zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vánoce ve světě
Autor: istock.com Vánoce ve světě

Vánoce ve světě: Na Islandu dává 13 Santů sladkosti do bot. Japonci mají k večeři fast food

Různé světové kultury, v nichž jsou Vánoce součástí, mají svůj vlastní způsob oslav. V některých krajích můžete ochutnat pokrmy, které se připravují jen jednou do roka, jinde se jedná o skoro běžný den s chipsy u televize. Pro všechny kultury světa je však jedna věc společná a stejně důležitá - trávit Vánoce spolu s rodinou.
Markéta Princová , 23.12.2021

reklama

Každá rodina v české kotlině dodržuje své tradice, bez kterých by zkrátka Vánoce nebyly Vánocemi. Máma připravuje vánočku, děti koukají v pyžamu na pohádky a táta loví kapra u stánku před obchodním domem. U někoho doma se krájí jablko, u jiných se lije olovo. Takhle vypadají Vánoce, které všichni dobře známe. Ve světě se však setkáme s ledasčím.

Japonci si objednají klidně KFC na štědrovečerní večeři

V Japonsku je slavení Vánoc stále ještě relativně nové. Všeobecně uznávané jsou teprve posledních několik desetiletí a obvykle jsou vnímány jako čas šíření radosti a veselí, nebo dokonce jako romantický den ve dvou, nikoliv jako náboženský svátek. Mnozí si ke štědrovečerní večeři objednávají KFC nebo si místo vaření rezervují místo v restauraci.

Japonci si spíš užívají pohodu ve dvou.
Autor: istock.com Japonci si spíš užívají pohodu ve dvou.

V Polsku se před večeří dělí o oplatek

Poláci začínají štědrovečerní večeři sdílením oplatky. Tenká čtvercová oplatka s obrázkem Ježíše Krista je vyrobená z mouky a vody. Každý u stolu si kousek ulomí a před snědením sdělí své vánoční přání. Je to symbol smíření, lásky, přátelství, míru a především odpuštění.

Ve Švédsku se dívky převlékají za Lucii

Ve Skandinávii je den svaté Lucie zvláštní částí vánočního období, která připomíná jednu z prvních křesťanských mučednic. Součástí oslav jsou průvody se svíčkami, při nichž je nejstarší dívka v každé rodině oblečená jako svatá Lucie do bílých šatů a často má na sobě věnec se svíčkami. Dívky také rodině podávají lucijské buchty a kávu nebo svařené víno.

Dívka převlečená za svatou Lucii
Autor: istock.com Dívka převlečená za svatou Lucii

V Řecku potkáte vedle stromečku i vánoční loď

V mořeplavecké zemi Řecku je zdobení vánočních stromků a lodí oblíbené již po staletí. První řecký vánoční stromek vztyčil vedle velké ozdobené lodi král Otto roku 1833. Rodiny tak tradičně oslavovaly návraty mužů z námořních plaveb. Dnes se ve velkých řeckých městech objevují vedle stromků také osvětlené lodě.

Filipínám nechybí spousta světel

Filipínci berou vánoční období vážně a na Štědrý den pořádají velké večírky. Mnozí se večer účastní mše zvané Misa de Riso a poté hodují a tančí až do ranních hodin. Často se také vše hojně zdobí, přičemž významnou roli zde hraje takzvaný parol, svítící hvězdná lucerna.

Filipínci si potrpí na světlech
Autor: istock.com Filipínci si potrpí na světlech

Na Islandu dávají Santa Clausové dobroty do bot

Nejenže se na Islandu slaví Vánoce třináct dní před těmi našimi, ale děti navíc dostávají dárky od třinácti různých Santa Clausů neboli Yule Lads. Každý z těchto chlapíků má své odlišné vlastnosti a všichni jsou i trochu divocí. Pokud však hodné děti položí své boty na parapet, Yule Lads jim v nich zanechají malé dárky. Pokud se však nechovaly slušně, objeví se v jejich botách i brambory.

Zdroj: goodhousekeeping.com; foto: iStock

reklama

Související témata: Vánoce , Vánoce ve světě , zajímavosti

reklama

Přečtěte si také