Pohádková léčivka, ale také příjemný společník do kuchyně. Ačkoli je zelený, nemusí putovat rovnou do salátu.
Přivítejte v kuchyni jitrocel kopinatý
Jitrocel se vyskytuje několika druzích, avšak tři jsou nejznámější. Jitrocel kopinatý, jehož listy vypadají jako hroty kopí, nejspíš každý pozná. Jitrocel prostřední má listy oválnější a s jemnými chloupky. A konečně jitrocel větší. To je ten, který roste na chodnících a proti ošlapu je vyztužen tlustými a odolnými „gumičkami“. Do kuchyně se hodí právě jen ten první, zvaný kopinatý. Další dva jmenované neuškodí, jen jsou podstatně méně chutné.
Kdy a kam na něj
Jitrocel kopinatý je bylina známá všem bylinkářům. Jeho listy se pro tyto účely sbírají většinou až v létě. Milovníci jedlého kvítí mají svůj čas nyní. Pokud si ovšem chcete na křehkém lupení pochutnat, je dobré trhat jej ještě před kvetením. Platí pro něj to samé, co pro všechny ostatní byliny, jejichž listy se dají jíst. Jsou vynikající do chvíle, než rostlina vykvete. Jitrocel je bylina velmi odolná, roste prakticky všude, nejraději má obyčejné louky – tedy ani suché ani podmáčené. Jeho velkým nepřítelem jsou sekačky.
I květy jsou k jídlu
Výhonky, respektive mladá květenství, jitrocele patří do velké rodiny poupátek, která jsou také dobrá k jídlu. Můžete s nimi experimentovat nejrůznějším způsobem i v teplé kuchyni. Poupátka se dají nakládat na kyselo nebo na způsob kaparů. Velmi mladé výhonky mohou sloužit jako ozdoba na teplé kuchyně jako například pečení nebo jídel z vařených brambor.
Jak s listy
Do kuchyně si pusťte jen ty nejlepší listy. Protože jitrocel je hojná bylina, nemusíte se při jeho sběru nijak zvlášť omezovat. Vybírejte si mladé lístky z prostředka růžice. První použití, které se nabízí, je jako přídavek salátů. Pro takové použití je dobré listy nakrájet napříč, na jemné proužky. Dobře ladí s rajčaty, jarními ředkvičkami, na kostičky nakrájenými okurkami. Díky své poměrně odolné struktuře je jitrocel také vynikajícím doplňkem do sendvičů všeho druhu. A konečně jsou z něj vynikající lupínky smažené v těstíčku.
Autor: Jana Vlková; www.kytkykjidlu.blogspot.cz