zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Jak si vychutnat čaj
Autor: iStock Jak si vychutnat čaj

Poznejte 6 pravidel, jak si vychutnat čaj

Pijeme jej ráno i večer, pro zahřátí i ochlazení, jen tak na chuť nebo pro zdraví, když se chceme uvolnit nebo se naopak potřebujeme na něco soustředit.
klaram , 21.02.2017

reklama

Zkrátka důvodů a příležitostí pro pití čaje je nespočet, a proto je důležité vědět, jak si jej správně připravit a vychutnat, abychom zpříjemnili den sami sobě i lidem kolem sebe.

1. Zvolte správně

Nejprve se rozhodněte, co od čaje vlastně očekáváte. Máte perný den v práci a potřebujete v jeho průběhu dobít energii, abyste vydrželi až do večera? Nejspíše vám pomůže zelený čaj, který zpravidla posiluje koncentraci a duševní výkonnost. Podobné účinky má také čaj černý, který se doporučuje pít zejména ráno. Na večer však tyto druhy čajů raději vynechejte, protože by vám jejich povzbuzující účinky mohly narušit klidný spánek. Místo toho můžete sáhnout po bylinkové variantě – uklidní například meduňka. Co se týče značek, sáhněte raději po těch známých, které jsou zaručeně vyrobeny z kvalitních čajových lístků. Přednost dávejte raději čajům sypaným před těmi v pytlíku.

Jak si vychutnat čaj  Foto:

Jak si vychutnat čaj  Foto:

Hitem poslední doby MatchaTea, zvláštní odrůda zeleného čaje z Japonska, která se vyrovná zhruba 10 šálkům tohoto nápoje. Dostupný je ve formě prášku, který se vyrábí ze speciálně zastiňovaného čajovníku s vysokým obsahem chlorofylu. „Má pozitivní účinky na lidský organismus, zlepšuje náladu, pomáhá jak na hubnutí, tak například proti rakovině,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz a společnosti Čajová květina, s.r.o.

2. Příprava čaje

Je-li to možné, použijte vodu z vodovodu, která má podle odborníků ideální neutrální chuť. Pokud je voda silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Když nemáte jinou možnost, můžete použít také vodu balenou, rozhodně však sáhněte po té neperlivé. Černé čaje můžete zalít vařící vodou, u zelených, bílých a žlutých čajů by pak voda měla mít okolo 80 stupňů Celsia. Vždy se řiďte hlavně návodem na obalu konkrétního čaje.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet třeba MatchaTea, příprava je jiná, protože prášková forma čaje si vyžaduje specifický přístup. Pro tradiční přípravu Matcha se neobejdete bez bambusové lžičky, metličky a čajové misky. Do čajové misky dejte zhruba tři vrchovaté bambusové lžičky čaje MatchaTea a přidejte kapku vody. Bambusovou metličkou vytvořte kašičku. Po chvilce dolejte zbytek připravené vody a šlehejte ve tvaru písmene M, než se čaj plně napění. Voda na přípravu tradičního Matcha by měla mít zhruba 65 až 70 stupňů.

„V případě, že nechcete čaj MatchaTea připravovat tradičním způsobem, můžete jej jednoduše připravit v domácích podmínkách za pomoci šejkru či v láhvi,“ upozorňuje na snazší variantu Petr Patočka. Na přípravu potřebujete zhruba 3 dl vody, porci čaje (ideálně 2 gramy) a řídit se heslem protřepat, nemíchat.

Co (možná) nevíte o čaji

5 zajímavostí, které ještě (možná) nevíte o čaji

3. Louhování (týká se běžných čajů, nikoli Matcha)

Jak si vychutnat čaj  Foto:

Stejně jako u předchozího bodu se u přípravy klasického čaje řiďte především doporučením na obalu, obecně ale platí, že bylinný čaj by se měl louhovat nejdéle, tedy 3 až 6 minut, černé čaje nechte ve vodě 2 až 3 minuty, zelené, žluté a bílé čaje raději nenechávejte louhovat déle než 2 minuty. Výsledkem přehnaně dlouhého louhování je hořká až trpká chuť.

4. Nahřívání konvice

Ti největší milovníci čaje před samotným zalitím ještě konvici a šálky předehřívají. Dělá se to tak, že se jednotlivé kusy nádobí zalijí horkou vodou, čímž dojde také k jejich sterilizaci. Tento zvyk je spíše součástí samotných rituálních čajových obřadů, není však důvod, proč byste si tuto rituální atmosféru nemohli přenést také k vám domů a naladit se tak na pití čaje.

5. Udělejte si příjemné prostředí

Na místě, kde čaj budete pít, si udělejte pořádek. Obklopte se oblíbenými věcmi a pokud máte chuť příjemnou chvíli sdílet, pak také svými blízkými. Udělejte si chvilku času a zapomeňte na všechny své povinnosti.

Jak si vychutnat čaj  Foto:

6. Užívejte

Čaj je geniální záležitost, a proto si zaslouží vaši plnou pozornost. Nechte jej trochu vychladnout (popálený jazyk opravdu není nic příjemného) dejte si první lok a už si jen užívejte…

Zdroj: MatchaTea.cz, foto: iStock

reklama

Související témata: čaj , čajový rituál , matcha tea

reklama

Přečtěte si také