Biopotraviny jsou stále běžnější součástí životního stylu. Označení bio pevně zakotvilo také ve vinařství. Ačkoli je výroba biovína velmi náročná, a to jak při pěstování révy ve vinici, tak ve sklepě při samotné výrobě vína, mají příznivci moravských a českých vín z čeho vybírat.
Víte, co znamená, když je víno bio? Máme všechny odpovědi
Ale co vlastně označení biovíno znamená a jak se liší od běžného? Nejčastější odpovědí na tuto otázku je, že se nepoužívají chemická hnojiva a umělé přípravky ani při pěstování ani při výrobě vína. To je sice pravda, ale jen velmi zjednodušená. Všeobecně platí, že biovíno musí být vyrobeno podle zásad ekologického zemědělství a pouze z hroznů vypěstovaných a sklizených z ekologicky certifikované vinice. Zpracování hroznů pak probíhá zcela přirozeným způsobem, bez použití šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čiřicích a stabilizačních látek. Výsledkem je pak přírodní víno zcela bez pozůstatků syntetických látek.
Biovíno a oblíbené odrůdy
Základem je rovněž výběr takové odrůdy, která bude dostatečně odolná a která dobře tvoří cukry. Oblíbený Müller Thurgau nebo Modrý Portugal budete v biokvalitě hledat obtížně, ačkoliv jsou tyto odrůdy v ČR poměrně rozšířené. Jedná se však o citlivé odrůdy a podmínky pro jejich pěstování v biokvalitě splní jen málo lokalit. Pro výrobu biovín se tak nejčastěji používají odrůdy Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Pálava nebo z červených Cabernet Moravia, André a některé další. Vedle tradičních odrůd však byla vyšlechtěna řada odrůd, které velmi dobře a hlavně přirozeně odolávají houbovým chorobám a škůdcům, a není je tedy potřeba chemicky ošetřovat. Jsou to například Hibernal, Malverina, Laurot, Solaris a další.
Rozumný kompromis
Integrovaná produkce vína je mezistupněm mezi přísnými podmínkami biokvality a globalizovanou výrobou. Vinaři hospodařící podle zásad integrované produkce, kterých jsou u nás dnes už bezmála tři čtvrtiny, respektují životní prostředí, dbají na trvale udržitelný rozvoj a zachovávají přirozené funkce ekosystému, ať už přímo ve vinici, nebo v jejím okolí. Integrovaná produkce tak nezatěžuje životní prostředí a funguje na bázi smysluplného souladu mezi biologickými, technickými a chemickými opatřeními. Neodmítá striktně používání postupů, které by v přísném biorežimu nebyly možné, ale postupuje co nejohleduplněji k životnímu prostředí i spotřebiteli. Vinaři hospodařící podle těchto principů jsou u nás sdruženi v občanském sdružení EKOVÍN.
Biodynamická vína
Jakousi nadstavbou biovín jsou pak biodynamická vína. Jsou to vína, pro která platí ještě přísnější podmínky pěstování a výroby. Onou nadstavbou je pak používání biodynamických komponent včetně vlastního kompostu, které si pěstitel připravuje během roku. Platí zde úplný zákaz použití jakýchkoliv chemických látek, herbicidů, pesticidů, fungicidů, umělých barviv, kvasinek, aromat a dalších syntetických přídavných látek.
Nejsou bio, ale jsou autentická
Jako každou biopotravinu, tak i biovíno poznáte podle ochranné známky a certifikace. Biovína vyrobená v rámci EU, musí nést logo EU pro ekologickou produkci a informaci o původu surovin. Podle zákonů ČR musí být každý bioprodukt opatřen logem s tzv. biozebrou.
Bez oficiální známky bio, avšak podle bio postupů, bez nadbytečných technologických zásahů a přidávaných látek – selektovaných kvasinek, enzymů, taninů či čiřidel u nás vyrábějí vinaři tzv. autentická vína. Tedy vína s rukopisem našich předků.
Je biovíno lepší?
Určitě se nabízí otázka, zda jsou biovína lepší než ta ostatní, nebo jde jen o módní záležitost. Odpověď není jednoznačná ani jednoduchá, a i biovína mají svá pro a proti. Pro hovoří nekompromisní šetrnost k přírodě a životnímu prostředí. Absence chemických reziduí pak dělá vína o něco zdravější a zastánci biovín tvrdí, že jsou i bohatší v chuti a vůni. Proti jsou pak větší finanční náklady a menší vhodnost k archivaci. Jsou totiž citlivější k výkyvům teploty a vůči světlu. V biovínech se také mohou pohybovat jemnější částice, protože u nich nedochází k filtraci. Jako negativum může někdo vnímat i relativně omezenou, byť stále se rozšiřující nabídku na trhu.
Jinak je to úplně stejné jako u běžných vín. Kvalita je různorodá stejně tak, jako je tomu i u vín bez známky bio. Biovíno se vyrábí nejen proto, aby vinaři souzněli s přírodou a na vinicích spokojeně bujel život, ale hlavně proto, aby se, ostatně jako každé jiné pilo, chutnalo a dělalo radost.
A kde lze tuzemská biovína koupit?
Jednoduše přímo u příslušného vinaře, v obchodech s bioprodukty a také v některých vinotékách. Mezi biovinaře a propagátory biovína patří například František Mádl z Velkých Bílovic, František Peřina z Lednice, Miloš Michlovský z Vinselektu Michlovský a řada dalších. Kontakty si snadno vyhledáte na oficiálních stránkách věnovaných moravským vínům www.wineofczechrepublic.cz.
TZ, (klam), foto: Shutterstock