Reveňové tartaletky

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Reveňové tartaletky  Foto:
Reveňové tartaletky
Foto: David Turecký / Květinová kuchařka

Rebarbora je jarní klasika. Zkuste ji tentokrát osvěžit jemnými kvítky černého bezu.

Suroviny
Těsto:
mouka 250 g
cukr 50 g
vejce 1 ks
změklé máslo 120 g
špetka soli
Náplň:
cukr 100–200 g
koření podle chuti – skořice, hřebíček, muškátový květ
květy bezu na dekoraci
Postup
1

V míse smíchejte mouku, cukr a špetku soli. Přidejte vajíčko a změklý tuk. Vypracujte těsto a nechte 2 až 24 hodiny odpočinout v lednici.

2

Rebarboru oloupejte, respektive velmi pečlivě zbavte všech vláken. Z velkých očištěných řapíků pak škrabkou na brambory odkrojte po dvou dlouhých páscích, které později použijete jako dekoraci. Řapíky půjdou škrábat snáz, když začnete od širšího konce. Zbytky a drobnější řapíky pokrájejte nožem na kousky. Všechno (pásky i kousky) vložte do mísy, proslaďte, přidejte koření (pokud ho chcete použít) a nechte 2 až 24 hodiny odpočívat. Pokud chcete péct tartaletky brzy, nechte rebarboru na kuchyňské lince, pokud se chystáte na pozdější dobu, nebo dokonce na další den, bude jí lépe v lednici.

3

Předehřejte troubu na 180 °C. Připravte si čtyři tartaletkové formičky – nepřilnavé formičky přece jen vymažte tukem, přilnavé navíc vysypejte hrubou moukou. Těsto rozdělte na čtyři díly. Z každého dílu vyválejte 3mm silný plát a přeneste je do připravených formiček. Do každé formičky položte na těsto kruh pečicího papíru a zasypte jej fazolemi nebo keramickými kuličkami k zatížení těsta. Tuto část sice můžete vynechat a pravděpodobně se nic nestane, ale zatížené těsto se propeče zaručeně rovnoměrně a nebude vybíhat do nesouměrných hrbolů. Pečte asi 20 minut v předehřáté troubě, dokud okraje nezrůžoví a těsto nezpevní.

4

Než se upečou tartaletkové korpusy, věnujte se rebarboře. Rebarborové pásky odložte stranou. Nakrájenou rebarboru rozvařte ve vlastní šťávě na pyré. Šťávu nechte odpařovat tak dlouho, až pyré zhoustne a začne se lehce přichytávat. Řídké pyré by těsto rozmáčelo. Rebarboru v tuto chvíli neopouštějte. Doba vaření závisí na kvalitě rebarbory a také na velikosti kastrolu, respektive ploše jeho dna.

5

Vyjměte tartaletkové korpusy z trouby a zvyšte teplotu na 200 °C. Horké pyré rozdělte do tartaletek a nahoru smotejte spirálky z dlouhých pásků, které čekají někde stranou. Posypte cukrem. Pečte ještě 15 minut v rozehřáté troubě. Nechte vychladnout a ozdobte květy.

Reveňové tartaletky  Foto:

Reveňové tartaletky, foto David Turecký / Květinová kuchařka

Tartaletky na obrázku jsou ozdobeny černým bezem a pilátem modrým.

Květinová kuchařka – jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení

Květinová kuchařka Foto:

Jana Vlková

Objevte nové chutě a vůně prostřednictvím jedinečných receptů s jedlým kvítím a býlím, které váš talíř promění v malířské plátno plné lákavých barev a tvarů.

Sběr květů bude díky věrným ilustracím herbáře, který je spolu s receptovou částí přehledně rozdělen do čtyř ročních období kytkožrouta, procházkou nejen růžovým sadem.

Kniha Jany Vlkové vám poradí, kam a kdy se na lov kvítí vydat, čím se vyzbrojit nebo jakým místům a rostlinám se naopak vyhnout; obsahuje 99 rostlinných druhů, zajímavé informace i tipy a také recepty na výtečné polévky, saláty, hlavní jídla či sladkosti. Sbírání a následné zpracování darů přírody, to není jen radost z neotřelých pokrmů, ale i cesta k vnitřnímu klidu, pohodě a vyrovnanosti.

Foto receptů: David Turecký, Ilustrace herbáře: Pavla Dvorská

Nakladatelství Smart Press, k dostání na www.smartpress.cz za 449 Kč

Další báječné recepty z Květinové kuchařky najdete v jarním čísle časopisu Prima FRESH, které je právě v prodeji:

Článek

Prima FRESH jaro 2015  Foto:

Přivítejte jaro s novým číslem časopisu Prima FRESH!

Jaro se nezadržitelně blíží a všichni milovníci jídla nedočkavě vyhlížejí úrodu čerstvých dobrot. Nejinak je tomu u nás v redakci, proto jsme pro vás připravili nové číslo...
Videa

reklama

reklama