reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Zimní detox
Autor: Thinkstock Zimní detox

Dopřejte si zimní detox!

Cítíte se po letošních Vánocích jako neforemný pytel brambor? Trápí vás únava a sezonní nachlazení? Vsaďte na chutné a výživné potraviny, které podporují detoxikaci a poskytují tělu dostatek antioxidantů nezbytných pro ochranu proti volným radikálům.
klaram , Vydáno: 03.01.2014

reklama

Brokolice

Konzumace této jemné zeleniny povzbuzuje látkovou přeměnu ve všech tělesných buňkách. Brokolice zlepšuje trávení, preventivně působí proti zácpě a posiluje imunitní systém – díky množství cenných živin (především vitaminu C) pomáhá předcházet kašli a rýmě.

Zimní detox  Foto: ThinkstockČočka

Lahodná luštěnina vyniká obsahem železa a zinku. V čočce jsou mimo jiné zastoupeny i vitaminy B1 a B6, hořčík, měď a více než dvojnásobek denní dávky kyseliny listové. Zdraví prospěšná luštěnina reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá tím proti únavě a poklesu výkonnosti. Do jídelníčku by ji měli zařadit především lidé, které trápí problémy se zadržováním vody v těle.

Grapefruit

Šťavnaté jižní plody se kromě vysokého obsahu vitaminu C pyšní i dalšími zdraví prospěšnými látkami. Pravidelná konzumace grapefruitu povzbuzuje trávení, posiluje imunitní systém a podporuje produkci hormonů. Vysoký obsah antioxidantů neutralizuje působení volných radikálů a pomáhá organismu vylučovat toxiny.

Jablko

Plody jabloně zrychlují metabolismus, pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Kromě toho posilují imunitní systém, čistí střeva a omlazují organismus.

Zimní detox  Foto: Thinkstock

Kysané zelí

Nízkokalorická potravina obsahuje vitamin B12, vitamin B6, vitamin B3 a B5. Nechybí jí ani vitamin C, draslík, železo, hořčík a zinek. Pravidelná konzumace kysaného zelí reguluje metabolismus tuků a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Zimní detox  Foto: ThinkstockKustovnice čínská Goji

Sušené plody světle červené barvy patří mezi vyhledávané přírodní doplňky stravy a to především proto, že harmonizují činnost jater a ledvin a uvolňují energetické blokády v těle. Kustovnice čínská Goji výrazně posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá tlumit následky nadměrné konzumace alkoholu.

Okurka

Nízkokalorická zelenina je skvělým zdrojem minerálních látek a stopových prvků, měla by se proto stát součástí každé detoxikační kúry. Pravidelná konzumace okurek čistí střeva a zbavuje tělo jedovatých látek.

Špalda

Lehce stravitelná obilovina obsahuje vysoký podíl bílkovin, vitaminů skupiny B a minerálů – především pak hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu a zinku. Nechybí jí ani kvalitní tuk s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Díky přítomnosti vlákniny podporuje trávení a střevní peristaltiku.

Autor: Nela Kučerová

Jezte mladě!

Jezte mladě, stárněte pomaleji!

Citronová voda

8 důvodů, proč odstartovat každý den s citronovou vodou

Projezte se k lepší náladě

Bojujte proti zimnímu splínu jídlem a projezte se k lepší náladě!


reklama

reklama

Přečtěte si také