redakce Prima FRESH

Ukrajinský boršč s červenou řepou a zelím

Moje hodnocení
10x

Boršč patří k nejznámějším polévkám světa, a i když si ho povšechně spojujeme s ruskou kuchyní, jeho nejklasičtější verze ze silného hovězího vývaru a s červenou řepou má domov na Ukrajině. V samotném Rusku je prý běžné ptát se Ukrajinců, zda doopravdy jedí boršč třikrát denně. Je možné, že až si ho uvaříte podle tamních pravidel, budete to dělat také tak.

4 porce
60 minut
ukrajinská

Vývar

Dokončení

K podávání

Postup přípravy

  1. Přísady na vývar dejte do velkého hrnce, lehce osolte, uveďte do varu a pak na mírném stupni vařte 1 hodinu. Čas od času seberte z povrchu pěnu.
  2. Do hrnce přidejte řepu a brambory, dobře osolte a opepřete a na mírném stupni vařte 30 minut.
  3. Mezitím rozehřejte v pánvi olej a na středním stupni za občasného promíchávání na něm smažte cibuli a mrkev asi 5 až 7 minut, až mrkev krásně změkne a začne karamelizovat. (Na Ukrajině se tomu říká „smaženija“ či „zažarka“.)
  4. Do pánve k cibuli a mrkvi přidejte papriku a rajčatové pyré a smažte ještě asi 2 minuty, pak přidejte nastrouhané rajče, promíchejte a nechte trochu odpařit šťávu. Obsah pánve pak přesuňte do hrnce s polévkou.
  5. Nakonec do polévky přidejte proužky zelí a fazole a vařte ještě asi 7 minut, aby se vše prohřálo. Tečkou nad i pak může být kousek uzeného bůčku (nebo jeho ukrajinská obdoba, salo), najemno nasekaného s česnekem.
  6. Každou porci zakončete lžící zakysané smetany a posypte koprem. Boršč se obvykle podává s pečivem, na Ukrajině jsou to domácí kynuté žemle, které se pečou jako naše buchty, ale potírají se olejem promíchaným s česnekem a petrželkou.

PRIMA TIP: I když se nikdy nezahušťuje jíškou, je boršč velmi vydatným pokrmem a s pečivem klidně vystačí na celé jídlo. Aby měl opravdu sílu, musí stát na pořádném domácím vývaru – sami Ukrajinci připouštějí, že to může být i vývar slepičí.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

redakce Prima FRESH


Přečtěte si také

Recepty