Suroviny
- polohrubá mouka 170 g
- vejce 1 ks
- cukr krupice (může být i třtinový) 150 g
- slunečnicový olej 30 ml
- bílý jogurt 180 g
- měkký tvaroh (+ cukr na doslazení podle chuti) 250 g
- máslo (na vymazání formy)
- hrubá mouka (na vysypání formy)
- ovoce (podle chuti a sezony)
Drobenka
- máslo (studené) 50 g
- cukr krupice 130 g
- hrubá mouka 130 g
Postup přípravy
- Všechny ingredience kromě tvarohu dejte do mísy a lehce zamíchejte šlehačem.
- Těsto přelijte do pečlivě vymazané a vysypané formy o průměru 30 cm.
- Na koláč vyskládejte pokrájené ovoce dle chuti a lžičkou nanášejte oslazený tvaroh.
- Závěr patří klasické drobence – promíchejte mouku s cukrem, připojte máslo a třete mezi prsty, až vznikne hrudkovitá posypka.
- Formu zasuňte do trouby vyhřáté na 165 °C a pečte do zezlátnutí drobenky. Z výsledku se můžete radovat za 30 až 35 minut.
Vyhlášený ovocný koláč s tvarohem a drobenkou podle šéfkuchaře Jirky Bergmana z Pastacaffé Zdroj: Jídlo a radost / Ambiente
Vyhlášený ovocný koláč s tvarohem a drobenkou podle šéfkuchaře Jirky Bergmana z Pastacaffé Zdroj: Jídlo a radost / Ambiente
Prima tipy od cukrářů:
- Nešetřete na základních surovinách, jako jsou vejce z volného chovu, kvalitní mouka a tučný jogurt nebo tvaroh, ale také zralé (!) ovoce.
- Koláčovou formu vymažte studeným máslem – vytvoří se tak film, na který se lépe zachytí mouka.
- Kypřicí prášek se promíchává nejprve do mouky, aby tzv. nevyšuměl, tedy aby svoji práci nezačal odvádět dřív, než potřebujete, a koláč byl pěkně nadýchaný. K reakci kyseliny a zásadité látky, díky které v těstě vznikají vzduchové bubliny, totiž dochází rozpuštěním kypřidel v tekutině. Ta se proto vmíchávají do směsi suchých ingrediencí, které zpomalí kontakt s tekutou složkou, nebo se připojí až do vypracovaného těsta.
- Pokud jde o náplň, vyjděte vstříc svým chuťovým buňkám! Do Pastacaffé se hosté vracejí na jahodový, malinový a meruňkový koláč, v sezoně se na těsto pokládá i rebarbora nebo rebarborový kompot s jahodami. Krok vedle neuděláte ani s borůvkami, kyselejším angreštem a rybízem, s třešněmi, ostružinami nebo lesními jahodami. A na podzim svou práci odvedou švestky, hrušky nebo jablka. Po sezoně se můžete spolehnout na zásoby mraženého ovoce.
- Máslo na drobenku si nejdříve rozkrájejte na menší kousky a dejte znovu chladit. Při výrobě žmolenky buďte rychlí, aby se tuk nestíhal rozpouštět a vsakovat do mouky. Můžete si ji nachystat i den předem a uchovat v lednici, případně zmrazit do zásoby.
- Klasickou drobenku ozvláštní špetka skořice, muškátového oříšku, anýzu nebo perníkového koření, ale také citrusová kůra, mleté pražené oříšky nebo ořechová mouka, vanilkový cukr i vanilková dřeň. Kdo rád experimentuje, nahradí část mouky pohankou, špaldou, ovsem nebo jinou aromatickou obilovinou, přidá špetku soli pro zvýraznění sladkosti nebo několik lžic hnědého másla.
- Citronovou kůru můžete nastrouhat i do samotného těsta, podobně jako mletý koriandr nebo rozmarýn, které se hodí do páru s meruňkami. Tvaroh zkuste dosladit trochou bylinkového sirupu, například z meduňky, šalvěje a verbeny, jitrocele nebo černého bezu.
Zdroj: Jídlo a radost
Inspirujte se také receptem na výborný rybízový koláč s drobenkou podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE