Naše domácí – recepty a návody z kopečku

Domácí šunka z krůtího masa připravená v šunkovaru

Moje hodnocení
2x

V Praze se klasická šunka začala vyrábět v roce 1857. Tehdy pražský uzenář s příhodným jménem František Zvěřina nechal proležet celou nevykostěnou vepřovou kýtu, a na svět tak záhy přišla Pražská šunka. K domácí přípravě šunky budete kromě ingrediencí potřebovat šunkovar, seženete ho v obchodech s domácími potřebami.

10 porcí
120 minut
česká

Suroviny

Postup přípravy

  1. Maso odblaňte a nakrájejte na kostky o velikosti cca 1–1,5 cm. Přidejte sůl, med a vodu, promíchejte, přendejte do šunkovaru, pořádně maso upěchujte a nechte 1 den odležet v lednici.
  2. Druhý den ohřejte ve velkém hrnci vodu na teplotu cca 80 °C. Šunkovar ponořte do hrnce tak, aby mu voda sahala po okraj, a při stále stejné teplotě (voda nesmí vřít) udržujte přibližně 1,5 hodiny.
  3. Uvařenou šunku nechte úplně vychladnout a až poté vyklopte ze šunkovaru.
PRIMA TIP:  Domácí šunku je třeba spotřebovat rychleji než tu kupovanou, nejlépe do 3 dnů po uvaření. Stejným způsobem můžete vyrobit i šunku vepřovou nebo kuřecí. Polovinu soli lze nahradit pragandou (řeznická rychlosůl), doba odležení je pak výrazně kratší, stačí 2 hodiny. Výhodou kuchyňské soli je absence jakýchkoliv nežádoucích látek, praganda ale šunce dodá krásnou růžovou barvu a výraznější chuť.

Vyzkoušejte recept na skvělé šunkofleky podle rodinného receptu. V návodném videoreceptu najdete postup krok za krokem

Kompletní recept najdete ZDE

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Naše domácí – recepty a návody z kopečku

Monika Kindlová Naše domácí – recepty a návody z kopečku

Kniha nabízí téměř 120 receptů, návodů a milých životních rad pro každodenní život i slavnostní okamžiky. Všechny fotografie jsou zachyceny u autorky doma a vyzařuje z nich díky tomu skutečná domácí pohoda a klid. V kuchařce plné domácích dobrot najdete nejen osvědčené rodinné recepty od Moniky z kopečku, ale i inspiraci, jak s lehkostí vytvářet radost ze společného jídla a domácí útulno. Užitečná knížka vyřeší každodenní problém co k večeři, poradí, co připravit na rodinnou oslavu či posezení s přáteli, pokud se vám přejedly jednohubky a chlebíčky, jak si osladit každý měsíc sezónními recepty, a nabídne i pravé domácí dobroty – od sýrů, přes marmelády až po už téměř legendární těsto na pizzu.

Vydalo nakladatelství Smart Press.


Přečtěte si také

Recepty