zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Výtečný bezlepkový makovec s citronovým krémem podle Mamachef
Autor: Mamachef / Radost v kuchyni Výtečný bezlepkový makovec s citronovým krémem podle Mamachef

Výtečný bezlepkový makovec s citronovým krémem podle Mamachef

Hodnoceno: 6x
Mák a citron se k sobě perfektně hodí – šťavnatý citron zvláčňuje zemitý mák, který působí nadýchaně. Potřít makový koláč citronovým krémem, tzv. lemon curd, zní jako skvělý nápad a ještě líp chutná. Korpus je navíc bezlepkový, takže máte další osvědčenou verzi narozeninového dortu.
do 1,5 hodiny
8–10 porcí

reklama

Postup

  1. Troubu předehřejte na 180 °C. Dortovou rozevírací formu vyložte pečicím papírem, boky vymažte máslem a vyložte pečicím papírem nebo vysypte moukou či mletým mákem. 
  2. Změklé máslo ušlehejte s 85 g cukru do pěny. Postupně zašlehejte žloutky, mléko a pomerančovou šťávu nebo likér. Mák promíchejte s ořechy a zapracujte do žloutkové směsi. 
  3. Bílky vyšlehejte se špetkou soli na sníh. Jakmile začne houstnout a tvořit špičky, zašlehejte zbylý cukr, až vznikne lesklý tuhý sníh. Po částech ho zapracujte do makového těsta. 
  4. Těsto vlijte do připravené formy a pečte v předehřáté troubě asi 40 minut, až špejle zapíchnutá do středu vyjde ven čistá a suchá. Vytáhněte a nechte vychladnout ve formě. 
  5. Ve vodní lázni zahřívejte v misce žloutky, jemně nastrouhanou kůru z 1 citronu, citronovou šťávu z 1 ½ citronu a cukr. Metličkou vymíchejte hustý krém, trvá to zhruba 8 minut. Odstavte ho a postupně pozvolna zašlehejte máslo nakrájené na kostičky. 
  6. Zchladlý makovec opatrně vyjměte z formy a naneste na něj citronový krém. Nechte zatuhnout. Uchovávejte v chladu nebo lednici. 

PRIMA TIP: Vlašské ořechy v těstě můžete nahradit mletými mandlemi nebo lískovými oříšky. A pokud se chcete ořechům vyhnout úplně, ale zachovat bezlepkovost, použijte pohankovou mouku. 

Výtečný bezlepkový makovec s citronovým krémem podle Mamachef
Autor: Mamachef / Radost v kuchyni Výtečný bezlepkový makovec s citronovým krémem podle Mamachef

reklama

Radost v kuchyni
Mamachef

Hledáte pestré, originální a do detailu promyšlené recepty? Martina Hladjuk alias Mamachef přichází s výběrem svých nejlepších jídel, a navíc vám poradí, jak pokrmy efektně servírovat. Pod vedením známé food blogerky a bývalé účastnice prestižní soutěže MasterChef připravíte drobné předkrmy, lahodné polévky, vydatné hlavní chody i hříšně dobré dezerty. Osvojte si působivé recepty, které potěší nejen chuťové buňky, ale i objektiv každého fotoaparátu. 

Více na www.mamachef.cz

Související témata: mák , makovec , citronový kré , lemon curd , Mamachef , Sladké