Kristina Zábrodská

Věnujte svým nožům láskyplnou péči a ostrým řezem se vám odmění

Koupili jste si nádherný nový nůž (třeba některý ze speciální edice nožů Prima FRESH) a už se těšíte na zcela jiný zážitek z vaření? Aby trval co nejdéle, je třeba o nůž správně pečovat. Prozradíme vám, co váš nový spolubydlící potřebuje, aby vydržel co nejdéle ostrý a krásný.

Speciální edici nožů Prima FRESH jsme připravili ve spolupráci se zkušenými odborníky na broušení a výrobu nožů na míru – s Markem Neumanem a Markem Šmídem z obchodu Dellinger-Nože z Vostra. Ti kolekci sestavili z pěti nejoblíbenějších nožů tak, abyste ukrojili vše, co potřebujete – tenký plátek tuňáka na suši, pořádný steak, měkkou broskev i křupavý croissant.

Ženy často volí kratší, menší nůž, s kterým se však hůře krájí větší kusy. Pokud to myslíte s vařením vážně, pořiďte si pořádný, pevný, ostrý, dlouhý nůž, který vám přípravu pokrmů usnadní. Nejuniverzálnějším nožem je Gyuto s délkou čepele 21 cm, která ukrojí lilek i plátek masa a s trochou zručnosti s ním i vyfiletujete rybu. Poslouží i jako vroubkovaný nůž na pečivo. Robustní nůž Chef má čepel dlouhou 21,5 cm a ukrojí téměř cokoliv. Santoku má čepel dlouhou 16,5–18 cm a poznáte ho podle perforace na čepeli, která vytváří vzduchové kapsičky. Při krájení se tak surovina nelepí na čepel, a proto se tento nůž používá nejčastěji – na maso, zeleninu, bylinky i dezerty. Malý okrajovací nůž (Petit) má čepel dlouhou 15 cm, takže prostor na řezání je relativně malý, proto se hodí na loupání a krájení malých kousků nebo krátkých řezů. Pětku speciální kolekce Prima FRESH doplňuje vykosťovací nůž. „Všechny nože mají sendvičovou full tango konstrukci, která je pevná a robustnější. Čepel z tvrdší legované ocele nerezaví a při správné péči dlouho vydrží,“ popisuje Marek Neuman.

Vhodné místo

Šuplík s noži se jeví jako jasná destinace, kam se nový nůž podívá. To ho však po pár otevření a zavření zásuvky přesune do kategorie „Tupý a nepoužitelný“. S každým pohybem narazí s větší či menší razancí do ostatních nožů či jiných předmětů v blízkosti, čímž se může zlomit, odštípnout, nebo „jen“ otupit. „Nůž patří do šuplíku pouze s krytkou. Ta kopíruje tvar čepele a je tedy pro každý nůž jiná, musí mu přesně sedět,“ vysvětluje Marek Neuman. Levné plastové krytky stojí okolo 100 Kč, dražší dřevěné japonské krytky zvané saya koupíte za 700–800 Kč. Za nejvhodnější způsob uložení nožů považuje Marek Neuman magnetickou lištu. Používá je i v obchodě Nože z Vostra, kterému přezdívá Cukrárna pro chlapy, protože ze všech těch nádherných, originálních a exkluzivních nožů na různá použití, prkének a další nožířské výbavy se vám podlomí kolena. „Nože na magnetické liště dobře drží a také krásně vypadají. Pořiďte si však speciální magnetickou lištu, ať už levnější plastovou, nebo dražší dřevěnou, na kovovou se nože sice také přilepí, ale velmi často se odřou o nerovnosti v kovu či o hrany. Chcete-li nůž použít, opatrně ho odloupněte přes čepel přes tupou hranu, abyste ho neotupili,“ doporučuje Marek Neuman. Kuchyňskou linku ozdobí dřevěné magnetické stojany, na kterých nože drží podobně jako na liště. Postačí je jednou ročně napustit olejem na dřevo.

Pokud v kuchyni tolik místa nemáte nebo jste vášnivější povahy, sáhněte raději po uzavřeném špalku na nože. Kvalitnější kousky mají uvnitř otvorů koňské žíně pro bezpečné uložení nožů. Přesto je do otvorů vkládejte tupou stranou, tak neztupíte čepel při zasouvání a vyjímání nože. A pokud si chcete vzít nůž s sebou na dovolenou či na chalupu, dejte mu krytku, zabalte ho do bublinkové fólie nebo alespoň utěrky, aby se neotupil, neoštípl nebo vás nezranil. Pro více nožů si pořiďte speciální kožený obal.

Šetrné mytí

„Nože nepatří do myčky. Trpí v nich rukojeť i čepel. Dřevěné rukojeti nesvědčí střídání teplot, voda a dlouhé vlhko, do plastových může začít zatékat, což způsobí korozi čepele a odpadnutí rukojeti. Ocelovým čepelím škodí soli obsažené v mycích prostředcích,“ popisuje Marek Neuman. Nůž myjte pouze ručně v teplé vodě s jemným saponátem. A hlavně ihned po použití. Šťávy z ovoce, krev z masa, minerály ze zeleniny na vzduchu zasychají a s ocelí reagují. Čepele z vysokuhlíkové oceli patinují, lidově reznou, ty z legované sice nezreznou hned, ale zbytky potravin se na nůž lepí a po zaschnutí je musíte zbytečně odstraňovat silou nebo v horké vodě. Po umytí nůž hned utřete dosucha a ukliďte – na magnetickou lištu nebo s krytkou do šuplíku.

„Noži nesvědčí vysoké teploty a jejich střídání. Nedávejte ho do lednice ani mrazáku, ale ani jím nepíchejte třeba do brambor, jestli už jsou uvařené, nebo do pečícího se masa. K tomu slouží vidlička. Nakrájené suroviny shrnujte tupou stranou čepele,“ upozorňuje Marek Neuman na další častý nešvar. „A nepoužívejte kuchyňský nůž na zahradě, sáhněte po zahradnickém náčiní, ani jako šroubovák. Zpravidla tím docílíte jen zlomení špičky a zničení nože,“ dodává. Nože jsou zkrátka určené jen na krájení (na prkénku; plech, talíř, pekáč, dortová forma ho akorát ničí), na sekání bylinek existuje kolébka, na sekání kostí sekáček. U nože se prudkým nárazem do tvrdého předmětu mohou vylámat zoubky. Jednou za rok nůž (čepel i dřevěnou rukojeť) natřete technickým olejem. V Nože z Vostra používají kaméliový. Nože tu totiž nejen prodávají, ale také brousí a opravují.

Spolehlivý kamarád

Používání nože jde ruku v ruce s výběrem vhodného prkénka. Ač je to k nevíře, ne všechna jsou pro krájení vhodná. „Tvrdé povrchy, například skleněné, bambusové či z tvrdého plastu, nože ničí – tupí a vylamují v čepeli zoubky. Prkénka z měkkého plastu jsou lepší, ale ostrým nožem z něj vykrajujete mikroplasty, které pak sníte. Nejlepší jsou dřevěná, skládaná ze špalíčků, do kterých nožem zakrajujete,“ popisuje Marek Neuman. Přesně ta mívají řezníci. Japonci vyvinuli speciální prkénko s povrchem z paměťové gumy, která se po každém zakrojení zatáhne do původního tvaru. Stojí ale 3 000–5 000 Kč. Dobré prkénko však prodlouží životnost nože. Stejnou péči jako noži věnujte i jeho věrnému druhovi – prkénko po každém použití otřete a omyjte octem. „Zničí 99 % mikroorganismů, je jedlý a dřevu nijak neškodí. Prkénko vydrbejte, omyjte a posolte. Sůl vytáhne ze dřeva přebytečnou vlhkost. Pak ho otřete a nechte zcela oschnout,“ doporučuje Marek Neuman. A nezapomeňte, že prkénko musí být vždy větší než nůž, aby poskytovalo dostatek místa pohybu nože i surovinám.

Více na www.dellinger.cz

Při nákupu nezapomeňte využít slevový kupon, který naleznete na https://primanakupy.iprima.cz/

Autor článku

Kristina Zábrodská

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty