Kukuřice setá (Zea mays)

Kukuřice setá  Foto:
Kukuřice setá
Foto: Thinkstock

Kukuřice byla známá již Aztékům a Inkům. Do Evropy byla dovezena v době prvních zámořských objevů na přelomu 15. a 16. století. Dnes se pěstuje téměř po celém světě, největšími producenty jsou USA, Čína a Brazílie.

Kukuřice je jednoletá zemědělská plodina, dorůstá výšky až 60 cm. Lán pěkné vysoké kukuřice působí vždy dojmem bohatství potravy pro lidi i zvířata. Kukuřičná vlákna se dají použít i jako dekorace.

Hlavní účinné látky

Kukuřice setá obsahuje alantoin, slizy, silice, saponiny, flavonoidy, draslík a vitamíny C a K.

Zrna kukuřice jsou zdrojem oleje a škrobu. Blizny kukuřice naopak podporují proces hubnutí.

Kukuřice setá 3

Kukuřice setá 6Použití v kuchyni

Kukuřice se stala jednou ze základních složek potravy s mnoha způsoby využití. Dá se jíst v syrovém i vařeném stavu. Je výbornou součástí zdravé výživy při bezlepkové dietě. Ve specializovaných prodejnách je k dostání bezlepková kukuřičná mouka, kaše, lupínky, placky

Kukuřice je nedílnou složkou mražených směsí do polévek. Rovněž je vhodná do zeleninových salátů, rizot a těstovin, kterým dodá krásnou žlutavou barvu. Labužníci jistě znají nezralé kukuřičné klasy ve sladkokyselém nálevu. Je výbornou přílohou k masovým pokrmům.

Uplatnění í v lidovém léčitelství

• čaj z kukuřičných blizen – proti dně, revmatismu, cukrovce, písku v močových cestách a při retenci moči, při zácpě, zvyšuje krevní tlak, používá se při nezhoubném zbytnění prostaty

• obklad z kukuřičného škrobu rozetřený na gáze přikládáme na vředy a kožní záněty a otoky končetin

Kukuřice setá 5Prima tipy

• Pokud potřebujete zhubnout, doporučuje se pít čajovou směs složenou z blizny kukuřice, kúry krušiny, natě zlatobýlu, kořene libečku, květu černého bezu a květu trnky. Čaj pijte po delší dobu, účinky jsou pak ale zaručené a trvalé.

• Pokud mají vaše děti problémy s nočním pomočováním, podávejte jim čaj smíchaný ze sušené kukuřice a řepíku.

• Okusili už jste někdy kukuřičný popcorn? Vyrábí se totiž ze speciálního druhu kukuřice. Pochází z Ameriky a jako první ho pravděpodobně konzumovali indiáni. Dnes je k dostání v kinech, ale jej připravit i doma v mikrovlnné troubě. Pozor ale, zaručeně z něj nezhubnete!

 

Kukuřice setá 4

Zajímavost

Věděli jste, že kukuřice patří mezi tři nejdůležitější potraviny světa?

Na co si dát pozor

Jakákoliv léčba produkty z kukuřičného zrna je však nevhodná pro osoby, které mají na kukuřici alergii.

Autor: Alžběta Krchová

Videa

reklama

reklama