zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Gyoza knedlíčky
Autor: Cat & Cook Gyoza knedlíčky

Gyoza knedlíčky

Hodnoceno: 17x
Fantastická chuťovka, ideální předkrm pro párty v asijském stylu, no zkrátka přesně takové jsou parádní knedlíčky gyoza. Domácí příprava je trochu náročnější, ale výsledek stojí za to!
do 2 hodin
30 ks porcí

TIP: Vyzkoušejte místo vepřového hovězí z krku, krevety nebo si udělejte čistě zeleninové knedlíčky.

reklama

Postup

 1. Domácí těsto: Prosejte mouku se solí do větší misky. Odměřte vařící vodu a za stálého míchání ji tenkým pramínkem lijte do mouky.
 2. Voda se spojí s moukou a ochladí se, tudíž po chvíli můžete začít pracovat rukama s cílem vytvořit nepravidelné koule.
 3. Poté těsto propracujte ještě tak 7–10 minut (můžete použít i robot s nástavcem hák), aby bylo krásně hladké. Misku přikryjte fresh fólií a nechte asi 45 minut odpočívat.
 4. V asijských zemích těsto vždy postupně ukrajují a každé kolečko válí zvlášť, nicméně můžete vyválet těsto válečkem (podsypávejte škrobem) na 2–3 mm a vykrájet kolečka pomocí vykrajovátka/skleničky. Vykrajovátko by mělo mít průměr ideálně 8–9 cm.
 5. Těsto by mělo být opravdu velmi tenké, až průhledné. V Asii používají vždy hodně škrobu, je to pro knedlíčky typické, takže se toho nebojte, hlavní je, aby se vám dobře pracovalo.
 6. Hotová kolečka pokládejte na sebe (díky škrobu se neslepí) a uchovávejte v sáčku, aby neoschla.
 7. Náplň: Čínské zelí nasekejte najemno – můžete použít i sekáček nebo stolní robot s noži. Žampiony otřete suchým hadříkem od nečistot a nakrájejte najemno nebo přihoďte do sekáčku k zelí.
 8. Cibuli nasekejte najemno, česnek prolisujte. Zázvor oloupejte pomocí lžičky – tak to jde nejlépe a nastrouhejte ho najemno. Bílou část jarní cibulky nasekejte najemno, stejně tak jako pažitku.
 9. Do mísy s mletým masem vložte zelí, cibuli, česnek, zázvor, jarní cibulku, pažitku, olej, sójovku a přidejte sůl a čerstvě mletý pepř. Vše řádně smíchejte rukama a jakoby se ze směsi snažte vytlačit vzduch, jako když připravujete sekanou.
 10. Balení: Do mísy se směsí připravte dvě lžičky, malou mističku napusťte vodou, a pokud máte jinou mašlovačku než péřovou (tou to moc dobře nejde), tak si ji k vodě také připravte.
 11. Ze sáčku vytáhněte připravené kolečko a asi 1 cm kolem obvodu ho navlhčete pomocí vody a mašlovačky (nebo prsty). Pomocí lžiček vytvořte jakýsi nok a ten položte doprostřed těsta.
 12. Pomocí nožíku odchlípněte těsto od pracovní desky (je možné, že se vlhkostí trošku přilepí k povrchu) a vezměte knedlíček do ruky. Okraje přehněte přes náplň k sobě a těsto přitlačte, aby vám vznikl požadovaný tvar.
 13. Hotové knedlíčky pokládejte do nějaké rovné nádoby přikryté utěrkou, aby neoschly.
 14. Příprava v pánvi: Pokud doma máte litinovou pánev, určitě použijte tu, protože díky ní dosáhnete křupavější krustičky.
 15. Pánev rozehřejte nasucho na vyšší stupeň. Přidejte lžíci až dvě oleje a položte knedlíčky. Je možné, že olej se bude držet vždy jen na jednom místě na pánvi, a tak každý knedlíček položte vždy do louže oleje a posuňte stranou, abyste si byli jistí, že pod každým knedlíčkem bude trocha oleje a orestuje se.
 16. Zároveň pánev nepřeplňte, zvolte množství tak, aby se navzájem nedotýkaly. Knedlíčky restujte jen z jedné strany do zlatohněda.
 17. Bude to trvat asi 5 minut, záleží na hodně vlivech – na intenzitě ohně, na kvalitě a provedení pánve atd., proto knedlíčky kontrolujte. Chceme, aby se knedlíčky restovaly postupně, ne, aby byly hnědé do minuty, zároveň ale nechceme, aby se knedlíčky začaly dusit a maso pouštělo šťávu.
 18. Až budou zlatohnědé, do knedlíčků v pánvi nalijte cca 60–80 ml horké vody z varné konvice. Okamžitě pánev přikryjte poklicí (nebo druhou pánví, pokud nemáte poklici) a počkejte, dokud se voda neodpaří.
 19. Poznáte to tak, že opět uslyšíte typické prskání tuku a voda už v pánvi nebude. Bude to trvat asi 4–5 minut (je to rychlejší než na páře).
 20. Po této době rychle vyndejte jeden knedlíček a rozkrojte ho. Knedlíčky budou takové průhlednější. Maso by mělo být již zcela hotové, ale pro jistotu to zkontrolujte. Můžete se ujistit i pomocí digitálního vpichového teploměru, pokud ho máte v kuchyňské výbavě. Teplota uvnitř masa by měla mít 75 stupňů.
 21. Omáčka na namáčení: Jako zálivku můžete podávat sójovou omáčku, ke které můžete volitelně přidat lžičku rýžového octa, sezamového nebo chilli oleje nebo třeba nasekanou chilli papričku.
 22. Můžete je zkusit namáčet i do sweet chilli omáčky. Hotové knedlíčky posypte trochou sezamu a zelenou částí jarní cibulky.
Gyoza knedlíčky
Autor: Cat & Cook - Ivana Jindřichová Gyoza knedlíčky

reklama

Cat & Cook 2
Ivana Jindřichová

Druhá kuchařka známé blogerky Cat & Cook volně navazuje na první díl a představuje nové recepty i novou kočku – Miňonku, která v kuchyni Ivany Jindřichové zaujala místo po nemocné Mindě. Barevné fotky s čtyřnohou fešandou, záplava květin a lahodná jídla, které zvládnete podle podrobného popisu uvařit hned napoprvé, zůstávají jako poznávací znamení. Ivana se opět vydala i do světa a kromě oblíbených českých pokrmů si můžete uvařit i klasické recepty mezinárodní kuchyně. Stěžejní linku tvoří roadtrip po Itálii, ale nakouknete i na další kontinenty. 
Kuchařku koupíte pouze přes eshop https://shop.catandcook.cz/