Milujte burčák a víno? Udělejte si za nimi výlety začátkem podzimu. Poradíme kam!

Podzim, to je doba užívání úrody a nového vína. Těšíme se na burčáky, mladé svatomartinské, ale i na posedávání na vinicích, kde všechno má svůj čas… Kam se letos vypravit?

Takový podzimní výlet není vůbec k zahození, zvlášť když se babí léto vyvede. A když na konci cesty čeká ještě degustace vín, je to velká podzimní paráda.

Pokud se třesete na burčák, už pomalu ale jistě šumí a perlí pro vaše blaho na patru. V září si ho můžete do sytosti užít na všemožných akcích a ochutnávkách. Bývají to veselé chvilky, nic komorního, spíš pořádné lidové zábavy. A po naší malé, ale krásné zemi je jich nepočítaně.

Burčák nekupujte kolem cest a silnic, ale raději se rozjeďte někam, kde burčáku rozumějí. Že je burčák kvalitní, prozradí barva, která je sytá a zakalená, ale také samozřejmě chuť. Může být sladší i kyselejší, to podle stadia kvašení, ale rozhodně by v něm neměla být žádná chuť jablek! Dobrý burčák by měl být cítit po vinné odrůdě, ze které je vyroben. Nejčastěji jde o Muškát moravský, Irsai Oliver nebo Veltlínské červené rané.

Rozhodně ho nepijte jako džus, to by nedopadlo dobře a nezapomeňte na solidní základ z jídla. Kam vyrazit za burčákem?

Mělnické vinobraní

Mělnické vinobraní je proslulá záležitost. Na tři dny se půvabné historické centrum Mělníka nad soutokem Vltavy a Labe promění v zábavní zónu, kde to sice chvílemi připomíná lunapark, ale když se dostanete až na historické náměstí a blíže k zámku, už to začne být i o víně, respektive o burčáku. Nesmí tu chybět tradiční mělnická Ludmila, ale zastoupeny jsou tu i moravské sklepy a burčáku si tu opravdu užijete. Letos bude Mělnické vinobraní probíhat ve dnech 20.–22. 9.

Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní je opravdu velkolepá akce, která láká návštěvníky na šest hudebních scén, bohatý program a samozřejmě hektolitry burčáku a vína. Tady se nic neponechává náhodě, připraveno je stanové městečko, free wifi, aplikace do chytrých telefonů nebo třídenní permanentka za 600 Kč. Nutno říci, že si za ty peníze přijdete na své. Kromě lidové zábavy v ulicích města Mikulova se tu víno prezentuje i velice seriózně, a to v rámci Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti, která se bude konat v reprezentativních prostorách sálu Mikulovského zámku.

K Pálavskému vinobraní patří nejen účast velkých hvězd tuzemské hudební scény, ale především pořádná porce folkloru. Autentický zážitek dodají skvělé cimbálovky a skvělé produkty místních vinic a sklepů. Akce se tradičně koná druhý zářijový víkend.

Burčákové slavnosti Hustopeče

Za burčákem se můžete vypravit i do Hustopečí, kde se kromě samotného popíjení burčáku můžete věnovat i středověkým radovánkám. Organizátoři pro návštěvníky připravili historický průvod, rytířská klání i potulné kejklíře, chybět nebudou ani otevřené sklepy a mázhausy nebo ohňová show. Pokud vás chuť na burčák nepřejde ještě v říjnu, vyblokujte si víkend 3.–5. 10. a zajeďte si do Hustopečí.

Krumlovské Burčákobraní

V tomto případě nezamíříte na jih Čech, ale na Moravu, půjde o půvabný Moravský Krumlov, kde se 21. 9. koná Burčákobraní v působivých kulisách zámeckého nádvoří. Oproti bombastické Pálavě zde najdete více klidu a komornější prostředí, i když o dobrý burčák z místních sklepů rozhodně nepřijdete. Řízené degustace vín doprovodí gurmánské speciality a doprovodný program.

Vinobraní na Pražském hradě

Pokud se vám chce spojit návštěvu stověžaté matičky s ochutnávkou burčáku, neohrnujte nos a přijďte okoštovat přímo na Pražský hrad. Konat se bude 14. a 15. září v kouzelném prostředí Královské zahrady a půjde už o 14. ročník! Těšit se můžete na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, moravský burčák, degustaci vín a prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin.

Vězte, že Svatováclavská vinice je jedna z nejstarších vinic v Čechách a je spojena s vyprávěním o svatém Václavu, který zde podle legendy osobně sázel révu a sklízel hrozny pro výrobu mešního vína.

Autor: Kamila Ulčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty