11 báječných nápadů, jak využít formu na muffiny

Vlastníte formu na muffiny? Pak vězte, že je skvělá nejen na pečení lahodných moučníků, ale máte doma neocenitelného kuchyňského pomocníka!

Také milujete, když s obyčejnou věcí dokážete skoro zázraky? Takovým pomocníkem může být v kuchyni úplně obyčejná forma, ve které dětem pravidelně pečete jejich oblíbené muffinky. Jestli tuhle kuchyňskou vychytávku vlastníte, jásejte. Pomůže vám, jak mávnutím kouzelného proutku, vytvořit spousty dalších dobrot. Je opravdu multifunkční, praktická a navíc je vše nesmírně jednoduché!

Snídaňové vejce

Máte rádi k snídani vajíčka, ale už se vám míchaná zajídají? Využijte formu na muffiny – než si vyčistíte zuby nebo připravíte konvici s kávou, připravíte v ní geniální sázená vejce nebo vaječné muffinky se špenátem a nakrájenou šunkou. Je na vás, jak pojmete vejce, která do formy na muffiny nalijete. Šup s nimi na chvíli do trouby a máte super snídani.

Plněné papriky

Plněné papriky jsou zdravé i výtečné. S jejich plněním i pečením vám skvěle pomůže forma na muffiny. Vymažte ji olivovým olejem, postavte vyčištěnou papriku do každé přihrádky a naplňte ji masovou směsí. Nahoru můžete znovu posadit víčko se stopkou nebo v půlce pečení přidat hrst strouhaného sýra. Vše zůstane na svém místě a navíc rovnoměrně upečené.

Vyzkoušejte i prověřený recept na plněné papriky v rajské omáčce podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Gratinované brambory

Nemusíte být šéfkuchař, abyste dokázali vykouzlit dokonalou přílohu. S formou na muffiny zvládnete perfektní gratinované brambory, jedny jako druhé! Pokud pod ně dáte ještě efektní košíček z pečicího papíru, budete je snadno vytahovat a budou vypadat perfektně i elegantně.

Domácí zmrzlina

Trend zdravých domácích zmrzlin je úžasný! Rozmixujte své oblíbené ovoce s banánem, tvarohem nebo třeba avokádem, zdravě doslaďte a směs nalijte do muffinové formy. Formičky můžete před tím vymazat olejem, snadněji se pak bude zmrzlina vytahovat. Doprostřed každého kopečku můžete zapíchnout dřevěnou špachtličku nebo lžičku a až bude čas na dezert, prostě zazáříte.

Masové koule

Děti milují masové koule s rajčatovou omáčkou a těstovinami. Ulehčete si jejich přípravu a udělejte je ve formě na muffiuny. Budou krásně souměrné a když na dno dáte trochu zeleniny, tak se podusí v masové šťávě.

Dětské přesnídávky

Skvělý tip pro maminky malých dětí! Využijte muffinovou formu jako dávkovač domácích zdravých přesnídávek, polévek a příkrmů. Jestli stále bojujete s časem, nesmírně oceníte, když z formy vyndáte zmrzlou hotovou směs a prostě ji ohřejete. Alespoň víte, co jídlo skutečně obsahuje, a pokud nestíháte udělat něco čerstvého, malý fígl se vždycky hodí.

Listové košíčky

Pokud si na nějaké složitosti v kuchyni nepotrpíte, ale potřebujete pohostit rodinu nebo známé, muffinová forma vám vytrhne trn z paty. Stačí vám k tomu balení listového těsta a libovolná sladká či slaná náplň. Těsto nakrájíte na čtverce, kterými vyložíte formičky a do nich můžete dát cokoli libo. Slaninu, čedar, tvaroh s rozinkami, pudink, ovoce nebo nastrouhaná jablka s ořechy à la jablečný závin. Košíčky jsou za pár minut na světě.

Psí dobroty

Vaříte svému pejskovi nebo kočce maso? Klidně ho udělejte ve velkém a z muffinové formy udělejte dávkovač porcí. Večer jednu vytáhnete z mrazáku a ráno máte pro chlupatého kamaráda čerstvou porci masa, kterou určitě ocení.

Domácí bujón

Stejně dobře poslouží muffinová forma jako zásobárna domácího bujónu. Jednou za čas udělejte kotel supersilného bujonu, zredukujte ho a nalijte do muffinové formy. Když budete vařit, sáhnete jen po bujonové bombě a doladíte omáčku nebo polévku.

Skořicoví šneci

Milujete skořicové šneky? S formou na muffiny je zvládnete raz dva. Použijte listové těsto, hnědý cukr, skořici a máslo. Na plát těsta nasypte bohatě skořice i hnědého cukru, pokapejte máslem, zarolujete a nakrájíte na šneky. Každý vetkněte do jedné formičky, posypejte navrch cukrem a pečte do zlatova.

Sláva zbytkům

Jestli neradi plýtváte jídlem a jste odhodláni využít zbytky, formu na muffiny budete milovat! Co takhle smíchat zbylou bramborovou kaši se zbylým nastrouhaným sýrem, vařeným hráškem a jedním vejcem? Směsí naplňte košíčky, navrch nasypejte ještě sýr, zapečte a máte večeři (skoro) zadarmo!

Autor: Kamila Ulčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty