Makový dort

Doba přípravy:
Počet porcí: 12 ks
Makový dort Foto:
Makový dort
Foto: isifa.com

Tento makový dort má našlápnuto stát se stálicí ve vašem sladkém repertoáru. Vyzkoušejte a sami uvidíte:)

Suroviny
Na křehké těsto:
mouka 150 g
máslo 100 g
Na piškot:
vejce 3 ks
cukr 120 g
Amaretto 3 lžíce
mouka 100 g
kakaový prášek 20 g
Na makový krém:
želatina 6 plátků
mléko 30 ml
mák 100 g
bourbon vanilkový cukr 2 sáčky
bio citron 1 ks
smetana ke šlehání 500 ml
Navíc:
borůvková želatina 150 g
polohořká čokoládová poleva 100 g
Postup
1

Smíchejte dohromady mouku, šupiny másla a žloutek a vypracujte křehké těsto, které nechte nejméně 30 minut stát na chladném místě. Mezitím šlehejte 8 minut vejce, cukr a Amaretto do světlé pěny.

2

Smíchejte mouku, kakao a kypřicí prášek a směs přesejte na cukrovou hmotu. Velmi opatrně a pomalu metlou smíchejte obě směsi, až připravíte čokoládové těsto.

3

Do pečicím papírem vyložené dortové formy (26 cm) rozložte čokoládové těsto. Předehřejte troubu na 190 °C, plynové na stupeň 3, a pečte asi 25 minut. Nechte vychladnout na kuchyňské mřížce.

4

Mezitím rozprostřete křehké těsto na pomoučenou plochu a potom rozložte do dortové formy (26 cm), vyložené pečicím papírem. V předehřáté troubě (190 °C) pečte 12–14 minut do zlatohněda, potom nechte vychladnout.

5

Želatinu namočte do studené vody. Převařte (trvá to asi 3–4 minuty) směs mléka, máku, vanilkového cukru a nastrouhané citronové kůry. Dejte stranou. Želatinu vyždímejte a přidejte do mléčné směsi. Dejte vychladit do lázně studené vody. Vyšlehejte šlehačku dotuha. Borůvkovou zavařeninu rozmíchejte a potom ji rozetřete na křehké těsto.

6

Čokoládový piškot podélně rozkrojte na poloviny a jeden díl opatrně položte na křehké těsto. Jeden kruhový díl formy přiložte přes základnu dortu.

7

Jakmile začne krém želírovat, ještě jednou ho důkladně promíchejte a opatrně do něj vmíchejte šlehačku. Polovinu krému rozprostřete na piškotový díl, na něj položte druhý a naneste na něj zbývající krém.

8

Čokoládovou polevu rozkrájejte, dejte ji do kovové misky a ve vodní lázni nechte rozpustit. Rozprostřete ji na studenou mramorovou (kamennou) desku. Když zatuhne, špachtlí z ní naškrábejte ruličky.

9

Kruhovou formu opatrně odstraňte a dort ozdobte čokoládovými rolkami.

Videa

reklama

reklama