zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Těstoviny s omáčkou z gorgonzoly
Autor: iStock Těstoviny s omáčkou z gorgonzoly

Uspokojivé jídlo do zimních dnů: Připravte si báječné těstoviny s omáčkou z gorgonzoly s ořechy

Gorgonzola je výborný italský sýr s výraznou chutí, který se skvěle hodí k přípravě lahodné smetanové omáčky na těstoviny. A právě zima přeje těmto těžším pokrmům, které jsou jako dělané po lyžování. Vyzkoušejte a uvidíte, že si pochutnáte :)
klaram , 10.03.2017

reklama

NA 4 PORCE / PŘÍPRAVA: DO 30 MINUT

Těstoviny s omáčkou z gorgonzoly  Foto:

Ingredience:

• 200 g gorgonzoly

• 1 malá cibule

• 2 stroužky česneku

• 1 lžíce másla

• 300 ml smetany

• 500 g těstovin (spaghetti, tagliatelle nebo penne)

• sůl a čerstvě namletý pepř

• 1 hrst vlašských oechů

• 2 lžíce nasekané sladkolisté petržele

Postup:

1. Gorgonzolu vybalte z papíru a nakrájejte ji na kostičky. Oloupejte cibuli a česnek a nakrájejte je najemno.

2. Rozpusťte máslo. Cibuli a česnek na něm nechte zpěnit. Stáhněte oheň na minimum. Do hrnce přidejte 3/4 sýra a smetanu a omáčku zahřívejte a míchejte tak dlouho, dokud se sýr nerozpustí a omáčka nezhoustne.

3. Zároveň dejte vařit ve velkém hrnci 4–5 litrů vody s 1 lžící soli a v ní uvařte těstoviny podle návodu na obalu tak, aby zůstaly al dente (na skus). Slijte je do cedníku a nechte okapat.

4. Omáčku opepřete a opatrně osolte (sýr je již sám o sobě velmi kořeněný), smíchejte s těstovinami a servírujte na talíře. Před podáváním ještě zasypte nasekanými ořechy, zbylými kousky sýra a petrželí.

Těstoviny s omáčkou z gorgonzoly  Foto:

Chcete vědět víc o sýru Gorgonzola?

Gorgonzola je slámově bílý sýr, jehož zelené skvrny jsou výsledkem procesu zvaného mramorování, tedy tvorba plísní. Má krémovou, vláčnou strukturu a nezaměnitelnou vůni s výraznou a pro něj typickou chutí. Typ „dolce“ je lehce štiplavý, naopak Gorgonzola „piccante" je velmi pikantní, má intenzivní mramorování a je více drobivá. Oba druhy se vyrábějí z pasterizovaného mléka, ke kterému se přidávají mléčné kultury a vybrané druhy plísní, které pak dají vzniknout typickému žilkování. Zrání tohoto sýra trvá alespoň 50 dní u typu „dolce“ a více než 80 dní u typu „piccante“.

Těstoviny s omáčkou z gorgonzoly  Foto:

HISTORIE

Podle některých pramenů byl tento sýr původně nazýván „stracchino“ a datum jeho vzniku není jisté, někdy se mluví o „stracchino di Gorgonzola“, který by měl být ještě starší. Název „stracchino“ je odvozen od slova „stracco“, unavený, a pochází z románského období, kdy se tento sýr vyráběl z mléka nadojeného od unavených krav, které se vracely z horských pastvin přes Alpský region do mokřin v povodí Pádu. V tomto období region velmi vzkvétal díky klášterům, které modernizovaly zemědělství.

OBLAST

Podle tradice se smí sýr Gorgonzola vyrábět pouze v provinciích Novara, Vercelli, Cuneo, Biella, Verbano, Cusioa, Ossola, v oblasti Piemonte a Bergamo na území Casale Monferrato,Brescia, Como, Cremona, Lecco a v Lombardii pak na území Lodi, Milano, Monza, Pavia a Varese.

K výrobě sýra Gorgonzola DOP se smí používat pouze ten den nadojené mléko z výše uvedených oblastí. Tím se již od primární suroviny zaručuje originalita a regionální unikátnost tohoto sýra. Dnes se sýr vyrábí na 37 místech, kde se respektují vysoké hygienicko-sanitární normy. Výroba i kontrola je z velké části prováděna ručně.

Připravila Klára Michalová, foto: iStock

reklama

Související témata: těstoviny , recept , sýrová omáčka , Fresh recepty , gorgonzola

reklama

Přečtěte si také