zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Plněné sýrové taštičky z listového těsta
Autor: Marek Kučera Plněné sýrové taštičky z listového těsta

Plněné sýrové taštičky z listového těsta

Hodnoceno: 9x
Jedno z nejpopulárnějších pouličních jídel tureckých, libanonských, izraelských a dalších měst i domácí stálice, často připravovaná do zásoby. Podobají se pirohům, které patrně inspirovaly, a podle toho, kde si je dáte, budou mít i různá jména – burek, börek atp. Běžně se pečou z listového nebo listovému podobného, ale mnohem tenčího filo těsta a mohou mít samozřejmě bezpočet náplní. Zvolili jsme sýrovou.
do 1 hodiny
12–16 ks porcí

reklama

Postup

  1. Troubu předehřejte na 175 °C. V míse důkladně promíchejte vidličkou sýry a tvaroh s vejcem, špetkou soli (pozor na slanost sýrů) a pepře dohladka.
  2. Plát těsta rozkrájejte na čtverce o straně cca 10 cm. Do středu dejte asi lžíci náplně, čtverec přehněte po diagonále, okraje potřete trochou vody a pevně spojte k sobě, případně stlačte zuby vidličky nebo ozdobně vymačkejte. Klaďte je na plechy potřené olejem nebo vyložené papírem na pečení.
  3. Až budete mít zabalené všechny taštičky, potřete je žloutkem rozmíchaným v trošce studené vody a případně posypte semínky, vložte do trouby a pečte asi 20 minut dozlatova.

PRIMA TIP: Na náplň můžete použít třeba jen fetu, dávejte ale pozor, aby nebyla příliš slaná (například pravá řecká je mnohem méně slaná než tuzemská). Vynikající filo těsto seženete kromě řeckých prodejen také v těch bulharských. Je mnohem tenčí, je proto lepší taštičky balit do více vrstev. Při práci ho mějte pokryté vlhkou utěrkou a každý plát potřete trochou oleje nebo rozpuštěného másla.

Plněné sýrové taštičky z listového těsta
Autor: Marek Kučera Plněné sýrové taštičky z listového těsta

reklama