Brambory jsou jednou ze základních plodin světa. Je to surovina s dlouhou historií a všestranným využitím. K nám se brambory dostaly v 16. století, ale v Chile a Peru byly brambory známy již v 5. tisicíletí před naším letopočtem.
Varné typy brambor – víte, z čeho uvaříte nejlepší škubánky a bramborový salát snů?
Existuje mnoho druhů brambor, lišících se barvou, chutí, velikostí, texturou a způsobem využití. Které brambory se hodí do salátu, na bramboráky či knedlíky, se dozvíte v našem článku.
Jak skladovat brambory?
Brambory skladujeme na suchém, tmavém a chladném místě. Ideální je sklep nebo balkon, pokud není moc teplo nebo nemrzne, protože jesliže nám brambory přemrznou, dochází k redukci cukrů a hlízy zesládnou. Ideální teplota pro skladování brambor je 2–8 °C. Jsou-li skladovány ve vyšších teplotách, naklíčí nebo začnou hnít.
Na co si dát pozor: Naklíčené nebo nazelenalé brambory mohou být toxické, klíčky totiž obsahují alkaloid solanin, proto bychom měli klíčky důkladně odstranit nebo brambory skladovat tak, aby nenaklíčily.
Varné typy brambor – každý se hodí na jiné jído a jinou úpravu; foto: iStock
Varné typy brambor
Existují 4 varné typy brambor označené písmeny A, B, C a D, ovšem v obchodech se setkáme pouze s bramborami A, B a C. Označení písmenem D totiž nesou brambory pro průmyslové využití, tzv. krmné brambory, které jsou určeny jako potrava pro hospodářská zvířata.
• Varný typ A – tyto brambory jsou po uvaření tuhé a pevné, nerozvaří se, ani když je necháte v hrnci o něco déle, jsou jen velmi slabě moučnaté a mají jemnou až středně jemnou dužinu. Bývají menší, kratší a kulatější než ostatní druhy brambor. Vaří se ve slupce a jsou ideální zejména do salátů.
• Varný typ B – tyto brambory mají polopevnou, mírně moučnatou dužinu a jemnou až hrubší strukturu. Jsou ideální jako přílohové brambory. Přidat je ale můžeme i do polévek, gulášů nebo salátů. Ideální jsou k restování. Jedná se o nejpoužívanější typ brambor a při varu se mírně rozsypávají, což zjistíme zejména, zapomeneme-li je v hrnci na plotně o trochu déle.
• Varný typ C – tento typ brambor se při vaření rozsýpá a moučnatí, proto je ideální na připravu bramborové kaše či šťouchaných brambor. Varný typ C obsahuje nejvíce škrobu, a proto je nejvíce vhodný k přípravě bramboráků a bramborových placek – škrob obsažený v bramborách nám těsto krásně spojí. Dále se tento typ brambor hodí k přípravě bramborového těsta na bramborové knedlíky, škubánky nebo noky.
Varné typy brambor – na kaši se nejlépe hodí typ C; foto: iStock
Setkat se ale můžeme i s označením A–B či B–C, protože typy brambor jsou někdy na pomezí jednotlivých označení.
PRIMA TIP: Budete-li vařit bramborové knedlíky, přidejte do vody trochu mouky a ke konci snižte teplotu – knedlíky nebudou na povrchu oslizlé.
Autor: Dana Špatenková