Černý česnek je v kuchyni nenahraditelný. Údajně dělá zázraky s mužskou pýchou

Hladká měkká struktura a jemně sladká chuť stroužků černého česneku dochucují asijské pokrmy po staletí. Hodí se do slaných i sladkých jídel a navíc je lze snadno vyrobit z klasického bílého česneku. Ten černý má spoustu skvělých výhod.

Ačkoliv byste to možná podle barvy netipovali, černý česnek je klasický bílý česnek, akorát speciálně upravený. Vzniká takzvanou Maillardovou reakcí, která se podobá procesu několikatýdenní karamelizace. Česnek zraje při vlhku a teplotách kolem 60–90 °C. Teplo procesem vytváří změny v aminokyselinách a cukrech, které dávají černému česneku bohatou, kyselomelasovou chuť a černou barvu.

V Koreji byl černý česnek vyvinut jako zdravotní produkt a stále je tak vnímán. Někdy se přidává do energetických nápojů. V Thajsku se tvrdí, že zvyšuje dlouhověkost. V Kambodži zase černý česnek pomáhá v boji proti chřipce a zlepšuje imunitu. Dokonce prý dokáže prodloužit délku pánského přirození. Nejlépe černý česnek údajně funguje, pokud se konzumuje ráno po probuzení.

Chuť černého česneku

Černý česnek má jemnou příchuť tamarindu nebo balzamikového octa. Jeho sladkost připomíná bohatou melasu s tóny sójové omáčky.

Stroužky černého česneku jsou mnohem měkčí a lepivější než u čerstvého česneku. Stroužek během procesu zrání mírně seschne, což má za následek lehce žvýkavou, ale jemnou texturu. Dá se proto dobře namlít či rozdrtit.

Využití černého česneku

Stroužky černého česneku lze snadno nasekat nebo rozdrtit. Jsou tak ideální do polévek, dušeného masa, zeleniny, ale i těstovin. Perfektně dochutí marinády, dipy a dresinky. Běžně ho používají kuchaři v korejských, čínských, japonských a thajských restauracích.

Skvěle vynikne v zálivce na salát. Černý česnek lze také použít na různé marinády, kterými můžete dochutit maso i zeleninu, nasekaný lze přidat do mletého masa nebo jím ochutit paštiku. Stejně dobře se hodí ke smaženým a dušeným jídlům. Vynikne i v omáčkách.

Zmrzlina z černého česneku?

Někteří dobrodružní kuchaři používají tento speciální česnek k výrobě zmrzliny. Aniž by se mohlo na první pohled zdát, dobře doplňuje chuť vanilky a medu. Často se přidává i do čokoládových zmrzlin. Do oblíbených dezertů tak přináší lehkou pikantnost.

Výroba černého česneku

Proces výroby černého česneku není obtížný, ale vyžaduje týdny pomalého pečení, tedy není zcela praktické se pouštět do výroby často. Tajemství spočívá v použití pomalého hrnce nebo rýžovaru, které lze nastavit na 60 °C. Oba přístroje umí držet konstantní teplotu a nejsou energeticky náročné.

  1. Pro tento recept na černý česnek použijte celé palice česneku, ale odstraňte vnější vrstvu papírové slupky, abyste je zbavili nečistot.
  2. Odřízněte všechny kořeny vyrůstající ze spodní části palice.
  3. Zabalte každou česnekovou palici do hliníkové fólie. Aby Maillardova reakce fungovala, nesmíte nechat unikat vlhkost. Obalení tak zachycuje přirozenou vlhkost česneku.
  4. Vložte česnek do pomalého hrnce nebo rýžovaru nastaveného na 60 °C. Hrnec přikryjte pokličkou a zapněte.
  5. Česnek nechte vařit minimálně tři týdny. Touto dobou dosáhne správné barvy, chuti a textury.
  6. Po třech týdnech vyjměte jeden česnek a vyzkoušejte jej, abyste zkontrolovali barvu a chuť. Pokud je podle vašich představ, proces je u konce. Pokud česnek vyžaduje více času, vařte jej další týden.
  7. Černý česnek skladujte stejně jako běžný česnek. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží několik týdnů nebo ho můžete zmrazit až na jeden rok.

Zdroj: masterclass.com, simplyrecipes.com; foto: iStock.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty