příznivce mají i v Americe a Austrálii. Ten nejznámější se ale stále koná ve městě Olney, kde vtipná tradice začala. Tento běh je určený jen pro ženy, které musí palačinku na pánvi za běhu alespoň třikrát obrátit. V některých městech se mohou běhu účastnit i muži, ale musí si obléct zástěru a na hlavě mít šátek.

Uspořádejte v rodinném kruhu také takový palačinkový den a zasoutěžte si o vytvoření té nejlepší a nejoriginálnější palačinky. A nakonec se se svými výtvory můžete jít proběhnout :). Každopádně ale zapomeňte na předpřipravené směsi z obchodu, na přípravu palačinek vám stačí jen pár základních surovin.

Zdroj: autorský text, Tefal, lidovky.cz

Připravte dokonalé palačinky podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty