návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Zabijačkový průvodce: jaké dobroty vás čekají a co se v nich skrývá?

Zabijačkový průvodce
Autor: iStock Zabijačkový průvodce
Pokud nejste vegetariáni a maso vám šmakuje, pak nesmíte alespoň jednou za život vynechat pravou domácí zabijačku. Tradice se tu mísí s požitky a dobrotami. Víte ale, co vás na zabijačce čeká?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pravda, samotný název zmíněné akce “zabijačka” není úplně do tohoto století, ale pokud se odprostíme od zbytečné korektnosti a přiznáme si, že vepřové je prostě skvělé maso, máme tu báječný a tradiční gastrozážitek.

Zabijačkový průvodce  Foto:

Naši předci zabíjeli čuníka v chladném období, tedy od prosince do března, kdy se maso nemělo šanci kazit. A nebuďme pokrytečtí, vždyť i v současnosti se v českých a moravských domácnostech odehraje až 350 000 domácích zabijaček!

Zabijačka, jako společenská událost, byla v podstatě setkáním celé rodiny, příbuzných a sousedů. Každý měl nějaký úkol a zodpovědnost. Muselo se nachystat nádobí, hrnce a nabroušené nože. Tetičky napekly housky a neslazené buchty. Namlelo se koření, oloupala zelenina a navařily kroupy na jelita. Začínalo se již za rozbřesku, kdy přicházel řezník. Po porážce prasete následovalo vykrvení, očištění, porcování masa a zpracování vnitřností. Tradičně se pak zužitkovalo celé prase, aby nic nepřišlo na zmar. Krásně vyobrazené je zachytil na svých malbách i Josef Lada.

Tradici tohoto kalibru tudíž není možné jen tak snadno vymýtit a vegetariánská lobby má v tomto případě zřejmě ještě hodně dlouho cestu.

Pokud se tedy vydáte jako hosté na pravou domácí zabijačku, čeká vás silný zážitek. Ano, poněkud naturalistický, pokud přihlédneme k porážce prasete a následnému zpracování masa, ale o to opravdovější.

Na domácí zabijačce se hodně pracuje, popíjí, povídá, vaří a jí. A jaké dobroty vás tam vlastně čekají?

Jelítko

Jelita jsou ta tmavá, jitrnice světlé. Toť základní rozlišení. Ale rozdíl a to výrazný je i v chuti. Jelítka se vyrábějí především z méně hodnotného masa, jako jsou hlavy, bůček, plíce nebo játra. Všechno maso se pořádně semele, pak se přidá krev a kroupy nebo žemle. Právě díky krvi jsou jelita tmavá. Dále se jelítka pořádně okoření cibulkou, česnekem, solí, kmínem a majoránkou a dají se vařit. Jsou skvělá opečená na sádle, jíte je jen tak s chlebem nebo se zelím a bramborem.

Zabijačkový průvodce  Foto:

Jitrnice

Bez jitrnice by to nebyla žádná zabijačka! Je to tradiční zabijačkový produkt a podobně jako jelítka se i jitrnice dělají z “horšího” masa, které se pomele. Nejčastěji jde o maso z hlavy, jater, ale ocitnout se v nich může i kůže či slezina. Jemnost a světlou barvu jim dodá namočené a vyždímané bílé pečivo a samozřejmě nesmí chybět tradiční zabijačkové koření. Vše se plní do perfektně vyčištěných střívek.

Prejt

Prejt je v podstatě náplň výše zmíněných jitrniček a jelit, ale dá se jíst i samostatně, nejlépe krásně opečený na pánvi nebo v pekáči. Do prejtu přijde vše, co není kvalitní a hlavně dostatek bílého pečiva. Prejt může pak zůstat bílý nebo se ještě dochutí krví.

Prdelačka

Název jako zvon! Prdelačka je jedna z nejtypičtějších zabijačkových pochoutek a jde o hustou a výživnou polévku. V podstatě je to vývar, kde se vařily jitrnice, jelita a ovar a stejně jako jelita a jitrnice může být světlá nebo tmavá. Tahle ovarová polévka má sílu i díky notné dávce česneku, koření a krup, kterými se zahušťuje. Sama o sobě vydá za pořádné jídlo, ale nechte si ještě místo, jedeme dál!

Škvarky

Zabijačkové škvarky, to je mana sama o sobě. Tučná kůže z prasete plná sádla nepřijde na zmar, sádlo se nařeže na kostky a pak se škvaří ve velkých hrncích. Sádlo se škvarky je potřeba pořád míchat, protože stačí chvilička, aby se připálilo. Někde se při škvaření používá i přidání mléka. Po uškvaření se sádlo slije a škvarky se podávají osolené a okmínované s čerstvým chlebem.

Zabijačkový průvodce  Foto:

Ovar

Ovar se dělá tučného masa jako je koleno, hlava, krkovice nebo třeba plecko. Tohle maso se opravdu pouze vaří v osolené vodě a tradičně se jí už během zabijačky. Nejlepší je, když je měkké jako dort a k němu se nastrouhá pořádně silný křen.

Zabijačkový guláš

Bez toho by nebyla zabijačka! Je samozřejmě vepřový, dělaný ze silného masového vývaru, plný masa a koření. Často se k jeho přípravě používá krkovice. Ochucuje ho sám řezník, který zabijačku řídí a nabídnou vám ho pravděpodobně na talíři s čerstvým chlebem.

 

Tlačenka

Na tlačence hodně záleží, protože když se udělá libová a plná dobrých kousků masa, je to hotové “nebe v hubě”. Vyrábí se z vepřové hlavy a jazyka, dále z kolene, jater a silného vývaru. Maso se nakrájí na malé kostičky a spolu s vývarem se plní do umělých střev a pozvolna se vaří. Tlačenka se koření, podobně jako ostatní zabijačková jídla, hlavně majoránkou, pepřem, solí, novým kořením a česnekem.

Zabijačkový průvodce  Foto: Zabijačkový průvodce - tlačenka , Foto: iStock

Autor: Kamila Ulčová

Související témata: vepřové maso , zabíjačka , tlačenka , české tradice , jitrnice a jelítka
Reklama