Ovocné a zeleninové šťávy dodají sílu a osvěží

Ovocné a zeleninové šťávy  Foto:
Ovocné a zeleninové šťávy
Foto: Thinkstock

Parné léto. Sedíte na balkoně, na terase nebo na zahrádce. Máte chuť na něco, co by vás doopravdy osvěžilo. Nechcete však alkohol ani slazené limonády. Udělejte si čerstvou šťávu z ovoce nebo zeleniny!

Proč pít právě ovocné a zeleninové šťávy?

Ovocné a zeleninové šťávy jsou vhodné nejen k osvěžení našeho organismu, ale i při redukční dietě či léčbě závažných onemocnění. Jsou přírodním zdrojem vitamínů, minerálů, bílkovin, tuků a cukrů. Slouží jako čisticí prostředek organismu, podporují trávení, snižují nadváhu, odstraňují únavu, dodávají tělu energii a vitalitu. Navíc mají lahodnou chuť.

Ovocné šťávy obsahují více cukrů než zeleninové. Sklenička ovocného freshe obsahuje asi 4 kostky cukru. Dejte tak pozor, abyste své tělo lákavě chutnou šťávou „nepředávkovali.“ Pokud chcete hubnout, konzumujte radši zeleninové freshe, které neobsahují cukru tolik.

Ovocné a zeleninové šťávy 3Při každodenním pití šťáv se začne vaše tělo čistit, detoxikovat. Je možné, že se u vás přechodně projeví některé známky toho, že se z vašeho těla vyplavují škodlivé látky: vyrážky, pocení, průjmy, únava.

Zajímavost: Vitální látky jsou ve šťávách odděleny od vlákniny, a tak se rychleji a snáze tráví.

Prima tip: Pořiďte si do své knihovny knihu Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od amerického lékaře Dr. Normana W. Walkera.

Na co si dát pozor: Džus zakoupený v tetra paku není čerstvý, jsou v něm konzervanty, rozhodně nenahradí fresh džus, který si odšťavníte doma.

Jaký odšťavňovač si mám pořídit?

Na trhu dnes existuje celá řada odšťavňovačů. Můžeme je rozdělit do tří skupin:

Tlakový je vhodný pro odšťavňování tvrdší kořenové zeleniny.

Odstředivý spolehlivě odšťavní veškeré ovoce i zeleninu.

Lis je určen pro lisování šťávy z citrusů, lze zakoupit ruční i elektrický. Výhodou je jeho skladnost a nehlučnost.

Ovocné a zeleninové šťávy 5

Na co si dát pozor: Odšťavňovač pečlivě vymyjte hned po použití, aby v něm zbytky ovoce nezačaly kvasit.

Po odšťavnění je dobré džus ihned zkonzumovat. Pokud jej necháme déle stát, dochází ke vzdušné oxidaci a tím úbytku léčivých látek a vitamínů. Tento proces můžeme zpomalit přidáním pár kapek citronu.

Ovocné a zeleninové šťávy 4Z jakého ovoce či zeleniny si lze připravit fresh?

Nejzdravější i finančně nejvýhodnější je připravovat fresh ze sezonního ovoce a zeleniny. Pokud máte možnost nasbírat ovoce a zeleninu z vaší zahrádky nebo ho dostat z ověřených bio zdrojů, může vám fresh chutnat o to více, protože máte jistotu, že ovoce nerostlo pod vlivem nezdravých chemikálií, zkrátka že bylo pěstováno s péčí a láskou.

Kolik freshe mohu vypít?

Ovocného freshe by se denně nemělo vypít více než 200 ml, zeleninového 400 ml.

Příklady vhodných kombinací ovoce a zeleniny k odšťavnění:

Ovocné a zeleninové šťávy 6Ovocné šťávy

• 2 pomeranče

• 4 jablka

• 2 kiwi

• hrst ostružin

Pomeranče oloupejte, z jablek odtrhněte stopku a omyjte je, pokud jsou velké, překrojte. Kiwi oloupejte. Postupně odšťavńujte. Nakonec odšťavňujte ostružiny. Do freshe přidejte kostky ledu.

Zeleninové šťávy

• 1petržel

• 2 rajčata

• 1 cuketa

• 1 červená řepa

• 2 mrkve

Tato zeleninová šťáva je velice bohatá na vitamíny a minerální látky. Její chuť není ale zdaleka tak lákavá jako u ovocných šťáv. Pokud nesnesete šťávu pouze ze zeleniny, kombinujte zeleninu s ovocem. Šťávu také můžete zředit vodou.

Ovocné a zeleninové šťávy 2

Kombinace ovocné a zeleninové šťávy

• 2 červené řepy

• 3 jablka

• 1 okurka

• 2 mrkve

Ovoce a zeleninu omyjte a mixujte střídavě jednotlivé druhy.

Odšťavňujte ovoce i zeleninu, dodejte svému tělu něco zdravého a lahodně chutného, najděte si čas a připravte pro sebe i pro své blízké fresh!

Článek

Není džus jako fresh... Foto: Thinkstock

Není džus jako fresh...

Stoprocentní džus z krabice, nebo fresh? A pokud z krabice, tak který? Mezi ovocnými šťávami jsou velké rozdíly a není úplně lehké se v nich vyznat. V Česku navíc chybí...

Autor: Alžběta Krchová

Videa

reklama

reklama