zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Krkonošské sejkory se švestkovou klevelou
Autor: Krkonošská kuchařka Krkonošské sejkory se švestkovou klevelou

Krkonošské sejkory se švestkovou klevelou

Hodnoceno: 5x
Druhý nejoblíbenější a nejrozšířenější pokrm v horských chalupách hned po kyselu. Jakmile v Krkonoších zdomácněly brambory, napadlo hospodyně nahradit jimi část mouky v plackách a vznikly sejkory – bramborové placky pečené nasucho na rozpálených kamnech pomazaných kůží od špeku. Nejčastěji se jedly pomazané rozpuštěným sádlem s česnekem či bylinkami, ale skvěle chutnají i mazané klevelou nebo povidly (pak vynechte česnek, majoránku, kmín a pepř).
do 1 hodiny
2–4 porce

Klevela připomíná povidla, ale její příprava je jednodušší a rychlejší, nemusí se hodiny odpařovat, aby zhoustla. Jídávala se teplá, ale pokud ji zavaříte, vydrží i delší dobu ve spíži. Hodí se na různé sladké kaše, jako ovocný dezert nebo jako omáčka k tvarohovým knedíčkům.  

reklama

Postup

  1. SEJKORY: Brambory oloupejte a nastrouhejte najemno. Zlehka z nich vymačkejte tekutinu a slijte ji. 
  2. Vejce prošlehejte s mlékem a přilijte k bramborám. Pokud připravujete slané placky, česnek utřete se solí a přidejte k bramborám. Posypte je moukou, majoránkou, kmínem a pepřem. Na sladké placky použijte jen brambory, mléko, vejce a mouku. Důkladně promíchejte a nechte těsto pár minut odpočinout. 
  3. Pánev rozehřejte na vyšším stupni a případně ji zlehka potřete tukem. Vlijte do ní menší naběračku těsta, rozetřete ho po pánvi a zprudka pečte z obou stran, až placky zezlátnou. 
  4. Před podáváním sejkory potřete sádlem nebo přepuštěným máslem. 
  5. KLEVELA: Švestky omyjte, vypeckujte a nakrájejte do kastrolu. Zalijte vodou tak, aby byly z poloviny ponořené, přidejte cukr a proužky citronové kůry a rozvařte na kaši. 
  6. Dochuťte rumem a podávejte nebo rozlijte horké do sklenic, zavřete, obraťte dnem vzhůru a nechte zchladnout.
Krkonošské sejkory se švestkovou klevelou
Autor: Krkonošská kuchařka Krkonošské sejkory se švestkovou klevelou

reklama

Krkonošská kuchařka
Danka Šárková

Posbírat recepty od krkonošských hospodyň, než upadnou v zapomnění, se rozhodla spisovatelka Danka Šárková. Z Prahy se odstěhovala do Horních Štěpanic v Krkonoších, kde její partner provozuje penzion. Hory si zamilovala tak silně, že chtěla jejich kouzla uchovat a předat dál. Z prostých, až chudých surovin, které v drsných podmínkách odjakživa rostou, představuje stovku zajímavých receptů, které jinde neochutnáte. Brambory, zelí, mouka, vejce, houby a jablka tvoří základ zdejšího jídelníčku a dokazují, jak mohou být pestré. Hodně receptů je vegetariánských, protože maso se dříve jedlo zřídka, suroviny dostupné a levné. Prostě příjemné domácí vaření pro každého. 

Vydalo nakladatelství Anahita

Související témata: placky , švestky , bramboráky , Malá jídla , Česká kuchyně