Suroviny
- římský salát (nebo 2 ks Little Gem) 1 ks
- majonéza (kvalitní ) 200 g
- worcesterová omáčka (podle chuti)
- tabasco (pár kapek nebo podle chuti)
- česnek 2 stroužky
- ančovička (filátka ančoviček v oleji) 3 ks
- dijonská hořčice 1 lžíce
- parmazán (italský parmazán (Parmigiano Reggiano)) 40 g
- citronová šťáva (podle chuti)
- voda 1 lžíce
- extra virgin olivový olej
- strouhaný parmazán (k podávání)
- ančovička (filátka ančoviček k podávání)
- čerstvě namletý pepř (černý )
Postup přípravy
- Salát zbavte špatných listů, podélně ho rozřízněte, pořádně propláchněte vodou a nechte oschnout. Ponechte ho vcelku, netrhejte jednotlivé listy ani ho nekrájejte na kousky.
- Majonézu dochuťte worcesterskou omáčkou a tabascem, přidejte oloupaný a utřený česnek s ančovičkami, hořčici a jemně nastrouhaný parmazán. Pořádně promíchejte. Vznikne hustý a slaný dresink. Okyselte ho citronovou šťávou a trochu zřeďte vodou. Dolaďte chuť tabascem, citronovou šťávou, hořčicí nebo worcesterskou omáčkou.
- Oheň rozpalte na vysoký žár a položte přes něj rošt nebo na něj ještě litinovou pánev. Doma postačí jakákoliv pánev. Salát potřete na řezné straně olejem a položte ho rozkrojenou plochou na rozpálený rošt nebo pánev a nechte pálit, dokud nebude zespoda černý a ohořelý. Díky vysokému žáru bude salát stále čerstvý a křupavý, zatímco jeho povrch bude hrát různými texturami a chutěmi.
- Vlažný salát položte spálenou stranou nahoru na talíř a přelijte ho štědrou lžící zálivky. Pořádně opepřete, postrouhejte parmazánem a přidejte tenké proužky ančoviček.
PRIMA TIP: Pravý italský parmazán Parmigiano Reggiano chrání od roku 1996 známka původu. Vyznačuje se velkou zrnitostí a nasládlou chutí, která se zráním stává intenzivnější a sýr tvrdne. Nejpodobnější je mu parmazán Gran Moravia z litovelské sýrárny Brazzale, která ho vyrábí z českého mléka a částečně nechává zrát v Itálii. Koupíte ho v běžných obchodech i v sýrových buticích La Formaggeria.
Spálený Caesar salát podle Marka Pavaly 2 Zdroj: Fuego