Martin Jiskra

Fermentovaná pšenice dvouzrnka a duhový pstruh zapečený s citronovým máslem

Moje hodnocení
10x

Pšenice dvouzrnka patří spolu s pšenicí jednozrnkou a špaldou mezi původní obilniny, tzv. pluchaté, které jsou výživnější, ale náročnější na pěstování než rozšířená vyšlechtěná pšenice setá. Dvouzrnka obsahuje až o polovinu víc bílkovin než běžná pšenice, vyniká také podílem minerálů a vitaminů a snášenlivostí u jedinců alergických na lepek. Použít ji můžete jako běžnou pšenici nebo celá zrna fermentovat a upravit jako zdravou a chuťově neotřelou přílohu k pstruhovi, který citronové máslo perfektně doplňuje.

4 porce
30 minut

Pšenice

Pstruh

  • máslo 150 g
  • pstruh (filety pstruha duhového s kůží) 4 ks (800 g)
  • citron 2 ks
  • kopr (snítky kopru na ozdobu)

Postup přípravy

  1. Pšenici propláchněte a namočte do vody se solí na 3–5 dní. Vody přilijte tolik, aby sahala 3 cm nad pšenici.
  2. Jakmile pšenice začne fermentovat – zrna změknou, popraskají a začnou klíčit, můžete ji uvařit. Šalotku oloupejte a nakrájejte nadrobno. V pánvi rozehřejte olej, vsypte šalotku, a jakmile začne zlátnout, vsypte pšenici i s vodou, ve které se máčela, a povařte 20 minut doměkka, až pšenice vsákne veškerou tekutinu.
  3. Mezitím připravte rybu. Troubu předehřejte na 175 °C. V pánvi nebo pekáči rozehřejte máslo, vložte do něj rybu kůží dolů a po 30 vteřinách otočte. Zalijte vymačkanou citronovou šťávou a vložte do trouby na 5 minut zapéct.
  4. Filety v citronovém másle podávejte s restovanou pšenicí dvouzrnkou. Ozdobte snítkami kopru.

Hostinec U Jiskrů: Pocta české kuchyni

Martin Jiskra patří mezi první špičkové šéfkuchaře se zkušenostmi ze světa a nebetyčnou kreativitou. Jeho životopis připomíná žebříček nejlepších pražských restaurací. V padesáti letech uvažoval, že by se usadil a splnil si svůj sen o vlastní restauraci. Do oka mu padla zdevastovaná ruina zájezdního hostince z 19. století v Kbelnici, přímo u silnice mezi Strakonicemi a Pískem. Zachoval se z něj dobový výčep i zelený stůl pro štamgasty. „Zájezdní hostinec vždycky býval symbolem cesty, zastavení a pokračování. Já jsem procestoval život s vařečkou v ruce, abych se po těch letech zastavil právě v Hostinci U Jiskrů,“ vyprávěl při otevření rodinného podniku v únoru 2019 Martin Jiskra. Hostům se rozhodl představit eleganci české kuchyně a prvorepublikovou noblesu, lásku k řemeslu a úctu k lokálním surovinám vtiskl i interiéru. Menu sestavuje podle sezony a darů přírody tak, aby je zpracoval bezezbytku. Denní nabídku doplňují promyšlené večerní pokrmy párované s víny.

Hostinec U Jiskrů, Kbelnice 23, www.ujiskru.cz

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

Martin Jiskra


Přečtěte si také

Recepty