Luštěniny jsou zdravé a dají se dobře kombinovat. Vyzkoušejte například husu v šouletu podle Zdeňka Pohlreicha. A pro ty, kteří nevědí, co to vlastně ten šoulet je: Jedná se o židovský pokrm z luštěnin – použít můžete jak kroupy a hrách, tak i fazole, cizrnu nebo sójové boby.
Kroupy a hrách je potřeba přes noc naložit do vody, každé zvlášť.
Husu rozdělte na menší kusy, aby se pohodlně vešla do pekáče. Osolte a okmínujte ze všech stran, přidejte kousek sádla a kapičku vody. Přihoďte stroužek česneku a rozpůlenou cibuli. Pekáč přiklopte a dejte do trouby péct na 160 °C do změknutí.
Naložený hrách přelijte i s vodou, v které se máčel, do hrnce a přiveďte k varu. To samé udělejte s kroupami, vařte do změknutí.
Upečenou husu vyndejte z pekáče a sádlo z vrchu výpeku opatrně přelijte do rendlíku, nechte na mírném plamenu vařit. Nasekejte do něj jednu velkou cibuli. Pár stroužků česneku utřete se solí a přidejte na závěr k orestované cibuli. Křupavou cibulku i s trochou sádla přimíchejte k hrachu, přidejte kroupy, sůl, pepř a majoránku.
V pekáči zbyl ještě výpek z husy, který přelijte do zbytku sádla, ve kterém jste restovali cibulku. Do prázdného pekáče můžete dát půlku šouletu, kousky husy a zbytek šouletu, aby maso bylo zasypané. Přikryjte pokličkou a dejte ještě na 20 minut zapéct do trouby.
Co s výpečkem? Připravíme tzv. rezatý sos:
Zbylou tekutinu z pečené husy (tzn. zbylé sádlo a výpek) svařte alespoň na polovinu, na vrchu se oddělí sádlo a dole zůstane svařený výpeček. Sádlo opatrně slijte a do výpeku přidejte trošku jíšky, orestujte. Pak výpek zalijte asi 2 dl studené vody a míchejte, dokud se tekutiny nespojí v jednu silnou omáčku, kterou přeceďte a podávejte k huse v šouletu.
Nejlepší recepty e-mailem
Zanechte nám svůj e-mail a 1x týdně vás upozorníme na to nejnovější a nejlepší z našeho
webu.
Každá správná grilovací párty je neodmyslitelně spojená hlavně s masem a i v této knize ho najdete hojně. Nabízí ale i recepty, které reflektují probíhající změnu životního stylu. Není totiž pochyb o tom, že lidé začínají jíst jídla lehčí a lépe stravitelná. A pestrost a rovnováha v jídle jsou stejně důležité a zábavné jako pestrost a rovnováha v komplexním životě. Zahrada je v létě navíc plná lákavých čerstvých surovin a nabízí spoustu inspirace.
Kuchařka navazuje na předešlé knihy Zdeňka Pohlreicha z posledních let, kdy kuchařské ego hodně ustoupilo potřebám obyčejného člověka a recepty jsou tvořené z běžně dostupných produktů a postupy jsou jednoduché, takže si s nimi poradí úplně každý.