Připravte si doma kimchi – geniální korejský salát plný vitamínů

Kimchi je, lakonicky řečeno, zelný salát v korejském podání. Kdo by v tuto chvíli ohrnul nos, jeho velká chyba. K českému zelí to má asi tak daleko, jako je cesta do Koreje. Chuť kimchi je totiž grandiózní, stejně tak účinky na lidské zdraví!

Fermentované, pikantní, nasládlé, návykové a superzdravé. To by si kimchi mohlo dát na seznamku s novými strávníky. Jedná se o tradiční kvašenou korejskou pochoutka, která je vyrobena ze zeleniny a koření. A její výhody kromě nehorázně dobré chuti? Kimchi má nízký obsah kalorií, zato překypuje vlákninou, živinami a vitamíny. Při jeho zobání do sebe dostanete vitaminy A, B1, B2 a C, ale také esenciální aminokyseliny a minerální látky, jako je železo, vápník a selen a impozantní množství silných antioxidantů.

Kimchi působí také jako silné probiotikum, obsahuje bakterie Lactobacillus a posiluje zažívání i imunitní systém. Jeho pravidelná konzumace výrazně snižuje špatný cholesterol, detoxikuje organismus, bojuje proti volným radikálům, stárnutí, virózám, reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje nevítané chutě… Máme pokračovat? Je to zkrátka vitamínová bomba, která zcela vylučuje tvrzení, že co je zdravé, nemůže být lahodné!

4 PORCE

  • 1 hlávka pekingského zelí
  • 1 větší svazek jarní cibulky nakrájené na cca 5cm kousky
  • 1 mrkev nakrájená na tenké nudličky
  • 5–6 lžic mořské soli na nasolení

Pasta:

  • 4 lžíce korejské chilli mouky gochugaru nebo 2 lžíce drceného chilli
  • 4 stroužky drceného česneku
  • 1 lžička čerstvého strouhaného zázvoru
  • 1 lžíce medu
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • 1 lžíce mořské soli

Hlávku pekingského zelí podélně rozkrojte, oddělte listy a nakrájejte na cca 5 cm dlouhé špalíčky. Důležité je nasolení zelí včetně silných dužin, aby bylo dostatečně měkké. Nasolené zelí nechte nejméně dvě hodiny, ale klidně i přes noc, ležet. Následně budete zelí odsolovat opakovaným proplachováním a koupáním ve vodní lázni. Ochutnejte a poznáte, kdy je hotovo. Mělo by být lehce slané a myslete na to, že další sůl bude obsahovat pasta.

Všechny ingredience na pastu smíchejte dohromady. K nakrájenému, zkřehlému a odsolenému zelí přidejte jarní cibulku i mrkev a vše zamíchejte společně s pastou. Směsí naplňte uzavíratelné sklenice, pořádně upěchujte, aby se šťáva vytlačila k hladině a nechte 1 den v pokojové teplotě fermentovat.. Můžete i déle (až 3 dny), důležité je kimchi občas ochutnat a ve chvíli, kdy vám jeho chuť vyhovuje, dejte sklenici do lednice. Chlad fermentaci téměř zastaví. Pokud budete dodržovat hygienu a používat čistou lžíci, vydrží kimchi v lednici i několik týdnů.

Kimchi se dá konzumovat prakticky ihned po krátkém odležení, až po fermentované a chuťově výrazné stadium po měsíci naložení. Tedy, pokud vám tak dlouho vydrží…

V Koreji ho servírují v mističce jako přílohu téměř ke každému jídlu. Použít ho ale můžete i při vaření. Vmíchejte ho třeba ke smažené rýži se zeleninou nebo přidejte velkou lžíci do asijských polévek.

Zdroj: autorský text

Autor článku

Kamila Ulčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty