Meredith Erickson

Smažené plátky telecích jater s bramborovými rösti

Moje hodnocení
5x

V malé kuchyni dřevěné boudy v alpském Zermattu najdete kouzlit Maxe, sympatického majitele, po boku své manželky Greti. Když bylo Maxovi čtrnáct let, vyučil se řezníkem a nedá se přehlédnout, že zbožňuje vnitřnosti: na jídelním lístku jsou od roku 1984. Když jsem uviděla děti s růžovými tvářemi v zasněžených botách, jak baští jeho telecí játra a ledvinky, srdce mi poskočilo. Tento recept je Maxův.

4 porce
30 minut
rakouská

Bylinková omáčka

Maso

 • máslo 2 lžíce
 • extra virgin olivový olej (extra panenský olivový olej) 2 lžíce
 • žlutá cibule, nakrájená na malé kostičky 1/2 ks
 • česnek (česnek, rozdrcený) 2 stroužky
 • čerstvá telecí játra, nakrájená na tenké plátky 680 g
 • jemně mletá mořská sůl a čerstvě namletý černý pepř
 • rösti jako příloha

Postup přípravy

 1. Příprava bylinkové omáčky: V mixéru nebo kuchyňském robotu jednotlivými pulzy rozsekejte nahrubo bylinky a petržel. Přidejte olivový olej a pokračujte dalšími pulzy, dokud se konzistence směsi nebude podobat pestu. Ochuťte solí a pepřem a dejte stranou.
 2. Zahřejte na středně vysokém plameni velkou litinovou pánev. Přidejte máslo, olivový olej a cibuli a 5 až 7 minut ji smažte, dokud hezky nezhnědne. Vmíchejte česnek a omáčku ze směsi bylin a zesilte na vysoký plamen.
 3. Do pánve položte plátky jater a nechejte mezi nimi trochu místa. Jakmile plátky po 1 až 2 minutách hezky zhnědnou, obraťte je a smažte další minutu nebo dvě, dokud nezhnědne i druhá strana. Dochuťte solí a pepřem.
 4. Ihned podávejte spolu s bramborovými rösti.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Meredith Erickson

Grada - Zažít Alpy Meredith Erickson

Cestovat, poznávat, jíst

Když otevřete tuto knihu, okamžitě se přenesete doprostřed Alp. Najdete v ní povídání horách a jejich historii, tipy na cesty a šéfkuchaři z nejlepších horských hotelů, farmáři, majitelé chat i „obyčejní“ obyvatelé se s vámi podělí o své léty ověřené autentické recepty.

Čtyři alpské státy – čtyři rozsáhlé kapitoly. V každé z nich najdete recepty typické pro alpskou kuchyni daného regionu společně s povídáním o místních surovinách, kuchařích, majitelích horských chat, tipy na to, co si nesmíte nechat ujít…

Vydalo nakladatelství Grada.


Přečtěte si také

Recepty