zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Setonův hrnec
Autor: iStock Setonův hrnec

Nejdobrodružnější prázdninové jídlo? Rozhodně Setonův hrnec!

Setonův hrnec nebo zakopané maso. Vyberte si název, ale dobrodružnější jídlo byste o prázdninách s dětmi jen těžko hledali! Vařte jako “Dva divoši”!
klaram , 24.07.2018

reklama

Znáte slavnou knížku Ernesta Thompsona Setona “Dva divoši”? Starší ročníky přikyvují, ti mladší ji možná teprve objeví. Plnokrevné chlapecké dobrodružství uprostřed divoké kanadské přírody se stalo pojmem mezi prázdninovou dobrodružnou četbou a dalo také život jedné fantastické kulinární zábavě, které se od těch dávných časů říká “Setonův hrnec”.

Je to nejvíc zálesácká záležitost, před kterou buřty na klacku jen blednou závistí. Jestli chcete o prázdninách své ratolesti unést od mobilů a virtuálních her do světa lesů a indiánských dobrodružství, vytaste se s tímto jídlem a na ipad si ani nevzpomenou, tedy alespoň na chvíli.

Knižní hrdinové, chlapci Yan a Sam, zkoušejí v Setonově knize žít podobně jako indiáni, tedy co nejblíže přírodě. Uvaří si jídlo zakopané v zemi a to je celé to úžasné kouzlo! Nečekejte nějakou rychlovku, naopak, jde o dlouhý proces s přípravami a pomalým líným vařením a dlouhým těšením se na fantastický výsledek. Lahodného pokrmu se dočkáte až za pět hodin, ale celý proces vážně stojí za to. Bude s tím spojena trocha “špinavé” manuální práce, kterou vaši páni kluci a dámy holky určitě zvládnou, trochu se zapotí, ale oči jim budou zářit jako malým divochům.

Setonův hrnec  Foto:

Co všechno budete potřebovat?

• obyčejný zahradní rýč

• asi 14 cihel

• jeden kovový kýbl nebo jinou použitelnou nádobu na řeřavé uhlíky

• hodit se budou ochranné rukavice a kovová lopatka na vybírání žhavých uhlíků

• velkou litinovou nádobou s pokličkou, máte-li za skautských dob zavírací kotlík, pak je vyhráno!

Setonův hrnec  Foto:

Také si už den předem vyhlédněte místo, kde kotlík zakopáte a připravte si dobře vyschlé dřevo. Úplně nejlepší je to mírně aromatické, které máte z ovocných stromů, třeba třešňové nebo švestkové.

Nejdříve vykopejte asi půl metru hlubokou jámu a místem nešetřete. Budete do ní muset vtěsnat cihly, uhlíky, drny i hrnec, tak hleďte, ať je kam. Drny, které vám při práci zůstanou, rozhodně nevyhazujte, při vaření hrají svou roli!

Už máte asi půl metru hlubokou jámu? Výborně! Na její dno a po okrajích rozložte cihly, vyrábíte improvizovanou pec.

Asi tři cihly nechte stranou a uchovejte na překrytí horní vrstvy pece.

Uvnitř rozdělejte oheň tak velký, aby vám zbylo co nejvíce žhavých dřevěných uhlíků a to do té míry, že by měla být pec asi do 3/4 plná žhavých uhlíků!

Uhlíky jsou hotové, když většina z nich prohoří do černa, ale ještě žhavě sálá.

Pak polovinu uhlíků odeberte do kovové nádoby a buďte u toho opatrní, ať se nepopálíte.

Do pece na žhavé uhlíky vložte hrnec uzavřený poklicí.

Kotlík ze všech stran zasypte odebranými žhavými dřevěnými uhlíky, překryjte zbylými cihlami a nakonec zakryjte drny.

Na pět až šest hodin máte hotovo a jen se můžete těšit na výsledek. Pro děti je to pořádný bobřík trpělivosti, a proto načasujte Setonův hrnec tak, abyste si ho užili třeba ke společné večeři.

Zhruba za pět hodin uhlíky téměř vyhoří, pak tedy odstraňte drny, cihly, zbývající uhlíky, a kotlík vysvoboďte ven.

A co do hrnce? Setonův hrnec nezná hranic!

Postupujte podobně jako při grilování, ideální jsou tedy variace masa, koření, bylinek a zeleniny. Buďte přírodní a využijte sezonní zeleninu z vaší zahrady nebo farmářského trhu, brambory, čerstvé bylinky, houby nebo třeba lesní ovoce.

Vyplatí se také použít kvalitní olej na naložení masa tak, aby ještě před uložením do jámy natáhlo všechny chutě.

Maso volte raději to křehčí, které se pod zemí dobře propeče, vhodné je například krůtí maso, vepřové plecko, ryby nebo hovězí, ale na menší kusy. Váš výtvor může připomínat guláš nebo mít třeba více středomořský charakter, zkrátka jak to máte rádi.

Tady je inspirace na dva osvědčené recepty:

Setonův hrnec  Foto:

Zakopané bylinkové kuře

Středně velké farmářské kuře důkladně omyjte, ze všech stran osolte a opepřete. Pod kůži na prsou a do břišní dutiny vložte čerstvé bylinky a nakrájené citrony. Stáhněte nohy a svažte je. Kuře zabalte do alobalu nebo pečicího papíru a dejte přímo do Setonova hrnce. Nezapomeňte počítat kuřata a strávníky. Kuře můžete doplnit také oblíbenou nádivkou, zeleninou nebo bramborami.

Vepřové plecko na zázvoru

Vepřové plecko omyjte a nakrájejte na plátky, které důkladně osolte, posypte paprikou a potřete hořčicí. Na drobno si nakrájejte slaninu, cibuli, česnek a zázvor (množství podle chuti). Plátky masa pak postupně vrstvěte na sebe a prokládejte je pokrájenou směsí. Vše zakápněte olejem a dejte do kotlíku nebo udělejte pevné balíčky z alobalu, které přímo vložíte do pece.

Autor: Kamila Ulčová

reklama

Související témata: škola vaření , jak na to , Setonův hrnec , vaření na ohni , kempování

reklama

Přečtěte si také