Koprovka s vizáží mýdlové bubliny nebo mojito ve rtěnce? Ochutnejte kouzla molekulární gastronomie!

Molekulární gastronomie na Bosch Fresh Festivalu  Foto:
Molekulární gastronomie na Bosch Fresh Festivalu
Foto: archiv BFF

Gurmánský Bosch Fresh Festival, který se letos opět koná ve čtyřech městech (České Budějovice, Plzeň, Liberec a Pardubice), je vyhlášený nejen fantastickou tradiční gastronomií, ale i gurmánskými zážitky různých směrů.

V rámci letošního ročníku festivalu můžete v sekci zážitkové gastronomie ochutnat například barakudu, což je perla extrémního cateringu, štíra nebo sklípkana, jako specialitu hmyzí kuchyně ve stanu Petra Ocknechta, nebo šneky a zahraniční speciality. Gastronomický směr, který bychom vám ale také chtěli přiblížit, je tak zvaný MOLEKULÁRNÍ CATERING nebo také GASTRONOMIE TŘETÍHO TISÍCILETÍ.

Pokud jste se s podobným výrazem ještě nesetkali, vězte, že se pod tímto názvem skrývá opravdu nevšední zážitek pro vaše chuťové pohárky i smysly.

Článek

Krokodýlí tacos s mango salsou Foto:

Víte, jak chutná baracuda nebo krokodýl? Na Bosch Fresh Festivalu to zjistíte!

Gurmánský Bosch Fresh Festival nabízí bohatý program založený na netradičních gurmánských zážitcích. Kromě klasických gastronomických pochoutek a živých vystoupení...

Tento styl, který chápeme převážně jako moderní způsob přípravy jídel, využívá běžné čerstvé suroviny společně s chemickými postupy. Pracuje s chemickými látkami a prostředky, které se standardně používají například pro konzervaci potravinových surovin nebo jejich úpravu. Nejde tedy o znehodnocení jídla chemikáliemi, ale pouze o úpravu pokrmů, která má za cíl vytvořit netradiční stravu. Typickým prostředkem v molekulární kuchyni je změna skupenství surovin.

Molekulární gastronomie na Bosch Fresh Festivalu  Foto:

Světem molekulárního cateringu provede všechny nadšené experimentátory barman a mixolog Tomáš Kubíček, který je doslova mistrem svého oboru. Je ověnčen spoustou cen v oblasti barmanství, založil školicí centrum Česká barmanská škola a již 15 let se věnuje posouvání gastronomie za hranice smyslového chápání.

Molekulární gastronomie na Bosch Fresh Festivalu  Foto:

„Poslední dobou vnímám u některých kolegů jistou profesní slepost. Myslím tím používání exotických surovin, nicneříkajících názvů a neznámých technik. I když mé zaměření v oboru není nic technicky snadného, snažím se ho lidem vždy přiblížit co možná nejsrozumitelněji. A to je důvod, proč jsem se rozhodl speciálně pro letošní Bosch Fresh Festival připravit molekulární drinky inspirované tradiční českou kuchyní. Pouhé názvy napoví pár použitých ingrediencí a návštěvníci tak mohou zapojit svou fantazii, jak asi bude takový ´drink´ či pokrm chutnat“, uvádí Tomáš Kubíček.

„Pokrmy jsem vybíral tak, abych návštěvníkům představil i různé techniky přípravy.

Mohou se tak těšit na svíčkovou, rajskou, či zelňačku připravenou rozdílnými způsoby želírování. Koprovku vyrobenou reverzní sferifikací, buchtičky se šodó jako zmrzlinu vyrobenou pomocí suchého ledu nebo krupicovou kaši z tekutého dusíku“, dodává mixolog.

Ve stanu Drinky třetího tisíciletí Barman.cz návštěvníci ochutnají menu ve složení:

Svíčková – vodka infúzovaná hovězím masem, celerovo-mrkvová šťáva, kořeněné hořčidlo, pečená petrželová houba, citronová pěna, brusinkový kaviár

Rajská – pepřová vodka, domácí kořeněné hořčidlo, pikantní rajčatová šťáva, sladkokyselé bazalkové špagety s vodkou, balzamikový kaviár

Koprovka – reverzní sféra z domácího okurkového ginu, sycená prémiovým tonikem, čerstvý kopr, kyselé mýdlové bubliny

Zelňačka – domácí tagliatelle z whisky infúzované klobásou, jablečný shrub s kyselým zelím, sladkokyselá paprikovová espuma, skleněný bramborový lupínek

Krupicová kaše – dusíkem mražené pěnové pusinky z rumu, krupicové mléko, jedlá hlína, lentilkové pyré

Buchtičky se šodó – zmrzlina z domácí vanilkové vodky, víno, bílek, vanilkové mléko, pečená jahodová houba

Molekulární gastronomie na Bosch Fresh Festivalu  Foto:

Poslední zastávka Bosch Fresh Festivalu se koná už tento víkend 17. a 18. června na dostihovém závodišti v Pardubicích! Nenechte si to ujít a přijďte si s námi užít svátek skvělého jídla a pití.

Program bude probíhat v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

Více info na webu www.freshfestival.cz , na facebookových profilech festivalu nebo na Instagram.com/fresh_festival.

Článek

Bosch Fresh Festival  Foto:

OCHUTNEJ SVĚT se Zdeňkem Pohlreichem na BOSCH FRESH FESTIVALU!

Letos se opět 4 krajská města, kterými jsou Pardubice, Liberec, Plzeň a České Budějovice, stanou hostiteli Bosch Fresh festivalu roku 2017. Jak je pro tuto událost řadu...
Videa

reklama

reklama