Dokonalá dovolená nejen pro vinaře: Objevte zadarmo 77 divů Znojma

Pokud přemýšlíte, kam letos vyrazit na dovolenou, aby to bylo bezpečné, dostupné a zároveň zábavné a zajímavé, Znojmo vás příjemně překvapí.

Středověké město s působivými pozůstatky původního hradiště, odkud se na Moravě šířilo křesťanství, s románskou rotundou Panny Marie a sv. Kateřiny, gotickými kostely a radniční věží, spletitým podzemím pod gotickými a renesančními domy a barokním Louckým klášterem dýchá úctyhodnou historií a zároveň lehkostí radosti ze života, kterou podporuje dobré moravské jídlo a hlavně místní víno.

Lehké a minerální víno

Svahy v okolí Dyje mají dostatek slunce a zároveň minerální podloží, které tak svědčí Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému a Sauvignonu. Tyto tři bílé odrůdy typické pro znojemskou oblast jsou základem prvního apelačního systému vín v České republice VOC Znojmo. Vznikl v roce 2009 a označuje vína originální certifikace, každoročně pečlivě vybraná vína s regionálně typickým chuťovým profilem. Podle známky VOC Znojmo poznáte místní kvalitní vína z dvaceti vinařství. Ochutnat je můžete ve Vlkově věži v ulici Kollárova. Ale i další místní odrůdy jako Rulandské bílé, šedé a modré, Müller Thurgau a Pálava stojí za pozornost.

Památky za odměnu po dobrém jídle

Spojení jídla, pití, kultury a zážitků podporuje program města Znojmo Zadax. Za útratu v zapojeném podniku dostanete volné vstupenky na některou z místních pamětihodností. V restauraci, kavárně, bistru, hospodě či vinárně je nejnižší útrata 150 Kč na osobu, u ubytovatelů 1000 Kč a u ostatních služeb jako je půjčovna lodí nebo cyklobus 200 Kč. Do zapojených památek pak můžete jít do pěti dnů zadarmo. Akce trvá do 30. září, ale získané poukazy můžete uplatnit až do 4. října. Do projektu se zapojilo 140 provozovatelů, takže své divy Znojma si najde každý.

Tři dny nestačí

Pokud jste ve Znojmě poprvé, doporučujeme navštívit Hradební opevnění z roku 1226, znojemské podzemí (v nabídce jsou i adrenalinové trasy!), radniční věž s vyhlídkou na město i okolí, Znojemský hrad (každé pondělí s programem pro děti), Děkanský chrám sv. Mikuláše, Premonstrátský klášter v Louce s jeho letní scénou Městského divadla Znojmo, večerní prohlídku města s ponocným (pondělí, středa, pátek od 21 hodin) a některou z akcí Znojemského kulturního léta.

Akce, které stojí za pozornost

21. 7. – Táborák na Káře s koncertem Štěpána Hebíka a opékáním špekáčků 6. 8. – Slavnosti znojemských okurek s kuchařskou show Romana Pauluse a ochutnávkou jeho nového bistra 7. 8. – Pivní slavnosti s koncerty v areálu Znojemského městského pivovaru 17.–22. 8. – Divadelní festival v ulicích, po celé léto se hraje divadlo v úterý v hradebním příkopu u Střelniční věže

Všechny akce najdete na www.znojemskabeseda.cz, interaktivní mapu 77 divů města najdete v tomto odkazu.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty