zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Hruškový koláč s ořechovou náplní
Autor: Cat & Cook Hruškový koláč s ořechovou náplní

Hruškový koláč s ořechovou náplní

Hodnoceno: 0x
Hledáte koláčového favorita tohoto podzimu? Vyzkoušejte tento famózní kousek, ořechy v kombinaci se šťavnatou hruškou vás rozhodně budou bavit.
nad 2 hodiny

Použijte formu o průměru 23–26 cm. Pokud nechcete dělat domácí těsto, kupte si hotové křehké těsto v obchodě.

Článek

Francouzský jablečný koláč Foto:

Voňavé a lahodné jablečné koláče, to pravé k odpolednímu mlsání

Variant pro jablečný koláč je nespočet. Můžete ho zkombinovat s jiným ovocem, přidat skořici či jiné koření, ani trochou ořechů nepohrdne. S jablečnými plátky se dají...

reklama

Suroviny

Křehké těsto:

Postup

 1. Příprava těsta: Mouku, cukr a sůl dejte do větší mísy nebo na vál. Na tuto směs nakrájejte na slabší plátky máslo.
 2. Nyní je důležité pracovat pouze špičkami prstů a vytvořit jakousi drobenku. Nemělo by to zabrat déle než 3 minuty.
 3. Do žmolenky přidejte žloutky a ledovou vodu (postupně podle potřeby) a pouze prsty jedné ruky hněťte do nepravidelné koule. Pokud by těsto bylo hodně suché, případně přidejte ještě jednu lžíci vody. Pozor ale, těsto by nemělo lepit.
 4. Frezáž: Nyní je na řade takzvaná fraisage. Jedná se o závěrečné hnětení těsta, kdy dochází k úplnému spojení tuků s moukou.
 5. Těsto položte na lehce pomoučený vál a rozdělte na 5 menších kusů. Hranou dlaně (rozhodně ne celou dlaní, která je moc teplá) sklouzněte po části těsta asi 15 cm směrem od sebe. Těsto se hezky rozmázne po válu a to je přesně to, co chceme.
 6. Až bude celá část uhnětená, stěrkou z něj znovu vytvarujte nepravidelnou kouli a pokračujte tak i s ostatními částmi. Poté je stejným způsobem spojte dohromady, vytvarujte do koule a zabalte do dvou vrstev potravinové fólie.
 7. Takto uhnětené těsto by mělo odpočívat v lednici minimálně 2 hodiny, ale lepší je nechat ho přes noc. Pokud proces potřebujete urychlit, dejte těsto na hodinu do mrazáku.
 8. Válení těsta: Těsto vyndejte z lednice, rozbalte ho a počkejte asi 10 minut. Po této době ho položte na lehce pomoučený vál a začněte válet.
 9. Je potřeba na těsto trochu zatlačit, protože bude stále lehce tuhé. Zároveň je nutné postupovat s jemností a opatrností.
 10. Těsto se správně válí od středu směrem od sebe vždy tak, aby se zastavilo cca 2 cm od kraje. Těstem si vždy jen pootočte a pokračujte stejnými pohyby. Vznikne tak pravidelná, kulatá placka. Kdyby se náhodou těsto při válení přichytávalo k válu, stačí ho podsypat trochou hladké mouky.
 11. Těsto by mělo být slabé asi 3–5 mm a zároveň by plát měl být delší alespoň o 5 cm, než je forma, aby se lépe umisťovalo.
 12. Těsto si podeberte – buď válečkem nebo rukama a přemístěte ho do máslem vymazané formy (použijte koláčovou nebo dortovou formu s odnímatelným dnem). Pouze konečky prstů ho vtlačte do formy, aby na celé ploše těsto těsně přiléhalo ke stěně a dnu.
 13. Okraje by měly mít tloušťku až 8 mm, což znamená, že při vtlačování těsta k okrajům bychom měli prsty druhé ruky zároveň tlačit na okraj směrem dolů, aby těsto nebylo až tolik do výšky, ale přibylo na tloušťce. Pokud těsto přečnívá přes okraj, tupou stranou nože nebo prsty ho odstraňte. Těsto připravené ve formě propíchejte vidličkou s dvoucentimetrovými odstupy a dejte na okamžik do lednice.
 14. Mezitím si připravte náplň. Bílky pokojové teploty šlehejte na nižší stupeň a až začnou bělat, přidejte lžíci cukru a přidejte na otáčkách. Došlehejte směs do vlhkého sněhu a dejte stranou.
 15. Máslo pokojové teploty (mělo by být vyndané z lednice alespoň 2 hodiny) šlehejte 10 minut samotné dokud nenabyde na objemu. Přidejte cukr a šlehejte dalších 10 minut do pěny.
 16. Poté přidejte žloutky – jeden po druhém s menší pauzou. Nakonec přidejte vanilku, krátce zašlehejte a vypněte mixér. Stěrkou lehce vmíchejte ořechovou mouku. Nyní vmíchejte sníh a nalijte na vychlazené těsto.
 17. Hrušky nakrájejte na mandolíně nebo na nářezáku na tenké plátky (cca 3–5 mm). Javorový sirup nalijte do rendlíku a na středním plameni ho přiveďte k varu. Až začne houstnout (asi po 3 minutách), přelijte hrušky a vyčkejte 5 minut. Poté hrušky rozprostřete na náplň a jemně vtlačte.

Hruškový koláč s ořechovou náplní 2 Foto: Hruškový koláč s ořechovou náplní; foto: Cat & Cook

Cat & Cook Foto:

Cat & Cook

Na blogování nejvíce miluji čas strávený v kuchyni, jsem kuchařka a cukrářka každým coulem!

Můj blog klade velký důraz na kvalitu, ráda ve svých receptech popisuji původ tradičních jídel, kuchařských postupů a surovin. Naleznete zde tipy na dobré restaurace, potraviny i kuchyňské náčiní.

V blogování mi pomáhá moje chlupatá Minda – nelekejte se – jedná se o moji perskou kočku, proto název Cat & Cook  :-)

catandcook.cz alias Ivana Jindřichová

reklama