Těsto
- polohrubá mouka 1 a 1/2 šálku
- vejce 1 ks
- rostlinný olej 1 lžíce
- voda (teplá ) 1/3 šálku
- sůl 1/2 lžičky
Náplň
Skupina novokřtěnců, jak se Habánům také říkalo, přišla na jižní Moravu v polovině 16. století. Usadili se také v oblasti dnešních Velkých Bílovic a Čejkovic. Žili v komunitách velmi prostým životem. Zajímavostí je, že velmi dbali na vzdělání, a proto jejich děti trávily většinu času v „internátních školách“ a rodiny navštěvovaly jen čtyři týdny v roce. Přestože žili skromně, víno si neodepřeli. Zpracování vinných hroznů v lahodný mok jim bylo vlastní a své znalosti přinesli právě na Moravu.
Na našem území vybudovali hned několik vinných sklepů. V tom vůbec největším dnes sídlí vinařství Habánské sklepy, které navazuje na více než 400 let staré vinařské umění, jež vězí ve vytrvalosti, pracovitosti i úctě k přírodě a vinné révě. Tato charakteristika se propsala i do vlastností tohoto oblíbeného vína.
Postup přípravy
- V míse promíchejte mouku a sůl. Samostatně v jiné misce pošlehejte olej, vodu a vejce. Následně obě směsi spojte dohromady a míchejte alespoň 5 minut. Poté těsto obraťte na lehce pomoučenou plochu a hněťte, dokud nebude hladké. V případě potřeby přidejte další mouku. Zakryjte utěrkou a nechte 15 minut nebo déle odpočívat.
- Mezitím připravte náplň. Jemně nakrájenou cibuli osmažte na oleji dozlatova. Poté ji smíchejte v misce se zbývajícími ingrediencemi. Pokud bude tvaroh příliš tuhý, promíchejte ho v kuchyňském robotu. Míchejte tak dlouho, dokud se vše krásně nespojí.
- Odpočaté těsto rozdělte na polovinu. Na lehce pomoučeném povrchu ho rozválejte do tvaru obdélníku, ze kterého vyřezejte 16 menších dílů ve tvaru obdélníku. Doprostřed každého vložte pomocí čajové lžičky náplň. Složte 2 hrany k sobě a přitiskněte.
- Připravené pirohy vařte po 8 až 10 kusech ve velkém hrnci s mírně osolenou vodou. Vařte je přibližně 5 minut, dokud nebudou plavat na povrchu. Poté je vytáhněte z vody, vysušte a nechte odpočinout. Pokrm můžete dozdobit smaženou slaninou a cibulkou.