Mojito – vyzkoušejte recept na tradiční kubánský koktejl

Mojito patří mezi nejoblíbenější letní drinky. Není se čemu divit, příjemná osvěžující chuť, které dominuje bílý rum, limeta a máta, se do parného léta báječně hodí. Poradíme vám, jak doma připravíte autentický koktejl, který vám zpříjemní horké večery.

Klasické kubánské mojito je koktejl, který zvládne připravit i barman začátečník a navíc s ním potěšíte snad každého. Jeho chuť je nekomplikovaná, stejně jako použité ingredience, takže nemusíte shánět po obchodech nic speciálního.

Co je mojito?

Tradiční koktejl pochází z Kuby a připravuje se pouze z 5 ingrediencí. Základem je bílý rum, třtinový cukr, limetová šťáva, soda a lístky čerstvé máty. Díky své osvěžující chuti je populární hlavně v letním období.

Kromě klasiky se objevují i nové variace, některé využívají místo limety šťávu z citronu, jiné se připravují z rumu s příchutí kokosu, přidávají se ochucené likéry nebo různé čerstvé ovoce – skvělá je třeba mučenka nebo vodní meloun.

Ingredience jsou základ!

 • RUM – Tradičně se do koktejlu používá bílý rum. Různé další variace ale nabízejí použití zlatého třtinového rumu, tmavého rumu, ginu, nebo dokonce vodky.
 • ČERSTVÁ MÁTA – Ideálně použijte mátu pravou, ale pokud vám na zahradě rostou i jiné odrůdy, nebojte se s nimi experimentovat.
 • LIMETOVÁ ŠŤÁVA – Používejte pouze čerstvě vymačkanou limetovou šťávu. Žádné koncentrované šťávy koupené v lahvičce v obchodě.
 • CUKR – Tradičně se mojito připravuje ze sirupu z cukrové třtiny. Ten snadno seženete na Kubě, ale v našich podmínkách lze použít doma vyrobený cukrový sirup, světlý třtinový cukr nebo klidně bílý cukr krupice, a dokonce i med.
 • SODA – Neslazená sycená voda bez příchutě doplní koktejl v každé sklence. Díky tomu, že během popíjení drinku, vlastně udržujete i pitný režim, nebude vás druhý den bolet hlava :)
 • LED – Teplé mojito vám nebude chutnat. Takže před večírkem doplňte zásoby ledu v mrazáku!

Pomůcky na přípravu:

 • KOKTEJLOVÁ PALIČKA – Speciální palička s drsným koncem pomůže rozdrtit mátové lístky s limetkou, díky čemuž pustí více chuti. Můžete použít i lžíci nebo obrácenou stranu dřevěné vařečky, ale s paličkou vám to zkrátka půjde líp. V obchodech s kuchyňskými potřebami ji seženete už od padesátikoruny, takže pokud se chystáte na léto s mojitem, určitě doporučujeme pořídit.
 • VYSOKÁ SKLENICE – potřebujete vysoké průhledné sklenice, ideálně ne příliš úzké, aby se vám v nich koktejl dobře připravoval. Vybírejte sklenice o objemu 350–400 ml.
 • BRČKA – Protože jsou v koktejlu drobné částice s máty a limety, bude se vám drink díky brčku pít mnohem pohodlněji. Trend velí eliminovat plastová, proto se poohlédněte po brčkách z bambusu, skla nebo nerezu. Stylová jsou také slámová brčka.

Jak připravit dokonalé Mojito

Na 1 koktejl potřebujete:

 • 8 lístků máty + na ozdobu
 • ½ limety + na ozdobu
 • 2 lžičky cukrového sirupu nebo třtinového či krupicového cukru
 • led
 • 60 ml bílého rumu (např. Bacardi nebo Havana Club)
 • sodu

POSTUP PŘÍPRAVY:

 1. Do vysoké sklenice dejte 8 lístků máty. Přidejte 2 klínky limety (asi ¼ limety) a paličkou něžně krouživým pohybem promačkejte tak, abyste mátu zbytečně nerozdrtili na malé kousky.
 2. Přidejte další 2 klínky limety a přidejte 2 lžičky cukrového sirupu nebo krupicového cukru. Promíchejte paličkou, aby se cukr rozpustil.
 3. Sklenice naplňte kostkami ledu. Přelijte přes ně 60 ml bílého rumu a dolijte sodovkou. Jemně promíchejte a ozdobte skrojkem limety a snítkou čerstvé máty.

PRIMA TIP: Nebojte se malých obměn. Zkuste do mojita přidat nakrájené čerstvé jahody, celé maliny nebo v základu podrtit kousek vodního melounu.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty