Tipy na gastroakce: biojarmark, sladkosti nebo valašská kuchyně

Říjnové gastro akce Foto:
Říjnové gastro akce
Foto: istockphoto.com

Pořád jste letos ještě neochutnali burčák? Můžete to napravit a zavítat na hustopečské slavnosti burčáku. Kromě toho na vás čekají sladkosti, valašské speciality a spousta vína!

Burčákové slavnosti

Burčákové slavnosti se budou již tradičně konat první říjnový víkend od 5. do 7. října. Návštěvníci se mohou těšit na řemeslný jarmark, historický průvod, zasedání Burčákové unie a na mázhausy, ve kterých poteče burčák proudem. Poprvé bude pro návštěvníky slavností připraveno Hustopečské městské víno k ochutnání přímo ve stánku na náměstí. Tímto označením se každoročně pyšní jedno bílé a jedno červené odrůdové víno. Hrozny pro jeho výrobu vypěstovali vinaři ve vinicích ležících v katastru města Hustopeče případně v katastrech sousedních deseti obcí, jedná se o odrůdy typické pro hustopečský region, a tato dvě vína vyhodnotila odborná komise jako nejlepší ze všech přihlášených vzorků.

akce na Facebooku

Dukelské náměstí, Hustopeče

Valtické vinobraní

Město Valtice ve spolupráci s Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, a. s., a Střední vinařskou školou pořádá tradiční nejfolklórnější vinobraní. Pátek 6. a sobota 7. října budou ve znamení propojení folklóru a moderní hudby, snoubení vína, burčáku a množství pestrého krajového jídla. Páteční večer bude nově probíhat na náměstí Svobody. Pestrost jídla a produktů z révy se bude prolínat s hudbou všech možných žánrů. A hlavní program je tradičně připraven na celý sobotní den. V něm se bude propojovat domácí i "přespolní" folklór, mužské i ženské sbory a mnozí hlavní vystupující. Vše bude doprovázet krásné podzimní počasí a jedinečná domácí pohoda nejfolklornějšího vinobraní. Poslední vinobraní a tím i poslední možnost se skvěle bavit.

akce na Facebooku

náměstí Svobody, Valtice

Pražský biojarmark

Jednodenní výroční pražský biojarmark s nabídkou produktů certifikovaných ekologických zemědělců s doprovodným programem pro děti a dospělé se bude konat již tuto sobotu 7. října. Těšit se můžete na stánky s pestrou škálou produktů v bio kvalitě. Bude tu ovoce a zelenina čerstvá i zpracovaná do podoby nejrůznějších džemů, čatní či omáček; vyzrálé hovězí maso; mléčné výrobky z kravského i kozího mléka včetně dlouhozrajících sýrů; sušené bylinky a čaje; Ghíčko i Ghítela či biodynamická vína. Nebude chybět ani street food market – dobroty vyrobené ze surovin ekologického zemědělství – a mnoho dalšího.

akce na Facebooku

dvůr Národního zemědělského muzea; Kostelní 44, Praha

Článek

Muškátový oříšek: záhadné koření z Indonésie Foto:

Muškátový oříšek: záhadné koření z Indonésie

Od svého objevu byl muškátový oříšek obestřen záhadami a neuvěřitelnými příběhy. Lidé dlouho nevěděli, z jaké rostliny pochází, a o to divočejší byly historky o jeho původu.

Chilli festival v Ostravě

Zažijte chilli na vlastní kůži! V ostravském OC Galerie pro vás připravili na sobotu 7. října festival plný autentických chutí a nečekaných emocí. Už jste někdy ochutnali třeba zmrzlinu s chilli? A co se rovnou přihlásit do soutěže v pojídání těchto pálivých papriček? Celou show vás provedou „Chilliman“ Tomáš Nový a šéfkuchař Tomáš Braczek. Ochutnáte tradiční i nečekané chilli pokrmy a odnesete si zajímavé recepty.

akce na Facebooku

OC Galerie; Sjízdná 2a, Ostrava

Dolce Vita

Přijďte si osladit život na první ročník největšího festivalu sladkostí a sladkých pokrmů Dolce Vita, který se koná 7. října na Smíchovské náplavce! Během festivalu budete moci ochutnat spoustu různých sladkostí, dezertů a také slaných jídel ve "sladkém kabátě“, jako jsou například glazovaná, grilovaná a barbecue masa s různými druhy sladkých omáček. Kromě tradičních koláčů, dortů, buchet a populárních vaflí, palačinek nebo donutů se můžete těšit také na kvalitní čokoládu, zmrzlinu, atd. Různé dobroty budou nabízet i amatérské pekařky v rámci akce „Babičky pečou“.

akce na Facebooku

smíchovská náplavka; Hořejší nábřeží, Praha

Karlovský gastrofestival

Svátek všech milovníků (nejen) valašské kuchyně a regionálních produktů – to je Karlovský gastrofestival, jedinečná gastronomická událost ve Velkých Karlovicích, která se koná od 7. do 8. října. Užijte si 3,5 km chutí a vůní na 13 gastro zastávkách v údolí Léskové, kde si můžete dopřávat ochutnávky a současně si užívat procházku krásnou přírodou, zažít atmosféru farmářského trhu, galavečeří s mistry kuchaři, soutěže o nejlepší frgál a klobásu a dalších doprovodných programů.

akce na Facebooku

Léskové 659, Velké Karlovice

Připravila Tereza Pánková

Videa

reklama

reklama