6 častých zdravotních problémů má medové řešení!

Snad každého v životě někdy přepadly zdravotní problémy. Při jejich řešení není vždy nejlepším nápadem sahat hned po pilulkách z lékárny. U některých nemocí působí jako osvědčený všelék i přírodní tekuté zlato – včelí med. Ten je prověřeným pomocníkem jak v rámci prevence, tak i při samotné léčbě.

„Med obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, vápníku, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávicího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocněním dýchacích cest a horečnatým onemocněním,“ vysvětluje Milan Špaček, medový sommelier ze společnosti Medokomerc.

Kašel

Pokud vás přepadne zničehonic záchvat kašle, nejrychlejším řešením je doplnění tekutin, které kašel potlačí. Nejefektivnější jsou teplé nápoje, z nichž nejlepší je klasický čaj s citronem a medem. Čaj má přirozeně zklidňující účinek, citron má vysoký obsah vitamínu C a med napomáhá při léčbě zánětu. U medu nemusíte čekat, až čaj úplně vychladne, krátkodobě snese i vyšší teploty. Jakmile se dá čaj usrkávat, můžete přidat med i citron. Kromě čaje má léčivé účinky i teplé mléko s medem, které působí i na nemocné průdušky jako balzám.

Hojení ran

Med pomáhá i při hojení a regeneraci ran, jako jsou odřeniny, škrábance či drobné řezné ranky, přičemž někdy působí rychleji než některé přípravky z lékárny. Jelikož je antiseptický a antimikrobiální, zmírňuje otoky, stimuluje tvorbu nových tkání, ničí bakterie, odumřelé buňky přímo v ráně a zabraňuje infekci. Léčivý medový zábal připravíme jednoduše tak, že na ránu naneseme vrstvu medu, aby byla celá přikrytá. Zakryjeme gázou a obvážeme obvazem. Doporučujeme nanést pastovaný med, který díky své hustší konzistenci nestéká. Medový zábal stačí vyměnit jednou za den s tím, že med z rány nijak neodstraňujeme. Postup opakujeme každý den až do úplného zahojení.

Popáleniny

V případě menších popálenin, např. doma při vaření, vám rychlou pomoc poskytne právě med. Je to podobné jako u ran výše. Klinické studie dokazují, že popáleniny, které byly přímo ošetřeny medem, se léčí rychleji než u pacientů, kteří měli ránu jen obvázanou. Při ošetření popáleniny postupujte tak, že nejprve zasažené místo ochlaďte pod studenou vodou a následně osušte. Doporučený čas chlazení je minimálně 10 minut i navzdory tomu, že to může být bolestivé. Po ochlazení aplikujte med na popáleninu a pokožku v jejím okolí. Přikryjte igelitovou fólií a dobře upevněte obvazem. Na začátku převazujte dvakrát denně, později postačí jednou.

Lupy

U lupů se jedná o velmi časté chronické onemocnění pokožky hlavy, které je způsobeno houbou Malassezia. Ta žije na pokožce hlavy a živí se olejem z vlasových folikul. Stres, citlivost na některé vlasové produkty či hormonální změny podporují přemnožení této houby. Ta pak způsobí, že vlasová pokožka produkuje větší množství kožních buněk, které rychle odumírají a vypadají jako bílé vločky – lupy. I zde existuje přírodní způsob, jak se jich zbavit – pomůže kokosový olej a samozřejmě med. Přírodní směs plná živin, která odstraní lupy a podpoří zdravý vzhled vašich vlasů. Med v této směsi působí antibakteriálně, zatímco kokosový olej vlasy a vlasové kořínky dokonale zhydratuje. Smíchejte je ve stejném poměru, naneste na vlasy, nechte chvilku působit a následně opláchněte.

Nespavost

Zdravý spánek je nesmírně důležitý pro každého z nás. Má vliv na naši produktivitu, pocit štěstí a zdravý chod celého organismu. Poruchy spánku jsou většinou způsobeny nezdravým životním stylem a stresem. Skvělou přírodní medicínou pro zlepšení kvality spánku je med a meduňka. Sáhněte proto po čaji z meduňky lékařské, který oslaďte medem. Tím zkombinujete dva nejúčinnější bojovníky proti nespavosti najednou. Druhou možností je klasika v podobě šálku teplého mléka s medem. Mléko je navíc zdrojem tryptofanu, který se v těle mění na serotonin a ten příznivě ovlivňuje kvalitu spánku.

PRIMA TIP: K teplým nápojům si můžete dát hrst mandlí, které kromě tryptofanu obsahují i hořčík, a společně tak potlačují nespavost.

Bolest zubů

Snad jeden z nejnepříjemnějších a nejhorších druhů bolesti, jaká může být. Ptáte se, jak se zbavit bolesti zubů ještě před tím, než sáhnete po lécích nebo je nemáte k dispozici? Zklidněte bolest sypaným mátovým čajem, který má schopnost zub znecitlivět. Stačí jen zalít horkou vodou lžičku sušených mátových listů a nechat louhovat 20 minut. Druhou účinnou domácí medicínou je pasta z 5 lžic medu a 1 lžíce skořice. Aplikujte na bolavý zub 3krát denně. Med ve spojení se skořicí odstraní nejen bolest, ale i případný zápach z úst.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty