Každý rok ve stejnou dobu... Užijte si kouzlo svatomartinského vína!

Svatomartinská vína budeme moci otevřít už zítra, ve středu 11. listopadu v 11 hodin. Obliba těchto mladých vín, která jsou zároveň první ochutnávkou nové úrody, každý rok stoupá. Víte, jak si svatomartinská vína nejlépe užít?

Z vinice až na váš stůl

11. listopad není pouze svátkem všech nositelů jména Martin, je také svátečním dnem pro milovníky vína. Než se však lahev Svatomartinského dostane na váš stůl, předchází tomu tvrdá dřina na vinici a ve sklepě. První pupeny jako základ budoucích bobulí se objevují na rostlinách vinné révy už v polovině dubna. Od té doby se vinaři dennodenně starají o vinohrady a bedlivě hlídají počasí, které má obrovský vliv na kvalitu a charakter vín.

Hlavní sezonou vinařského roku je sklizeň, která připadá obvykle na září a říjen. O vyzrálé hrozny vinaři i v tomto čase bojují se škůdci, hlavně se špačky, a potýkají se s nástrahami počasí. Pokud je například při sklizni vysoká vlhkost, může hrozny napadnout plíseň a poničit celou úrodu. Říká se, že víno se dělá na vinici, ale i následná práce ve sklepě je důležitá a náročná až do zrodu mladého vína. Od sklizně hroznů ke stáčení mladého vína do lahví uplyne přibližně 60 dní.

Ukazatel kvality úrody

Ochutnávka mladého vína je nejen svátkem pro vinaře a spotřebitele, ale také ukazatelem, jak kvalitní bude celý ročník. „Letošní úroda je mírně bohatší než dlouhodobý průměr, hroznů je dostatek. Bobule obsahují vyšší poměr kyselin, což je dobrá zpráva pro každého, kdo má rád suchá bílá moravská vína a sekty. U červených vín si musíme počkat na pozdější hodnocení,“ komentuje letošní ročník vinohradnický manažer skupiny BOHEMIA SEKT Josef Svoboda. Dalších vín z letošní sklizně se dočkáme na jaře příštího roku.

Praktické rady ke skladování a servírování

Svatomartinská vína jsou svěží a ovocitá a hodí se k mnoha různým pokrmům na každodenní pití i jako aperitiv. V letošním roce si nejspíš budeme muset odpustit oblíbené oslavy. Naštěstí jsou svatomartinská vína k dostání běžně v obchodech, a proto budou ideálním společníkem rodinného oběda nebo domácí sešlosti.

Skladována by měla být v přítmí a při teplotě do 18 °C. Bílá a růžová vína je vhodné podávat při teplotě 9–10 °C, červená v rozmezí 10–12 °C. Svatomartinská vína nejsou určena k archivaci

„Spojení se svátkem svatého Martina má svůj význam. Mladá vína otevřená v tento den už stihla získat svůj charakter, zároveň si zachovávají mladost a svěžest. Měla by být vypita ideálně do konce roku, ale nejpozději do Velikonoc, kdy se začnou jejich typické vlastnosti vytrácet. V této době už raději ochutnávejte pozdní sběry z nové sklizně,“ říká Josef Svoboda.

Svatomartinská vína s husičkou nebo jen tak

V posledních letech se ochutnávka svatomartinských vín stala vítanou tradicí a rituálem – privilegium ochutnat první víno aktuálního ročníku vyhledává čím dál víc lidí. Vychutnat si je můžete jen tak nebo v páru s různými pokrmy.

Na výběr je bílé, růžové i červené víno. Bílé odrůdy se krásně snoubí se sladkovodními rybami z našich vod, jako je pstruh či candát. V ústech budou výborně ladit s těstovinami, například se špagetami carbonara nebo s pizzou se smetanovým základem či jemně slazenými dezerty. Bílá mladá vína lze kombinovat také s polévkami, například hráškovou, a jemnými paštikami, na svátek Martina třeba s husí paštikou.

Růžová vína se hodí k ovocným i smetanovým dezertům s typickou podzimní příchutí, jako je hruškový závin, švestkový nebo jablkový koláč. Stejně tak chutnají skvěle spolu se svatomartinskými rohlíčky. Pokud nemáte chuť na větší jídlo, k rosé podávejte sýrové krekry či máslové nebo skořicové sušenky.

Červená svatomartinská vína s vyšším obsahem tříslovin vyniknou v kombinaci se zvěřinovými specialitami či husou, která byla tradičně posledním velkým pokrmem před postním časem adventu. Lahodit budou také při podávání s brie nebo camembertem a vyzrálou šunkou. Vyzkoušet můžete kombinaci červeného vína se sushi, která bude zajímavým zážitkem pro fanoušky exotické kuchyně.

10× o svatomartinských vínech

  • První vína daného ročníku, svatomartinská vína, byla vyrobena přibližně za 60 dní od sklizně.
  • Jedinečná chuť i aroma mladých vín uchvátila i další evropské země. Francouzskou obdobou jsou vyhlášená Beaujolais Nouveau, která se smí otevřít třetí čtvrtek v listopadu. U slovenských sousedů si 25. listopadu můžete vychutnat vína Svätokatarinská.
  • Ze svatomartinských vín lze s trochou nadsázky i věštit. Z jejich chuti lze odvodit, jaká bude kvalita celého ročníku.
  • Aby se mladá vína mohla stát víny svatomartinskými, musí projít schvalováním odbornou komisí.
  • V Česku se smí svatomartinské víno vyrábět pouze z odrůd, které dozrávají časně. Jedná se o odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Z těchto odrůd mohou výrobci také vyrábět cuvée, tedy směs více odrůd.
  • Aby mohlo být víno označeno logem Martina na bílém koni, musí použité hrozny pocházet výhradně z Česka.
  • Ochranná známka „Svatomartinské víno“ se oficiálně používá od roku 2005, tradice mladých vín však sahá až do 18. století. V těch dobách končila začátkem listopadu většině poddaných služba u sedláků a dojednávala se práce pro příští rok. K tomu patřil přípitek mladým vínem z aktuální úrody. Zvyk slavnostního otevření vín na svátek sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin byl tak na světě.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty